VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů budou tisíce dětí přes Vánoce číst

Linec – Mimořádný ohlas má akce lineckého deníku OÖN,  Centra čtenářské kompetence a Thalie, v níž 5. až  8. třídy soutěží v počtu knih, které žáci přečtou od 20. prosince do 15. ledna. Soutěž má název Kde stojí nejvyšší hornorakouská hora knih. Všechny přečtené knihy, noviny, komiksy atd. třídy snesou, složí do sloupku, učitelé je změří, vydělí počtem žáků a výsledek odešlou mailem pořadatelům. Z deseti nejčtenářštějších tříd bude vylosována jedna, která získá pro každé dítě třídy elektronickou čtečku tolino shine.

14.12.2013
SDÍLEJ:

Vrátí se mladí k četbě knih?Foto: Deník/repro

„Akce vyvolala v celé spolkové zemi čtenářskou ,hypku´," píší OÖN. „Dosud se k ní přihlásilo kolem 4500 žáků 245 tříd. Je mezi nimi i škola v Königswiesenu v okrese Freistadt, kde je čtení cíleně podporováno už od roku 2007 – v každém pololetí tady po několik měsíců praktikují v každé třídě dvacetiminutové čtení. Ines, žákyňka 2.A, se teď zeptala svých učitelek, jestli by se také nemohli zapojit do soutěže o Horu knih, a výsledkem bylo, že číst o závod bude přes Vánoce všech 166 žáků této školy," uvádí linecký list.

Prodávají méně aut

Prodej nových aut v Rakousku letos poklesl o 5,7 procenta na 317 000. „Relativním vítězem" krize byl Porsche Holding se značkami VW, Audi, Škoda, Seat, Porsche, Bentley, Lamborghini a Bugatti. V absolutních číslech prodal i on méně, ze 129 900 klesl na 123 100, ale podíl na trhu zvýšil o tři desetiny procenta na 35,8, píše list OÖN. Podle koncernového mluvčího Alaina Faveyho je základem hlavně prodej modelů Golf, A3, Leon, Octavia a Rapid a 911. Celkového plus společnost dosáhla hlavně exportem do jižní Ameriky. Jen do Chile stoupl o 11,4 procenta na 284 000 kusů.

Bohatí sousedé

Podle příjmu na osobu bylo Rakousko loni druhou nejbohatší zemí Evropské unie, takže si o jedno místo polepšilo, zaznamenal deník Volksblatt. S odstupem první je Lucembursko, jehož hrubý domácí produkt byl loni více než dvaapůlkrát vyšší než průměr 28 států EU. Následují Rakousko s 30 procent nad průměrem a Irsko s 29 procenty. Německo je sedmé (+20 procent).  Krizové země zůstaly pozadu: ve Španělsku byl produkt čtyři procenta pod průměrem, v Portugalsku 24, v Řecku 25. Na konci žebříčku jsou s ani ne polovinou průměru unie Rumunsko a Bulharsko.

Bydlí za své

Jen 1,1 procenta privátních domácností v Bavorsku pobírá příspěvek na bydlení. Spolu s obyvateli Sárska jsou tak Bavoři nejméně odkázáni na veřejné rozpočty. Koncem roku 2012 dostávalo u našich sousedů příspěvek 68 989 domácností, o 16,1 procenta méně než předloni. Z poloviny se o něj dělí spolková republika a spolková země. Loni na něm vyplatily v Bavorsku dohromady 103,1 milionu eur.

Podíl Slunce je 75 promile

V Horních Rakousích je instalováno už více než milion čtverečních metrů solárních modulů. Tím se fotovoltaika přiblížila zdrojům k solárnímu ohřevu, které nyní pokrývají 1,25 milionu metrů čtverečních. Zemský rada Rudi Anschober uvedl, že z 9600 v Rakousku povolených malých zařízení do pěti kilowattů špičky (KWp) letos bylo 2840 (30 procent) realizováno v Horních Rakousích. U velkých zařízení, především podniků, bylo nově instalováno 21 000 KWp.  Sluneční elektřina tak během roku celkově poskočila až na 106 000 KWp.  „To je sice jen 0,75 procenta hornorakouského proudu, ale jde o zmnohonásobení podílu během několika let," připomíná Anschober. Mnoho modulů pochází z Číny (cena od roku 2009 klesla na třetinu), ale domácí firmy se instalací atd. podílejí na obratu branže zhruba z padesáti procent. Letos to má být prý 30 – 40 milionů pro domácí ekonomiku.

Silnou podporu podle Anschobera získávají i větrné elektrárny, jejichž rozšíření si prý přeje 73 procent občanů. V příštím roce by měl být realizován pětivrtulový park po třech megawattech v Mundeferingu v okrese Braunau, kde investor už nechal vybetonovat základy, přestože námitkou místní občanky proti stavbě se ještě bude zabývat ministerstvo. Na deset jednotek má být rozšířen park Sternwild u Bad Leonfeldenu.

Ledovec přibrzdil

Letos se drží!Ledovec v Hallstattu dostal v červnu pěknou sněhovou nadílku – během pěti dnů tu napadly dva metry. To s poměrně chladnými zimními měsíci přispělo k tomu, že se tání jediného ledovce v Horních Rakousích zpomalilo. „Se 35 centimetry výšky byl v sezoně 2012-13 úbytek nejmenší v historii měření. Pro srovnání, v roce 2008 ledovec ztratil na mocnosti  sněhu a ledu v průměru 78 centimetrů," píše deník OÖN.  Měření provádí firma Blue Sky s experty Univerzity v Innsbrucku od roku 2006.

Rok extrémů přinesl letos v Rakousku mimo jiné velké srážkové rozdíly. Průměrně byly za rok o deset procent nad dlouhodobým průměrem, v Solné komoře ale o více než čtvrtinu. V Mühlviertlu naopak byly nižší o deset procent.

Zemědělci pláčou

Už druhým rokem za sebou zaznamenávají rakouští zemědělci drastický pokles příjmů, uvedl deník Volksblatt. Reálně letos poklesly na pracovní sílu průměrně o 8,8 procenta, loni o 7,1. O necelá dvě procenta vyšší dotace nemohly ztrátu vyrovnat. Extrémy počasí, ale také pokles cen obilovin, způsobily agrární produkci pokles příjmů o 3,1 procenta na sedm miliard eur. Hodnota rostlinné produkce byla o 10,2 procenta nižší, živočišné stoupla o 2,9 procenta.

Nejchudší jsou v Regenu

Nejvíc peněz v rodinách je v Bavorsku v okrese Starnberg – podle poslední statistiky z roku 2011 tam byl na obyvatele příjem průměrně  32 559 eur. Nejnižší vykazoval okres Regen v Dolním Bavorsku - 18 342. Disponibilní příjmy obyvatel v Bavorsku, tedy zůstatek po daních a pojistném, v roce 2011 stouply průměrně o 3,7 procenta na 22 086 eur.  Od roku 2000 se zvýšily o 28 procent. Za Starnbergem následovaly okresy Mnichov s 28 746 eury na hlavu a Erlangen-Höchstadt s 27 314 eury. Na konci žebříčku byly před Regenem těsně okres Freyung-Grafenau s 18 386 eury na obyvatele a město Schweinfurt s 18 435 eury.

Potěšili jsme papeže

Papež a český vánoční strom.„Papež má radost z německo-českého vánočního stromu, který se letos stará na Petrském náměstí ve Vatikánu poblíž jesliček o vánoční náladu," sdělil sobotní deník PNP. „Hornofalckým městem Waldmünchen sponzorovaný smrk" je „mezinárodním stromem a znamením přátelství vyrostlým na hranici mezi Bavorskem a Českem", cituje list papeže Františka ze setkání s bavorskou delegací a více než 300 poutníky z této země. „V modlitbách jsem vám blízko a provázím vaše křesťanské obce a celý německý lid na jeho cestě," dodal. PNP pak opakují, že více než sedmitunový strom starý 45 let „z regionu mezi Bavorským lesem a Šumavou" stál na české straně. Po Vánocích mají být z jeho dřeva vyrobeny hračky.

Prázdné byty v Mnichově

Přes akutní nouzi o bydlení jsou zhruba dvě procenta bytů v Mnichově prázdné, píše PNP. Celkem to je 17 000 bytů, z toho 1200 městských. Město proti tomu chystá opatření -  každý déle nevyužitý prázdný městský byt je přespříliš, řekl kandidát na starostu Dieter Reiter (SPD) a ohlásil, že seznamy a strukturu těchto bytů prověří.

Trpí neštovicemi

Téměř polovina všech onemocnění neštovicemi v Německu propukla letos v Bavorsku – ze 1750 celkem 783. Na druhém místě je Berlín se 488 případy. Proočkovanost zejména školní mládeže je v Bavorsku asi o dvě procenta nižší než celospolkových 95 procent (u druhého očkování 92). Drasticky ale stoupl také v Bavorsku i výskyt neštovic u dospělých.

Víc vloupání do bytů

V Bavorsku stoupl počet vloupání do bytů. Letos včetně listopadu jich bylo ohlášeno 5720, o deset procent víc než loni. Regionálně jsou značné výkyvy – v Dolním Francku se zvýšil o více než čtvrtinu. Ve Švábsku, kde loni dopadli sériové pachatele, z nichž někteří měli na kontě i přes sto krádeží,  zaznamenali pokles o 6,5 procenta. Celobavorsky bylo letos objasněno 18,8 procenta těchto trestných činů, v celoněmeckém průměru jen 15 procent.

Autor: Vladimír Majer

14.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Ostatní strojírenští technici Pracovník kontroly 22 000 Kč Ostatní strojírenští technici Pracovník kontroly jakosti. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovník kontroly jakosti - vzdělání vyučení technického směru. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup ihned. Mzda 22.000,-- Kč hrubého, dle předešlé praxe. Požadujeme: znalost čtení výkresové dokumentace, znalost práce s měřidly, základní znalost práce s PC, řidičské oprávnění sk. B, znalost německého jazyka na komunikativní úrovni - výhodou. Náplň práce: Provádění vstupní a výstupní kontroly výrobků, identifikace neshodných kusů. Měření rozměrů výrobků - uvolňování výroby. Provádění vizuální kontroly výrobků. Po zapracování možné navýšení mzdy. Příspěvek na dopravu a stravné, 5 týdnů dovolené, 13. plat, věrnostní prémie, odměna za doporučení nového zaměstnance 10 000,--, zajištění kvalifikačního růstu. Kontakt: volejte od 7:00 do 13:00 h na tel. 380 301 631 p. Markéta Biason, biason@gma.cz.. Pracoviště: Gma stanztechnik kaplice spol. s r.o., Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Markéta Biason, +420 380 301 631. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prodavač/ka - vzdělání střední odborné s výučním listem i vyšší. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný nebo zkrácený, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Mzda od 17.000,-- Kč hrubého. Výhodou alespoň částečná znalost sortimentu topenářského a vodoinstalačního. Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, prémie. Otevírací doba: po - pá od 7:00 hod. - 17:00 hod., so od 8:00 hod. - 12:00 hod., všechny svátky a neděle zavřeno. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Stárek Pavel, e-mail: starek@techmat.cz.. Pracoviště: Techmat a.s., Tovární, č.p. 132, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Pavel Stárek, . Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Operátor výroby (manipulační dělník ve výrobě). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 70. Poznámka: Operátor výroby (manipulační dělník ve výrobě) - vzdělání základní, nižší střední odborné, i vyšší. Pracoviště Český Krumlov. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Nástup ihned. Mzda 18.000,-- - 19.500,-- Kč hrubého. Požadujeme: smysl pro týmovou práci a dobrý zdravotní stav. Zaměstnanecké výhody: náborový příspěvek 20.000,-- Kč po úspěšném absolvování zkušební doby, 13. plat a 14. plat, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění nebo životní pojištění, podniková doprava z Větřní a Českého Krumlova, dotované stravování, pravidelné odborné vzdělávání, bohatý bonusový program, kafeterie, zázemí stabilní a perspektivní společnosti. Kontakt: volejte od 9:00 do 15:00 h 380 708 129, 800 050 220 p. Šárka Šandová, sarka.sandova@schwancosmetics.cz, osobně na adrese: Schwan Cosmetics CR, s.r.o., Průmyslová č.p. 176, Domoradice, 381 01 Český Krumlov - denně od 9:00 do 15:00h.. Pracoviště: Schwan cosmetics cr, s.r.o., Průmyslová, č.p. 176, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Šárka Šandová, +420 380 708 129. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 13 500 Kč Strojírenští kovodělníci Strojírenští kovodělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Strojírenští kovodělníci - vzdělání základní. Pracoviště Zdíky. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.11.2018, prac. doba třísměnná. Mzda od 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: Goretkiová Alla, tel.: 774 560 145.. Pracoviště: St arkada s.r.o. - pracoviště, 382 41 Kaplice 1. Informace: Alla Goretkiová, +420 774 560 145.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

„V Pelhřimově si nesmíme dovolit žádné podcenění!“ burcuje krumlovský kouč Kamil Šťastný před nedělní premiérou medvědů.

Šťastný: Tým je téměř stejný, opět chceme hrát nahoře

Výhru krumlovského Slavoje nad Hlubokou pečetil přesnou hlavičkou Martin Dudák (vpravo).

V sobotu po poledni na derby v Horní Plané a Dolním Dvořišti

Kmen stromu udeřil muže do zad

Jindřichův Hradec - Policejní komisař služby kriminální policie a vyšetřování z Hradce vypracoval 19. září usnesení o zahájení trestního stíhání podezřelého muže pro trestný čin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Kam o víkendu na Krumlovsku za sportem

Českokrumlovsko - Tipy z nabídky sportovních akcí, které se v sobotu 22. září a v neděli 23. září konají na Krumlovsku.

Čistý štít bez ztráty bodu drží už jen krumlovští starší žáci

Českokrumlovsko - V okresních fotbalových přeborech mládežnických kategorií se hrály zápasy čtvrtého kola a několik předehrávek pátého dějství.

Ministerstvo dopravy vybírá firmu pro dostavbu D4 k Písku

České Budějovice - Ve hře na realizaci 32 kilometrů dálnice je sedm uchazečů, vyberou se čtyři

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT