Nedělních voleb v Linci se zúčastnilo 43,2 procenta oprávněných voličů – 65 941. V prvním kole volby, kdy se o post starosty ucházelo sedm kandidátů, hlasovalo ještě 103 177 občanů.
V zářijových volbách do zastupitelstva ztratila SPÖ šest křesel a má v 61členném orgánu 20 zástupců, lidovci přišli o pět míst na dvanáct.
Z velkých hornorakouských měst byl starostenský „rozstřel" v neděli také ve Welsu. Andreas Rabl (FPÖ) porazil Hermanna Wimmera (SPÖ) 63:37 procentům a město má poprvé od roku 1945 „modrého" starostu.
Ve Vídni volili do zastupitelstva města, které má statut zemského sněmu. Zúčastnilo se 60,8 procenta voličů (před pěti lety 67,6). Podle předběžných výsledků vyhrála sociální demokracie s 39,4 % hlasů (v minulých volbách 44,3) před Svobodnými (FPÖ) 32,3 (25,8), Zelenými 11,1 (12,6) a lidovci (ÖVP) 8,7 (14,0). SPÖ získala 44 křesel (-5), FPÖ 35 (+8), Zelení 9 (-2) a ÖVP 7 (-6). Nová strana Neos má pět mandátů. Lídr lidovců Manfred Juraczka ohlásil ještě před spočítáním všech hlasů odchod z funkce.

Bude chytat ryby v Číně

Rybář Edi Brader se chystá na MS do Číny.V polovině září vyhrál Edi Brader (34) z Munderfingu mistrovství Evropy ve sportovním rybolovu z kajaků v Lac de Lacanau ve francouzském departementu Médoc, když o jeho prvenství rozhodla štika ulovená v poslední minutě. O pořadí rozhodovala celková délka úlovků. Braner měl 287 cm, druhý Axel Heinlein (Něm.) 246, třetí Matt Boast (Brit.) 225. Ve výsledkové listině jsou i Slováci – 36. je Zderka se 30 cm, Sprušanský a Barabášová byli bez úlovků klasifikováni na 41. příčce.
Brader se nyní připravuje na mistrovství světa v Šanghaji, ovšem za neobvyklých podmínek, uvádějí OÖN. „Čínští okouni žlutí, kultuři, Yellowcheek Carp – při soutěži půjde o ryby, které jsem si nejprve musel vygooglovat, abych věděl, jak vůbec vypadají," říká. „Pouštím si mnoho videí z youtube, abych se podíval, jak se tyto ryby chovají."
Rozhodující je podle něho umět „číst" vodu. „Počasí, stav vody, změny její teploty v posledních dnech, to všechno ovlivňuje ,jídelníček´ chytaných ryb. To je jako u lidí. Když je velmi horko, nepotřebujeme nutně bůček, a když je hodně chladno, sotva si dáváme zmrzlinu," říká. Je důležité umělou návnadu vodit podle okolností tak, aby se pohybovala jako kořist, která se do aktuálních chutí chytaného dravce hodí.
„Rybolov ovládá život tohoto mládence z Innviertlu," pokračuje list a cituje Bradera: „Chytám, co stojím na nohou. Ve třech letech jsem dostal první udici." Na rakouských jezerech je až 200 dnů v roce. A jak vidí šance na šampionátu? „Před mistrovstvím Evropy mi také nikdo žádné nedával, a pak jsem získal titul," říká.

Registračky odsunou?

Prezident hornorakouského hospodářského svazu Christoph Leitl požaduje odložení povinnosti registračních pokladen až na konec příštího roku. Podle něho není zavedení elektronických kas už od ledna 2016 čistě technicky možné. Není také vyjasněna řada důležitých otázek s nimi spojených, řekl na podzimním shromáždění svazu v St. Agatha.

Kapitulace právního státu?

Šéf CSU Horst Seehofer předhodil kancléřce Angele Merkelové (CDU) „kapitulaci právního státu" v uprchlické krizi, napsal deník PNP. Těmito slovy kritizoval v Erdingu výrok kancléřky, že hranice Evropské unie nelze efektivně střežit. „Jednoduše říci, že v dnešní době se už tři tisíce kilometrů hranic nedají hlídat, je kapitulace právního státu před realitou," prohlásil Seehofer, aniž Merkelovou jmenoval. „Kdo chce v naší zemi předejít velkým problémům, musí být pro omezení přistěhovalectví," dodal.
PNP připomíná, že Merkelová ve středu v televizi ARD řekla, že tři tisíce kilometrů hranic Německa nelze ,zadrátovat´. Seehofer zase tlumočil časté otázky občanů, zda je politika ještě schopna situaci zvládnout. „To je alarmující signál, když lidé mají dojem, že před nějakým problémem stojíme bezmocně," dodal. Jak PNP doplňují, v úvodu svého projevu na shromáždění CSU k migraci a uprchlíkům vyslovil kancléřce uznání. „Nejde mi o konflikt s ní, ale o řešení velkého problému současnosti," uvedl.
Pasovský deník posléze doplňuje, že podle celostátních čísel přišlo od 5. září během pěti týdnů do Německa 340 000 běženců. „Ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller (CSU) předpokládá pro rok 2016 další velkou uprchlickou vlnu z Afghanistánu po odchodu amerických jednotek," uvádí a připomíná, že podle Müllera zamíří do Německa miliony lidí.
Proud dál vede přes Rakousko. Noc na sobotu strávilo v tranzitních ubytovnách v této zemi 5500 uprchlíků, o 2000 víc než noc předtím. Na shromaždištích bylo ráno dalších 1500 osob, řekl velitel záchranné služby Červeného kříže Gerry Foitik. Na hraniční přechod Nickelsdorf v Burgenlandsku přišlo jen během neděle asi 8540 azylantů, od půlnoci do pondělních sedmi hodin dalších 3680.

Už píší Ježíškovi

Do Vánoc je ještě skoro jedenáct týdnů, ale jedinému vánočnímu poštovnímu úřadu v Bavorsku, v Himmelstadtu v dolnofranckém okrese Main-Spessart, už došly stovky dopisů Ježíškovi, napsala PNP. Vedoucí úřadu Rosemarie Schotteová je ještě nepočítala, ale tisíc jich prý ještě asi nebude, snad prý tak 700 až 800. Zdejší poštu vede už 30 let. Sezona dětských vánočních psaní podle ní ještě naplno nezačala. „Momentálně chodí hodně psaní Ježíškovi ze zahraničí, například z Číny a Japonska," řekla pro PNP.
Od poloviny listopadu vezmou Ježíškovi pomocníci tužky do ruky a začnou na vánoční přání dětí odpovídat. Oficiálně úřad otevře na první advent. Do konce sezony dostane pravděpodobně zase kolem 80 000 dopisů. „Německá pošta financuje v Německu sedm vánočních úřadů, mezi nimi filiálky s odpovídajícími mikulášsko-andělsko-nebeskými jmény Nikolausdorf, Engelskirchen, Himmelsthür a Himmelpforten. Na přání dětí odpovídají většinou dobrovolníci," dodává PNP.

Mladé pěnkavy od sousedů.Lidová muzika za humny

Putovní cenu lidové hudby „Zwieselská pěnkava" udělují už od roku 1939 (s pokračováním po válce) v příhraničním Zwieselu v Bavorském lese. Místní stejnojmenný spolek také letos uspořádá 7. a 8. listopadu k této příležitosti nejstarší setkání lidových muzikantů a zpěváků v Bavorsku. Jeho součástí bude opět seminář, ale samozřejmě i vystupování účastníků v hospodách městečka a další akce. Organizátoři vyzývají zájemce o účast v soutěži „o pěnkavu" ( 09922/840540). Také letos uspořádají přehrávky mladých kapel s následným vyhodnocením a poradenstvím. Na závěr vystoupí všichni účastníci společně v místním kulturním centru, uzavírá PNP. Další informace na www.zwieseler-fink.de.
Na snímku jsou vítězné „mladé pěnkavy" z minulého roku, Florian a Jasmin Weidererovi z Regenu.