Mnohé má dnes jednodušší, než když začínal jako 16letý v roce 1972. Rodiny se hlásí o jeho návštěvu na faře a on jen určí hodinu. Navštěvuje nyní děti, jejichž rodiče a prarodiče v této roli už chválil a káral. „Nechce být žádnou pendlující hrozbou v mikulášském, ani poslední výchovnou instancí. Když vidí, že se děti bojí, pošle svého čerta za dveře. Měl už taky opačný případ – jednou měl čerta příliš hodného, a tak musel vzít metlu do vlastních rukou,“ uvedl deník.

Ibiza slovem roku

Ve 20. ročníku ankety Společnosti pro rakouskou němčinu o rakouské slovo roku vyhrál letos pojem „Ibiza“. O deseti slovech vybraných porotou hlasovalo více než 7500 osob.

Podle poroty vzhledem k tomu, jaký politický otřes vyvolalo skandální video z Ibizy s výpověďmi o peněžních darech pro politické strany a o dalších nezákonných dohodách, jde o „nadevše trefné slovo, přičemž geografický pojem nabyl politickými událostmi specifického významu pro veřejný život“. (Aktuálně se nyní v Rakousku objevily k události fotografie a videa „volavky“, která do této politické „pasti“ vylákala bývalého předsedu FPÖ Heinze-Christiana Stracheho a bývalého předsedu poslaneckého klubu této strany Johanna Gudenuse…) Na druhém místě z deseti navrhovaných skončil pojem "Teigtascherlrazzia", česky snad „taštičková razie“, při nichž letos vídeňská policie vícekrát likvidovala v malých privátních bytech většinou Číňanů nelegální výrobny těstovin asijského stylu plněných různými produkty. Dodávat měly nejspíš načerno pro asijské restaurace v Rakousku.

Stop i vodním dýmkám

Od 1. listopadu platící generální zákaz kouření v gastronomii v Rakousku platí i pro šiša-bary, tedy bary s vodními dýmkami, napsal linecký Volksblatt. Ústavní soud totiž odmítl projednávání stížnosti více provozovatelů těchto zařízení proti normě, když u nich shledal málo vyhlídek na pozitivní vyřízení k přiznání výjimek. Stěžovatelé argumentovali, že nejsou srovnatelní s jinými lokály, protože jejich hosté přicházejí výlučně ke kouření vodních dýmek. Ústavní soud ale řekl, že zákonodárce v rámci svých kompetencí pojednal spravedlivě všechny gastronomické provozy bez rozdílu a přijatá opatření jsou ve veřejném zájmu, zejména v zájmu ochrany zdraví, uvedl Volksblatt.

Trochu víc stonali

Počet dnů pracovní neschopnosti se v Rakousku loni lehce zvýšil, píší OÖN. Zaměstnanci stonali průměrně 13,1 dne. V roce 2017 to bylo 12,5 dne. Rozhodující pro nárůst byla chřipková epidemie.
Dlouhodobě nemocnost u sousedů klesá. V roce 1980 byla rekordních 17,4 dne a od té doby se snižuje. 1990 byla 15,2 dne, v roce 2000 jen 14,4 dne. Rozhodující pro vývoj byl pokles pracovních úrazů. Nehodovost zaměstnanců byla loni 3,2 procenta, nejnižší od roku 1974 (7,6 %), což odpovídá poklesu o 59 %. Dominovaly onemocnění svalového a kosterního aparátu a dýchacích cest, které celkem vyvolaly 50 procent případů a 43 procent promaroděných dnů.

Bavorsko připlatí na jesle

Rodiče dětí, které v Bavorsku navštěvují jesle nebo opatrovací zařízení, která si platí, dostanou od 1. ledna od státu „jesličkovné“ 100 eur měsíčně. Týká se to těch, kteří mají společně roční příjem maximálně 60 000 eur. Se druhým a třetím dítětem se tato hranice posouvá vždy o 5000 eur.