Bez jízdenek

Linec, který je rakouským hlavním městem co do veřejné hromadné dopravy (loni přes 102,5 milionu cestujících, nejlevnější roční síťovka v zemi za 265 eur) pošilhává po Štýrském Hradci, kde od 9. září mohou cestující v historickém centru mezi dvěma náměstími jezdit v osmi linkách zdarma. Experiment, jehož cílem je zatraktivnění středu města pro turisty a posílení obratu tamního obchodu, je vypsán na jeden rok.

Komunistická radní v Linci Gerlinde Grünnová navrhuje zavést takové opatření i v hlavním městě Horních Rakous, například mezi oběma nádražími. „Upozorňuje na příklad Tallinnu, kde na části tratí hromadné dopravy zavedli volnou jízdu v začátku roku a každý desátý motorista už nechává auto doma, nebo na belgický Hasselt, kde se počet cestujících MHD za deset let ztřináctinásobil," píše deník OÖN.

Místostarosta Klaus Luger chce štýrský model prostudovat a propočítat náklady. Míní, že starosti s turisty či s obchody v centru Linec na rozdíl od Hradce naštěstí nemá, a rovnou dodává, že turismus by se musel na akci finančně podílet. Radní pro životní prostředí Eva Schobesbergerová (Zelení) vidí projekt jako městský marketing a turistický gag, životnímu prostředí prý nic nepřinese.

Lákají na městskou

V Evropském týdnu mobility, který začíná dnes, chce město Salcburk „lákat" řidiče osobních aut na městskou hromadnou dopravu rozdáním deseti tisíc jednodenních jízdenek v hodnotě po 5,30 eura. Bude je rozdávat projíždějícím po hlavních příjezdních komunikacích do města a občané si sami mohou vybrat, který den je budou chtít využít.  Budou platit až do 15. října.

„Týden mobility má přispět k uvědomění si, že doprava nemusí znamenat vždycky autodopravu a že každý jednotlivec může přispět ke zvýšení kvality života a zmenšení zátěže hlukem a zplodinami," řekl radní pro plánování Johann Padutsch.

Při stoupajícím objemu provozu v omezeném prostoru města roste význam hromadné dopravy, v níž hrají nejdůležitější roli autobusy – ty přepravují kolem 110 000 cestujících denně. Podle Leonharda Schittera, předsedy představenstva Salzburg AG, je o to důležitější upřednostnění tohoto způsobu jízd budováním přednostních pruhů.  Kromě zmíněného rozdávání volných jízdenek řidičům budou po celý týden mobility děkovat pracovníci přepravní společnosti cestujícím přímo v autobusech. Salzburg AG chce také rozšířit caresharing, servis využívání osobních aut více osobami najednou.

Specialitou Týdne mobility je 17. září srovnávací jízda rychlosti přepravy v ranní špičce ze Seekirchenu k zámku Mirabell v Salcburku. „Závodit" budou čtyři prominenti včetně místostarosty Seekirchenu a poslanec zemského sněmu Helmuta Naderera – automobilista, cyklista s e-kolem, uživatel hromadné dopravy s kombinací vlak/bus a uživatel vlaku s možností vzít s sebou kolo, kterým bude právě Naderer. Start bude v 7.25 u gymnázia v Seekirchenu. Takto se budou měřit cestující v pěti spolkových hlavních městech. Na www.mobilitaetswoche.at jsou vypsány sázky na vítěze srovnávání a kdo je uhádne ve všech pěti městech, může v závěrečném losování získat celoroční síťovou permanentku na vlak.

Loni se Týdne mobility v Rakousku zúčastnilo 552 obcí.

Tisíc let Leondingu

Štrúdl k tisíciletí Leondingu.Čtvrté největší město Horních Rakous oslavilo o víkendu tisíc let trvání. Tehdy se označovalo jako „Liutmuntinga", připomněl deník OÖN. Lidé tady sídlili ale už po tisíciletí před Římany, jak dokládají nálezy z doby kamenné.  Ty jsou dnes uloženy v městském muzeu. Kolem roku 1900 měl Leonding 3800 obyvatel, nyní jich má 28 237.

Tisíciletí tu slavili čtyři dny. Zapojily se všechny místní složky od zatím mladého spolku motoristických veteránů přes milovníky přírody a skauty až ke „kuerenbergským rytířům". Poklonu svému rodišti vysekl proslulý kreslíř Gerhard Haderer obrazem středověkého Leondingu s poznámkou, že kdyby jej byl vytvořil v roce 2013, skončil by asi na hranici… Součástí oslav bylo také pečení veleštrúdlu (na snímku), který byl poté rozprodán ve prospěch zdejšího trhu chudých.

300 000 mlsalo

Na míli lahůdek v Linci bylo živo.Páteční pouliční festival dobrot na „nejdelší míli lahůdek" v centru Lince, o němž informoval i Deník,  přitáhl kolem 300 000 návštěvníků! Ochutnávali a nakupovali produkty 150 vystavovatelů z „chutné země Horní Rakousy". Úspěch akce byl prý největším uznáním zemědělským producentům a zpracovatelům. „Kulinářství je kusem identity regionu," glosoval zemský rada pro zemědělství Max Hiegelsberger v lineckém listě OÖN.

CSU ovládla i okresy

Kromě absolutní většiny v bavorském zemském sněmu ovládla CSU o víkendových volbách i všech sedm regionálních zastupitelstev v zemi. „Tyto parlamenty jako třetí komunální rovina po obcích a okresech jsou specialitou Bavorska, kterou nemá žádná jiná spolková země," vysvětluje deník PNP. Podle předběžných výsledků má v regionu Dolní Bavorsko CSU 47,28 procenta prvohlasů, SPD 16,61, Svobodní voliči (FW) 13,05, Zelení 5,86, FDP 2,56 procenta. V druhých hlasech získala CSU 52,32 procenta, SPD 16,14, FW 10,81, Zelení 5,54 a Frankenbergerova ÖDP 4,11 procenta. CSU má devět mandátů, SPD 3, FW 2, zbývající čtyři strany po jednom.

K volbám list glosuje, že největší vážnost jim přikládali v psychiatrických klinikách a sociálních zařízeních. Volební účast byla 60 procent. Zajímavostí voleb do bavorského sněmu může být, že z něj vypadl velký bojovník proti Temelínu Eike Hallitzky. Ve volebním okrese Regen, Freyung-Grafenau získal 10 423 hlasů, Rosi Steinbergerová z Landshutu ale 12 452, a vzhledem ke špatnému výsledku této strany v zemi obsadila jediné místo, které Zeleným v zemském parlamentu připadlo.

Bezpečnější zemědělství

Od ledna do července se stalo v oblasti Dolní Bavorsko, Horní Falcko a Švábsko sedmnáct smrtelných nehod v zemědělství. Loni za stejnou dobu jich bylo 29, píše PNP. Počet úrazů na venkově klesá i v dlouhodobém měřítku. V roce 1997 je mělo 23 890 zemědělců, loni 16 000. Letos za sedm měsíců došlo k 9551 nehodám, což je oproti loňsku o 93 víc. V okrese Pasov byly příčinou nejčastěji pády (18 procent). Následují úrazy po kopnutí kopyty (15).
Vedoucí odboru prevence pracovních nehod sociální pojišťovny Fritz Allinger  vidí problém v osvětě bezpečnosti práce u starších zemědělců, zejména k těžbě dřeva a práci na žebřících. Ze čtyřiceti loňských obětí nehod byly téměř dvě třetiny starší 60 let. Podle Allingera nejsou senioři při práci ani méně opatrní ani více nekoncentrovaní. „Jsou si vědomi nebezpečí, víc se ale spoléhají na to, že se nic nestane," říká. Při ubývající robustností s věkem je u nich zvlášť významná prevence pádů. „Malý trénink svalů denně už může pomoci k posílení důležitých tělesných partií jako zápěstí či stehen, také cvičení s vibrační kmitací tyčí nebo jednoduchá gymnastika mohou přispět k bezpečnější a kordinovanější práci."

Chytli mladé „lovce" s kuší

V ohradě jezdecké školy Cavaletti v Kronstorffu v okrese Linec venkov někdo 29. srpna vpálil šíp z kuše do zad ponyho Asterixe a závodního jezdeckého koně Casimira zasáhl do kopyta. Předtím v nedalekém St. Valentinu neznámý střelec složil touto zbraní ovci.

Policii se je podařilo vypátrat. Zadržela 20letého nezaměstnaného z Ennsu a jeho 21letou přítelkyni bez stálého bydliště závislou na pervitinu. Společně s mladíkovým starším bratrem toho dne prý stříleli napřed na dopravní značky, a potom na zvířata… „Chtěli kuš vyzkoušet," uvedl policejní inspektor Alexander Riedler v deníku OÖN. Všichni se doznali.

Vyšetřování ukázalo, že mladší obvinění vnikli několikrát do skladu obchodu se zbraněmi a odcizili odtud sto kuší, 25 sportovních luků atd. v celkové hodnotě 25 000 eur. Oba bratři si kuše také hned chtěli vyzkoušet… Mladý páreček toho má ostatně na svědomí víc, při domovní prohlídce se u něj našly věci pocházející z dalších vloupání.  Oba skončili ve vazbě. Jsou obviněni z krádeží, přechovávačství, nedovoleného držení drog a zbraní. Starší z bratrů, který se na krádežích nepodílel, je stíhán na svobodě.

„Jsem ráda, že je chytili, a že nešlo o záměrné týrání zvířat," řekla učitelka jízdy  Karin Birklhuberová.

Zaměstnával cizince

Kvůli zaměstnávání zdánlivě samostatně podnikající osob byl mnichovský podnikatel v úklidových a čisticích službách odsouzen ke dvěma roků podmíněně. „Přiznal, že zaměstnal 25 Bulharů jako údajné subdodavatele a ušetřil si tak kolem 130 000 eur plateb sociálního pojištění," informuje deník PNP. Údajným obchodním partnerům určoval pracovní dobu a místo práce. Thomas Meister z hlavního celního úřadu v Mnichově řekl, že jde o velmi rozšířenou praxi – mnoho východoevropských pracovníků je podle něho z nevědomosti do tohto pseudododavatelství natlačováno. „Odsouzený podnikatel nyní musí doplatit sociální pojištění lidí a sankci 50 000 eur," uzavřel list.

Jako v Nigeru…

V okrese Pasov panují zdravotnické poměry jako v Nigeru, podle Human Development Indexu  (HDI) nejméně rozvinuté zemi světa, napsal deník PNP a upřesnil, že přinejmenším v jednom aspektu – v prvoočkování proti neštovicím. „V zemi v západní Africe vyčerpávané hladomorem a občanskou válkou je podle Světové zdravotnické organizace proočkováno 76 procent jednoletých dětí, v pasovském okrese kolem 78 procent do dvou let," uvádí list.

Ještě výraznější je podle něj v regionu nechuť k druhému očkování. V okrese Freyung k němu přistupuje 43 procent dětí, ve městě Landshutu 40 procent – a Pasov je s 36 procenty třetí od konce ze všech okresů v celém Německé spolkové republice, těsně před Bad Tölzem a Ga-Pa s 35 procenty. „Spolkový průměr je 62 procent, bavorský 56," dodává PNP.

Letos se dosud v SRN vyskytlo 1542 případů neštovic, z toho 711 v Bavorsku. Jak v Německu, tak v Bavorsku je to desetinásobek bilance roku 2012 (165, resp. 70 nemocných). V Dolním Bavorsku naopak trend kupodivu poklesl – letos tu zachytili jen deset případů proti loňským 24.

Hrdi na Velký Javor

Sousedé z Bavorského lesa se dmou pýchou. „Skiresort.de, podkle vlastních údajů největší testovací portál lyžařských území na světě, to musí vědět: Velký Javor není jen špičkovým areálem, který tester vyznamenal čtyřmi z pěti možných hvězdiček, ale ve dvou kategoriích dokonce vítězem srovnávání," píše deník PNP o lyžařském ráji za českými humny.

Tak byl Javor oceněn jako nejlepší lyžařské území v kategorii délky sjezdovek do třiceti kilometrů a stal se i vítězem kritéria čistoty a hygieny. Posuzovatelé mu vystavili skvělou vizitku i co do péče o životní prostředí, gastronomických nabídek na dosah a úpravy svahů.

Falešný policista a nectnostná oběť

Trestní soud v Landshutu řešil téměř neuvěřitelnou historku. 23letý učeň se v květnu vydával za „sexpolicistu" a společně s 21letým komplicem využil naivity 22leté praktikantky k tomu, aby na ní vynutil pohlavní styk. Kromě toho jí sebral šedesát eur, píše deník PNP. Byl obžalován za vydírání a útisk.

Pškozená si v květnu smluvila po internetu setkání s 21letým kadeřníkem. Při procházce se mluvilo hlavně o sexu a krátce nato ji partner pozval do bytu. Domluvený pohlavní styk byl ale po půlhodině drsně přerušen zvonkem u dveří, a když holič otevřel, dovnitř vstoupil mladý muž v bundě landshutské bezpečnostní služby. „Jsem od sexuální policie," představil se mladík, který se ve skutečnosti připravuje na obchodníka sportovními potřebami, a dívce sdělil obvinění z rušení domovního klidu. Vysvětlil, že v této městské čtvrti je domovním řádem stanoven zákaz odpoledního pohlavního styku. Důvodem má být vysoký počet porodů… „Falešný policista ale nabídl podezřelé východisko: když mu prý zaplatí 60 eur pokuty a půjde taky s ním, oznámení nepodá. A dívka souhlasila, popisuje list.

Složila dohromady 58 eur, dala je mladíkovi a poskytla mu požadovanou službu. Ten jí dal na vědomí, že trvá i na ještě jednom setkání. Kdyby se zdráhala, oznámení na ni podá a rušení domovního klidu pak bude za sedm stovek.

Mladá žena se doma svěřila rodičům a společně podali druhý den trestní oznámení.  Poškozená při vyšetřování uvedla, že se požadavkům „sexuálního policisty" poddala ve strachu ze svých rodičů. 700 eur by prý rozhodně dohromady nedala… O jeho služební identitě neděla pochyb vzhledem k jeho uniformě.

„Poté, kdy na návrh obhajoby soud konstatoval chaty, v nichž poškozená zvala kadeřníka k dalším setkáním, ale také mu popisovala, jaké sexuální praktiky upřednostňuje, se procesní strany domluvily na řešení – stíhání obviněného bylo zastaveno s tím, že převezme náklady právního zastoupení své oběti a vrátí jí 58 eur…," napsala PNP. A „sexuálnímu policistovi" hrozí v jiném procesu vyšší trest za ublížení na zdraví, dodala