Nejnadějněji se ukázalo místo u Sulzbachu v Ramingtalu, kde RAG také práce upřednostnil. Mají stát tři až pět milionů eur. Průzkum začal ale i v Maria Neustift. Ze zkušeností firmy se v dobrých letech ukázalo i šest průzkumných vrtů z deseti pozitivně na naftu nebo zemní plyn. RAG už řeší i transport případné suroviny z Mühlviertlu – pokud prý budou ložiska vydatná, hodlá stavět ropovod, v opačném případě by ropu odvážely cisterny, píše deník OÖN.

Kradou kola jako my

Loni počtvrté za sebou bylo v Rakousku odcizeno zase víc jízdních kol, přesně 28.274. Je to o 6,1 procenta víc než v roce 2013. Počet krádeží stoupl ve všech spolkových zemích s výjimkou Vorarlberska (-39 %), nejvíc v Tyrolsku (+23,5 %). Dvě třetiny případů byly zaznamenány v hlavních městech zemí. Statisticky nejvíc se kol krade ve Štýrském Hradci – 10,5 na tisíc obyvatel. V Linci je to 9,3 kola na 1000 lidí. V celých Horních Rakousích zmizelo loni 3965 kol, o deset procent víc než v roce 2013.

Zadotuje město kulturu v hospodách?

Město Linec se hlasy lidovců rozhodlo podporovat kulturní projekty v tradičních hostincích a letních zahrádkách, aby tak do zařízení přilákaly víc hostů, píší OÖN. Dotace mají směřovat na soukromě vedené restaurace, které uspořádají koncerty, kabaretní večery, besedy atd. „Chceme dát znamení k udržení hospodské kultury," řekl místostarosta Bernhard Baier, který koncept projektu vypracoval s radní pro hospodářství Susanne Wegscheiderovou a lineckou Hospodářskou komorou.
Kritéria pro přidělení dotace až 1000 eur za rok splňuje podle Baiera asi 40 zařízení z dnešních 743 provozů s nabídkou stravování, z nichž ve 370 případech jde o restaurace a hostince. Cílem iniciátorů projektu je získat pro pořádání takových představení zatím alespoň dvacet podniků.
Plán kritizují Svobodní, kteří obdobný návrh předložili městské radě v září, ale neuspěli, když proti byli i lidovci. Podle radní za Svobodné Ute Klitschové chce ÖVP jen takto lovit pár hlasů navíc ve volebním roce. Připomíná, že lidovci na celostátní úrovni naopak hospodským „škodí" prosazováním úplného zákazu kouření, což Svobodní odmítají.

Bohatí bohatnou

Linecký deník Volksblatt konstatuje, že majetek nejbohatších Rakušanů loni vzrostl o dalších osm miliard eur. Mezi městy s největší „hustotou" multimilionářů na světě náleží Vídni 20. místo. Přehled sestavila londýnská poradenská společnost Knight Frank LLP. Rakouští milionáři vlastní podle ní aktuálně 138 miliard eur. Více než milion má 82 000 Rakušanů. Investice nejbohatších směřují nadále do nemovitostí, i když ceny těch nejluxusnějších třeba ve Vídni klesly o tři procenta, a nově do diamantů.
V cenách nemovitostí celosvětově dál vede Monako před Hongkongem a Lodnýnem. „V Monaku získá zájemce za milion dolarů tak asi 17 metrů čtverečních," uzavírá Volksblatt.

Senior nevěří v holocaust

71letý lékař z Mühlviertlu, který v dopise obci a správě pamětního místa Mauthausen popíral existenci plynových komor a holocaustu, byl zemským soudem v Linci uznán vinným propagací hnutí směřujících k potlačení práv a svobod druhých a odsouzen nepravomocně na rok podmíněně. V inkriminovaných dopisech tvrdil, že se o neexistenci plynových komor v Mauthausenu přesvědčil na vlastní oči. Kromě toho prohlašoval, že Hitler a Německo válku nezavinili. Obhájce ujišťoval, že jeho mandant je všechno jiné než nacista, že je pouze „kverulantem". Obviněný řekl jen, že hledá pravdu, píší OÖN. Podle psychiatričky je trestně odpovědný, jenom prý pokud je posedlý nějakou fixní ideou, zastává ji třeba až „za hrob!". Deník na okraj zmiňuje, že obžalovaný vede už desetiletí spor s úřady kvůli kanalizaci ve městě.

Zemřel zakladatel „Muzikantské stodoly"

Karl Moik zemřel.Karl Moik, symbol lidové hudby, v osmdesátých letech zakladatel slavné televizní show "Musikantenstadl", velmi sledované i českými milovníky folkloru a hospodské muziky, zemřel ve věku 76 let v zemské nemocnici v Salcburku na následky infarktu, který prodělal asi před rokem v Kolíně nad Rýnem, napsala PNP. „I deset let po jeho nedobrovolném odchodu z tohoto programu, po mrtvičce po vysílání z Korutan, se show dál uvádí v německé, rakouské a švýcarské televizi. Milionům lidí přinášel do domácností kus ,čistého, svatého světa hudby´, stal se historickým velikánem lidové muziky," píše PNP a upozorňuje na to, že uhlazenost jeho pořadu byla mnohým divákům příliš „upravená", ale jiní jej právě proto o to víc milovali…
List píše, že Moik se narodil v roce 1938 v Linci. S matkou samoživitelkou vyrostl v Halleinu u Salcburku, otce poznal až ve svých pěti letech. Sám o sobě říkal, že u sebe záhy pozoroval talent k show, ale šel jiným směrem – vyučil se nástrojařem a opravoval topení, kopírky a televizní antény. Později se „toulal" Evropou s jazzovým triem "Jolly Austrians". Rakouskému rozhlasu ORF nakonec padl do ucha vtipným komentářem fotbalového zápasu a byl angažován jako moderátor. V roce 1980 „vymyslel" Musikantenstadl, který se poprvé vysílal v Německu v roce 1983. „Úspěch byl úžasný, v Moikově éře do roku 2005 vidělo pořad podle stanice ARD kolem 2,3 miliardy lidí. Bylo odvysíláno téměř 150 večerů, přičemž všichni účinkující vystupovali na playback. V roce 1998 hostoval ,Stadl´ v Disney Worldu na Floridě, 1999 jej sledovalo několik set milionů Číňanů při přenosu z Pekingu," rozebírá PNP.
Rakouská ORF chce nadcházející sobotu vzpomenout svého velikána lidové hudby při přímém přenosu „Stadlu" z Oberwartu, dodává PNP.