„Jinak bych vůbec nevyšla, skoro všechno kupuju v akci. Podle toho vařím, kupuji drogerii, pro oblečení chodím do sekáče, hlavně když je výprodej za pár korun, to si hlídám,“ svěřila se 68letá Blanka z krajského města.

Z důchodu 9850 korun zaplatí 6490 za byt a poplatky. „Zůstane mi asi 3350 a léky mě vyjdou tak na 800 korun,“ vypočítává důchodkyně, která si neumí představit žít s mužem. „Jsem pětadvacet roků rozvedená. Vím, že s nějakým slušným důchodcem bych na tom byla finančně líp, ale jsem zvyklá být sama. Chlapa bych domů nechtěla. Když tak jen na návštěvy a to by mi moc nepomohlo,“ odpovídá žena na téma „ve dvou se to lépe táhne“. „Naštěstí nekouřím, nepiju. Ale mám pejska, který taky něco stojí. To je můj nejlepší partner a tomu bych dala to nejlepší, i kdybych sama neměla,“ vyznala se Blanka. Díky pejskovi jí nechybí sociální kontakty a nemusí do kavárny, protože si popovídá s pejskaři, a nemusí utrácet za fyzické aktivity – procházky s mazlíkem jsou prý pro ni nejlepším tělocvikem.

Jak vyplývá z výše průměrných důchodů „slabšího“ a „silnějšího“ pohlaví, ženy jsou na tom o dost hůř. Zatímco v roce 2010 byl na Českobudějovicku průměrný mužský důchod 11 244 korun, u žen to bylo 9430. Na konci letošního roku se poměr průměrných důchodů dostane na 13 697 ku 11 540 korunám, tedy rozdíl mezi muži a ženami bude 2157 korun.
Oproti celorepublikovému průměru budou mít Budějčáci muži k letošnímu silvestru o 102 koruny více a ženy o 356.