VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandry u sousedů pořád žijí

Linec - Alex Polonis a Sören Müller se už dva roky toulají světem. „Nejsou na útěku, nejsou trestaní, a i když jsou bez peněz, nemají přinejmenším ani dluhy," píše deník OÖN. Jde o německé řemeslníky kolem 25 let, kteří udržují staletý zvyk – jsou na vandru. Ten býval povinný pro pozdější uchazeče o mistrovské zkoušky. Od vyučení chodí po světě, hledají si práci a užívají svobody: učí se novým technikám,  poznávají lidi a kultury a objevují i sami sebe, líčí list. Byli už i v Jihoafrické republice a v Karibiku, před několika týdny poprvé zavítali do Rakouska. Od Bodamského jezera přešli přes Salcburk do Lince, linecký deník je zastihl v Lasbergu. Chtěli sice na jih, ale řidič, kterého stopli, jim nabídl svezení do Mühlviertlu a nocleh.

6.4.2014
SDÍLEJ:

Na vandru.Foto: Deník/repro

„Podle staré tradice se musejí ohlásit na úřadu obce. Tam žádají předepsanou rytmickou formulí o razítko do vandrovních  knížek, které v EU nahrazují i pas; v Lasbergu se s tím pobavená úřednice setkala poprvé, uvádějí OÖN. Formulku předávají staří tovaryši mladým ústně, prý se nesmí přepisovat, diktovat, protože by se jí zmocnili neoprávnění a tropili s ní hanebnosti…

Polonis a Müller patří k jednomu z nejstarších řemeslnických spolků, jejichž členové se poznají podle tmavých kravat. Kdo z nich se rozhodne pro vandr, musí mít složeny učňovské zkoušky, být svobodný, bezdětný, bez dluhů a mladší 30 let. Nesmí být trestán a mít nemovitosti.  Vandr trvá nejméně tři roky a jeden den a vandrovníci se nesmějí přiblížit na 50 kilometrů ke svým domovům – příbuzní a přátelé jim ale mohou vyjet naproti. Všechno potřebné musejí nosit při sobě – stan, spacák, prádlo, deník, mapu, pár košil, hrneček… „A co by bylo pro mnoho jejich vrstevníků neúnosné – nesmějí mít mobil. Než je nějaký novic starším vandrovníkem po šest neděl doprovázen a  zasvěcován do pravidel vandru, musí mít vyrovnány všechny finanční závazky," uvádějí OÖN.

Cestovat mohou jen pěšky nebo stopem. Vždycky musejí  na veřejnosti nosit svůj „kroj". Mají se chovat slušně a nebýt nápadní, aby také jejich následníci byli na vandrech vítáni, říká se. Jenže jak být nenápadní při jejich starodávné výstroji?!

Na freistadtské radnici starostu moc nepřekvapili, protože jim hned nabídl práci ve stavebním dvoře. S díky odmítli, že jen procházejí, a tak na další cestu dostali „lodičku", jak říkají – po dvacetieurovce. „Šance na peníze od úřadu je tak padesát na padesát," říká Meier. „To si teď můžeme zase jednou dovolit oběd…"

V obcích jdou vždycky nejprve do hostince poptat se po práci, a lidé prý vždycky o nějaké vědí. Kameník Müller ji dostává snáze než umělecký kovář a zbrojíř Polonis. Ten například v Africe, kde se ho ochotně ujímaly nejchudší rodiny, pracoval taky jako truhlář, pálil kořalku a opravoval nákladní auta, aby si vydělal na letenku zpátky do Evropy (pro takové vzdálenosti je veřejná doprava povolena). Aby se dostali do Karibiku, nechali se najmout na plachetnici Alexander von Humboldt II.

Momentálně je podle lineckého deníku na cestě kolem 400 německých tovaryšů. Údajně je mezi nimi deset procent žen.

Mýto všude?

Mýto pro nákladní auta na dálnicích platí v Rakousku od roku 2004. Nyní chtějí zemští radní pro dopravu rozšířit toto zpoplatnění i na státní silnice, píše deník OÖN. „Postoj spolkového ministerstva je jasný: Když budou chtít země a obce své silnice ,zamýtovat´ , jsou jim k dispozici, souhlas spolkové vlády není nutný," uvádí list. Otázkou prý je, na čí náklady by byl systém vybudován, mluví se až o 200 milionech eur. Dopravní expert Sebastian Kummer z Hospodářské univerzity ve Vídni připomíná, že aktuální systém mýta není pro celoplošné zpoplatnění vhodný, musel by být doplněn drahým systémem spočívajícím na GPS.

Hornorakouský dopravní referent Reinhold Entholzer návrh obhajuje – zavedení mýta i na silnice by omezilo oblíbené uhýbání řidičů kamionů z dálnic na venkovské cesty a  výnos z „dodatečného" mýta potřebují země a obce naléhavě k údržbě silnic. Část získaných prostředků by také mohla směřovat k podpoře hromadné dopravy.

Dopravci návrh ostře odmítají. Podle místopředsedy Franze Danningera by se prostředky na údržbu vozovek spíše daly získat vázaným určením minerální daně, protože ta se týká všech motorových vozidel a zohledňuje počet ujetých kilometrů.

Zavřeli uspávačky

Dvě 41leté Slovenky dostaly ve Vídni šest a půl a sedm a půl roku vězení za těžkou loupež. Rozsudek už je pravomocný. Ženy si loni 28. prosince vyhlédly v baru 52letého muže. Ten si chtěl vzít domů jen štíhlejší z nich, ale po dlouhém dohadování nechal přespat i její přítelkyni. Zatím co se v kuchyni bavil s jednou z nich, druhá mu do kávy zamíchala uspávací tablety. Po pár doušcích spadl z židle, ženy sebraly 1050 eur, zlaté mince, laptop, dva mobily, oděvy, šperky včetně zlatého řetězu, který měl poškozený na krku, dvanáct láhví lihovin, mezi nimi 50 let starý koňak, což prý muže zvlášť zasáhlo, píší OÖN. Když se ráno probudil, jevil znímky ochrnutí, protože hodiny ležel v bezvědomí.  Řadu týdnů nemohl hýbat rukou. Ženy byly proto odsouzeny v přísnějším odstavci.

Soběstačný dům

Stavba u sousedů začala s prominencí.První rakouský skutečně energeticky soběstačný rodinný dům roste ve Schwertbergu v Mühlviertlu, píše deník OÖN. Ve Friedeggstraße jej staví Boris Maier. Dokončit jej chce za půldruhého roku a prokázat na něm, že  taková stavba, která produkuje víc proudu a tepla, než sama spotřebuje,  je nejen možná, ale i finančně únosná, uvádí list. Partnerem projektu je společnost Leitl Vital Sonnenhaus Pro, pro niž je stavba ve Schwertbergu první. Podílí sena ní řada regionálních dodavatelů – cihlářů, výrobců peletových kotlů atd. Roční spotřeba elektrické energie pro čtyřčlennou domácnost má být kolem 2000 KWh, zatím co 40 metrů čtverečních solárních panelů na střeše má dodávat 6500 KWH. Tedy dost také k pravidelnému nabíjení elektroauta. „Teď už potřebuji jen proutkaře, který by mi našel pramen a já mohl být zcela nezávislý i na dodávce vody," říká Maier.

Význam stavby rodinného domu potvrdila i nezvyklá účast prominentů při slavnostním „výkopu", mezi nimiž byli i předseda zemského sněmu Viktor Sigl a prezident Hospodářské komory Christoph Leitl.

Zákaz slečen

Je prý to jedno z nejkrásnějších německých slov a díky okupačním vojskům se dokonce dostalo do angličtiny: tedy „Fräulein".

„V Německu už ale v úřední řeči nesmí být používáno," píše v deníku OON prof. Roman Sandgruber z institutu sociální a ekonomické historie linecké univerzity. „Oslovení dospělé ženské osoby má být nezávislé na věku, rodinném stavu a povolání, a to vždycky Frau, paní."

Až do sedmdesátých let, v NDR až do jejího konce, byla slečna formálním oslovením neprovdané ženy jakéhokoliv věku. Před 19. stoletím nebyly slečna ani paní vyjádřením pohlaví, k tomu sloužil pojem Weib.  Slečna a paní bylo označení pro vznešené ženy, podobně jako pánské Herr.

Že se označení slečna postupem doby rozšířilo pro všechny dívky, šlechta jaksi milostivě připustila. Praxe nazývat tak všechny neprovdané ženy bez ohledu na jejich věk se uchovala dlouho.

Na přelomu 19. a 20. století se ale slečna etablovala především jako oslovení zaměstnaných žen, i proto, že tehdy pracovaly hlavně svobodné. Příslovečné to bylo u pojmu slečna učitelka, protože ty musely být zásadně svobodné a pokud se provdaly, musely službu opustit.

„Dnes ,ženy´ najdeme ve všech oborech, ať jsou svobodné či vdané – už nejsou žádné slečny. Ale jak volat na číšnici Paní vrchní? – To je slečna přece jen šaramantnější," uzavírá OÖN.

Promlčená křivda

Křivda je promlčena.Žaloba bývalého chovance dětského domova Jenö Molnara (67) na zemi Horní Rakousy byla zamítnuta. Zemský soud v Linci dospěl k závěru, že nárok žalobce na odškodnění 1,6 milionu eur je promlčen, píší OÖN.

Molnar strávil dětství v domovech země, kde byl veden jako sirotek. Teprve po desítkách let zjistil, že v tu dobu měl matku.  Kromě toho byl v ústavech týrán a zneužíván (Deník opakovaně informoval).

V procesu šlo hlavně o otázku promlčení, uvádí linecký list. Promlčecí doba je 30 let, ale popisované události jsou 50 let staré. Molnar tvrdí, že si na ně až do roků 2007-08 nepamatoval, až po těžké operaci se mu vrátila paměť.

Znalec psychiatr označil amnézii až k onomu chirurgickému zákroku za pravděpodobnou ze 70 až 90 procent.

Soudce ale žalobu zamítl s odůvodněním, že bez objektivizovatelných důkazů není možné 45letou absolutní ztrátu paměti konstatovat. Molnar se chce odvolat.

Vyhráli si mobily

Žáci si mobilování vytrucovali.S tak masovým odporem žáků ředitel střední školy ve Fürstenzellu Hans Eder nepočítal. „Když jsem ráno přicházel do auly, zdravilo mne normálně 200 z 209 žáků. Před třemi týdny najednou neřekl žádný ani slovo, náhle tu panovala ledová nálada. Žáci si mne prohlíželi, jako bych kdoví co neprovedl," říká ředitel v deníku PNP.

Cože se stalo? List popisuje, že pedagog si vymyslel pro 209 žáků jimi absolutně nepřijatelný trest, absolutní zákaz telefonování z mobilů ve škole. Po více malérech s vyhrožováním  a urážkami po telefonech chtěl se svými kolegy udělat pořádek. „Generaci  facebooku a WhatsAppu  se ale zákaz zdál příliš tvrdým. Jak řekla mluvčí žáků Nicole Bründlová,  jejich nálada byla na bodu mrazu a učitelé byli náhle nepřáteli, o ničem jiném se na škole nemluvilo.

Latentní problém s mobily či internetovými smartophony trvá ve Fürstenzellu léta. „Sto procent žáků má mobil, mnozí dokonce dva. Až 98 procent je na sociálních sítích. Už páťáci přijímají služby jako WhatsApp, ačkoliv by jim mělo být alespoň šestnáct," říká Eder. Podobně si stěžují i na jiných školách.

„Po veskrze diplomaticky vedeném odporu žáků nicméně ředitel pochopil, že absolutní zákaz mobilů není přiměřený době. Žáci tedy odteď smějí telefonovat během části polední přestávky ve dvou kontrolovatelných prostorách," uzavírá list.

Fotbalová omluva

Anglický deník The Sun se v titulku sobotního onlinového vydání omluvil fotbalistovi Bayernu  Bastianu Schweinsteigerovi slovy:  "Sorry, Bastian". V referátu o čtvrtfinále Ligy mistrů Manchester Utd. – Bayern, v němž byl Schweinsteinger vyloučen po druhé žluté za faul, list napsal o hráči:  "You Schwein!" (Deník informoval). Text na internetu byl po hodině smazán a do tištěného vydání nebyl převzat. Ředitel Bayernu pro média Markus Hörwick po omluvě sdělil, že klub reviduje své rozhodnutí neakreditovat zástupce Sun pro odvetu.

Autor: Vladimír Majer

6.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Mechanik-seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Mechanik-seřizovač - vzdělání střední odborné s výučním listem v technickém oboru (např. obráběč kovů, seřizovač, mechanik, automechanik a jiné podobné profese). Možno i absolvent. Pracoviště Větřní. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 18.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého. Zaměstnanecké výhody: stravenky, 13. mzda,. Kontakt: Weisová Miroslava Ing., tel.: +420 725 811 286 (od 7:00 hod. - 16:00 hod.), e-mail: weisova@mavita.cz.. Pracoviště: Mavita s.r.o., K Učilišti, č.p. 238, 382 11 Větřní. Informace: Miroslava Weisová, +420 725 811 286.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocná síla do kuchyně - vzdělání základní. Pracoviště Č. Krumlov, Penzion Kristinka. Dohoda o provedení práce, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden) nebo dle dohody. Odměna 12.200,-- Kč hrubého. Kontakt: 737 828 284 paní Jungwirth, ck.kristinka@gmail.com.. Pracoviště: Rj gastro servis s.r.o. - penzion kristinka, Dlouhá, č.p. 94, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Kateřina Jungwirth, +420 737 828 284.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie (od *** hotelů). Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, úklid, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku interiérů a vybavení kanceláří i hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 731 860 188 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 731 860 188.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 175 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 175 kč, mzda max. 205 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ – KAPLICE, , Nabízíme pracovní příležitost ELEKTRIKÁŘŮM, kteří mají praxi v oboru a mají vyhlášku 50/1978 Sb. §5,6 a jsou ochotni pracovat v jednosměnném provozu. , , Místo výkonu práce - Kaplice. , Nástup možný dle domluvy., , NÁPLŇ PRÁCE, • opravy a údržba strojního zařízení, , Požadujeme, • vyhláška 50/1978 Sb. §5,6 zkušenosti v oboru, • spolehlivost, zodpovědnost, • vzdělání: SOU elektro nebo vyučen v příbuzném oboru, , Nabízíme, • platové ohodnocení 175,- Kč/hod - 200,- Kč /hod, po zkušební době 205,-Kč/hod., • zajištění ubytování ZDARMA, • možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, • dlouhodobá spolupráce, práce ve stabilní společnosti působící na trhu již mnoho let. Pracoviště: Europe jobs s.r.o. - kaplice, 382 41 Kaplice 1. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kurz lanových technik zdravotnických záchranářů Jihočeské univerzity v Přední Výtoni.

Pět dní pohotovosti sloužili studenti na Lipně

František Kupka v Alšově jihočeské galerii
20

OBRAZEM: Francouzský anarchista chtěl Kupky ilustraci s Husem

Léto se vrátí se začátkem prázdnin

Jižní Čechy – Na začátku nového týdne bude převážně oblačno a v pondělí i úterý čekejte slabé přeháňky.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

EXKLUZIVNĚ: Do Tučap se vrátil dirigent filharmonie

Tučapy – Dlouholetý šéfdirigent České filharmonie a symfonického orchestru města Toronta Karel Ančerl (+ 1973) se v sobotu symbolicky vrátil do rodných Tučap na Soběslavsku.

Na Lipně v sobotu zachraňovali dvě posádky

Lipno - Dvě posádky lodí museli během soboty zachraňovat hasiči, policisté a záchranáři.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT