K podmínce cvičně do basy?

Pasov - Od března 2013 mohou německé soudy ukládat mladistvým pachatelům vedle podmíněných sankcí také až čtyři týdny vězení jako „varovný výstřel".  Bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback tehdy řekl: „Mladým odsouzencům jsou tak důsledky jejich vadného chování naléhavě a citelně předvedeny." Mnichovský soudce ve věcech mládeže Christian Gassner dodal, že v ideálním případě by takový „krátký ostrý šok" mohl být pro mladé pachatele trestných činů do budoucna poučením. Brandenburské ministerstvo spravedlnosti naopak upozorňovalo, že podle studie z roku 2010 je recidiva u mladistvých trestaných odnětím svobody sedmdesátiprocentní, píše deník PNP.

Dodává, že v prvním roce účinnosti byla v SRN nová norma využita jen málo. Celkově byly tyto „varovné výstřely" uplatněny jen asi 400krát, nejčastěji v Bavorsku – 92krát. V Berlíně, Brandenbursku a v Brémách naopak si šli vyzkoušet odnětí svobody dohromady jen tři mladiství delikventi.

Zdraží bydlení

Bydlení v Rakousku v dubnu podraží, informoval linecký deník Volksblatt. Nájmy stoupnou o více než pět procent. V kategorii bytů A se cena zvýší o 5,5 procenta na 3,43 eura za metr, v kat. B o 5,3 procenta na 2,57 eura, ostatní o 5,6 procenta na 1,71, tzv. kategorie „nepoužitelné" o 6,2 procenta na 0,86 eura za metr. Ceny se naposledy zvyšovaly v září 2011.

Nájemné se orientuje na úředně stanovený strop pro nájmy starších bytů uzavřené po roce 1994. Mění se každé dva roky o průměrnou inflaci předcházejícího roku. Letos v Rakousku limit stoupne nejvýrazněji ve Vorarlbersku – na 8,38 eura za metr, v Solnohradsku na 7,45 a ve Štýrsku na 7,44 eura za metr. V Horních Rakousích je to 5,84 eura.

Víc Němek pracuje

Počet zaměstnaných žen ve věku 15 až 64 let v Bavorsku se výrazně zvyšuje. V roce 2012 jich pracovaly tři miliony, tedy 71 procent proti 63 procentům v roce 2000. U mužů se procento zaměstnanosti v tomto období zvýšilo ze 78 na 82 procenta. V celé SRN podle statistiků bylo v roce 2012 zaměstnáno 17,7 milionu žen ve věku 20 – 64 let, což je procentuálně nejvíc v Evropě po skandinávských zemích. Odboráři ale tato čísla označují za bluf – pro německé ženy je často jedinou cestou, jak propojit povolání s péčí o rodinu, přijímat špatně placenou tzv. minipráci.

Neodmyslitelné jsou ženy pro lékařskou péči v Bavorsku, pochlubila se k tématu ministryně zdravotnictví Melanie Humlová. Dnes tu vedle 33 000 lékařů pracuje 25 000 lékařek. Mezi začínajícími je dokonce 60 procent žen.