SemaforZdroj: Deník / RedakceNový systém, označovaný jako semafor, rozděluje země do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích. Cizinci přijíždějící do ČR se ale budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Portugalsko či Irsko.

„Barvy na mapě označují závažnost vývoje covid v dané zemi. Zeleně jsou bezpečné země, oranžově země se středním rizikem nákazy a červeně země s vysokým rizikem nákazy,“ napsal na svém twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Do zeleně a oranžově označených zemí - tedy včetně Rakouska a Německa, nejdůležitějších pro jihočeské pracovníky - mohou pak podle něj Češi cestovat bez omezení při návratu zpět. Test však bude vyžadován při cestě z červeně označených zemí. Cizinci přijíždějící do ČR se budou prokazovat testem při cestě z oranžových a červených zemí.

Podle Vojtěcha při sestavování seznamu ministerstvo vycházelo z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Systém podle něj bude průběžně aktualizován podle epidemiologického vývoje. "Itálie je v očích a hlavách mnoha občanů spojena s koronavirovou nákazou asi nejvíce. Na druhou stranu situace se vyvíjí a dnes je Itálie na tom výrazně lépe, než byla před dvěma měsíci," poznamenal.

„Ministerstvo zahraničí bude k 15. 6. upravovat doporučení, kam v rámci EU, potažmo i dalších států cestovat. Semafor budeme průběžně aktualizovat podle situace v daných zemích. Tímto se vracíme k normálnímu fungování," doplnil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

A jak je to s testy?

Dokud se jihočeští pendleři budou ještě potřebovat testovat, mohou na jihu Čech využít například všechny jihočeské nemocnice, kromě té v Českých Budějovicích. V Českých Budějovicích testuje společnost Nextclinics u hlavní brány výstaviště, v Lékařském domě Géčko a v Metropolu na Senovážném náměstí. Další místa má společnost Nextclinics také na hraničních přechodech v Dolním Dvořišti (pondělí až pátek od 8 do 17 hodin) a Českých Velenicích (od pondělí do pátku od 8 do 13 hodin).

Společnost Scimed testuje v areálu technického zázemí obce Strážný od pondělí do pátku od 12 do 17 hodin. Objednání je nutné pouze v pátek přes webové strany společnosti Scimed. On-line registrační formulář naleznete zde: https://www.scimed.cz/rezervace-covid-19/

Nemocnice:
- test stojí 1756 korun bez další poplatků
- výsledek a potvrzení získá klient na zadaný e-mail do 24 hodin

Scimed Praha:
- test Standard 1756 korun: tištěný výsledek k osobnímu odběru v laboratoři Scimed, Šrobárova 50, Praha 10
- test Comfort 2100 korun: Elektronické zaslání výsledku v českém jazyce
- test Travel 2500 korun: Elektronické zaslání výsledku vyšetření potvrzené lékařem v českém a anglickém jazyce
- objednání přes web společnosti, od pondělí do čtvrtka není nutné se objednávat
- testovací místo je v areálu Technického zázemí obce Strážný

Nextclincs České Budějovice:
- COVID PCR BASIC 1756 korun: Izolace RNA a transkripce pro vyšetření extrahumánního genomu, Amplifikace extrahumánního genomu metodou polymerázové řetězové reace (PCR), Odběr biologického materiálu jiného než krev na laboratorní vyšetření, osobní vyzvednutí tištěného výsledku vyšetření v českém jazyce v laboratoři, Jankovcova 14, Praha 7
- COVID PCR COMFORT 2150 korun: Izolace RNA a transkripce pro vyšetření extrahumánního genomu, Amplifikace extrahumánního genomu metodou polymerázové řetězové reace (PCR), Odběr biologického materiálu jiného než krev na laboratorní vyšetření, Elektronické zaslání výsledku vyšetření v českém jazyce nezabezpečeným emailem, který uvedl na žádance, tisk výsledku na odběrovém pracovišti
- COVID PCR COMFORT 2599 korun: Izolace RNA a transkripce pro vyšetření extrahumánního genomu, Amplifikace extrahumánního genomu metodou polymerázové řetězové reace (PCR), Odběr biologického materiálu jiného než krev na laboratorní vyšetření, Elektronické zaslání výsledku vyšetření v českém a anglickém jazyce nezabezpečeným emailem, který uvedl na žádance, tisk výsledku na odběrovém pracovišti
- bez objednání, stačí dojet na místo, odběrové místo je na hraničním přechodu Strážný