VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vládou posvěcený byznys na Šumavě zaplatí životem les a tetřevi

Šumava /NÁZOR/ - V posledních měsících se hodně diskutuje téma sucha. Zejména na Šumavě. O prázdninách nad Kvildou vyschl Pramen Vltavy, ve kterém není voda dodnes. Vyschl i přítok vody k Hauswaldské kapli u Srní a lidem na Modravě vysychají studně, které nikdy před tím nevyschly. Korytem řeky Vydry protéká stále méně vody a podle vědců z Centra globální změny AVČR panuje na Šumavě a v jejím širokém podhůří vůbec nejrozsáhlejší oblast sucha v celé ČR. Rokytecká slať na Šumavě před týdnem dokonce vzplála požárem.

2.10.2015
SDÍLEJ:

Jiří Mánek.Foto: archiv J. Mánka

Podle nařízení vlády č. 40/1978 je Šumava Chráněnou oblastí přirozené akumulace vod (CHOPAV). V CHOPAV mají být uplatňována ochranná opatření, jejichž cílem je zabránit snižování vodního potenciálu území a takovým zásahům do přírodních poměrů, které by mohly negativně ovlivnit vodohospodářskou a retenční funkci území.

Vodní bohatství Šumavy je přímo závislé na srážkách a fenoménem horských smrčin jsou zejména tzv. srážky horizontální (mlha, vysoká vzdušná vlhkost, případně námraza). Je všeobecně známo, ze všech učebnic biologie, jak se na vodním režimu podílí les. Olistěný les (jehličí je také listí) vypařuje do ovzduší až 80 % vody, která je pak zdrojem místních srážek, zatímco odtokem z olistěného lesa odchází přibližně 20 % vody. Les bez listí (bez jehličí) je na tom opačně vypařuje jenom 20 % vody a odtokem z něj odchází 80 % vody. Tam, kde není les, se země a krajina přehřívá a chybí vzdušná vlhkost a voda pro srážky.

Na Šumavě se nejprve chránil kůrovec, aby mohl sežrat co nejvíce dospělého lesa, a po jeho záměrném přemnožení se posléze rekordně kácely kůrovcem napadené stromy, aby se jeho šíření zastavilo. Nejvíce se kůrovec množil a likvidoval dospělé porosty smrku v letech 2007 až 2010 a nejvíce se pak kácelo v letech 2009 až 2012. Díky bezzásahovému režimu uplatněnému v posledních letech na 23 % území NP Šumava dnes na Šumavě schází téměř 20 000 hektarů vzrostlého smrkového lesa. S tím se myslím můžeme v národním parku smířit, ale řekl bych, že už to stačilo.

Ministerstvo životního prostředí však připravilo novelu zákona o ochraně přírody, která má platit pro všechny naše národní parky. Je tam doslova napsáno, že cílem pro národní parky je „na většině území národních parků zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů v jejich přirozené dynamice" (tedy bezzásahovost). NP Šumava zaujímá plochu 68 000 hektarů, z toho je 55 000 hektarů lesa. V Plánu péče o NP Šumava je nově napsáno, že cílem pro NP Šumava je do režimu nerušeného průběhu přírodních procesů zařazení většiny lesa. Možná tento většinově bezzásahový režim neublíží malému a listnatému NP Podyjí, možná to nebude až tak moc vadit malému NP České Švýcarsko. Nejsem si jistý, jak na tyto ambiciózní bezzásahové cíle zareaguje příroda Krkonoš, ale jsem si naprosto jistý, co se stane na smrkové Šumavě. Zcela otevřeně se mluví o 50 % bezzásahového režimu na Šumavě. A nově připravované legislativní podmínky (zákonné i podzákonné) takový režim umožní prakticky okamžitě. Polovina Šumavy ponechaná kůrovci napospas je mimochodem více než jednou tolik oproti současnému stavu.

Pokud bylo následkem bezzásahovosti na 23 % NP Šumava zmizení 20 000 ha dospělého smrkového lesa, katastrofální sucho nejrozsáhlejší v celé ČR, pokud na Šumavě vysychají prameny a studně, pokud již dnes hoří dříve vodou přesycené šumavské slatě (mj. bez povšimnutí médií), jak to asi bude na Šumavě vypadat, až se vyhlásí bezzásahovost na 50 % území národního parku? Kolik tím zmizí dalšího dospělého lesa? Kolik tím vyschne dalších pramenů a studní? Kolik ptáků a rostlin přijde o své stinné lesní domovy, které se promění ve vyprahlou a žárem slunce rozpálenou poušť? Je rozšiřování bezzásahovosti tím správným ochranným opatřením, jehož cílem je zabránit snižování vodního potenciálu území CHOPAV? Je Šumava stále ještě chráněnou oblastí přirozené akumulace vod? Je Šumava ještě vůbec chráněné území, kde se chrání životní prostředí živočichů a rostlin? Nebo je nově Šumava jenom prostorem pro ideologicko-politické handly?

Anebo je to všechno ještě jinak?

Když byla na Šumavě v roce 1996 vyhlášena bezzásahovost na ploše 1300 ha, přineslo to následné kůrovcové těžby na přibližně stejné ploše, která na bezzásahové plochy navazovala. Když byla na Šumavě v roce 2007 vyhlášena bezzásahovost na ploše 15 000 ha, přineslo to následné kůrovcové těžby v objemu přes 1,5 milionu kubíků! A když se nyní má vyhlásit bezzásahovost na většině z 55 000 hektarů šumavského lesa … kolik to asi „hodí" dalších kůrovcových těžeb? Jde tu ještě o ochranu přírody? Bezzásahovost na Šumavě není experiment, je to praxí ověřený byznys plán. Víc bezzásahovosti přinese víc těžby. Čím více ubude lesa, tím více bude sucha. Čím více škod, tím více dotací na jejich nápravu. Tento koncept „čím hůř, tím líp" zaplatí životem šumavský les i šumavští tetřevi. Takový plán bohužel již 13. 5. 2015 posvětila vláda ČR, když přijala novelu zákona o ochraně přírody z pera ministerstva životního prostředí a nyní tento byznys plán má za vydatné podpory ekoaktivistů ještě posvětit Poslanecká sněmovna?!

Aktivismu zdar! Tetřeve, datlíku a šumavská vodo, buďte s Pánem Bohem.

Jiří Mánek, bývalý ředitel Správy NP a CHK0 Šumava

Autor: Redakce

2.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři projektanti, konstruktéři 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici projektanti, konstruktéři Elektrokonstruktér (EPLAN). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektrokonstruktér (EPLAN) - vzdělání středoškolské elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr), možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup možný ihned. Mzda od 30.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: Zavádění elektro-konstrukcí ve výrobě. Nové a změněné konstrukce elektro-vybavení chladícího nábytku. Obecná podpora výroby nábytku z elektro hlediska. Tvorba technické dokumentace. Spolupráce na zajištění kvality. Požadujeme: Elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr). Zkušenosti z pozice elektrikáře výhodou. Znalost programu EPLAN, popř. obdobného softwaru. Znalost Excelu (VBA výhodou). Zkušenosti z výrobní společnosti výhodou. Vyhláška č. 50/1978. Znalost německého nebo anglického jazyka (komunikace s kolegy v Rakousku). Nabízíme: Zázemí mezinárodní expandující společnosti. Různorodou a perspektivní práci. Atraktivní mzdové ohodnocení. Podporu v dalším vzdělávání (jazykové kurzy). Dotované stravování. 5 týdnů placené dovolené. Flexibilní pracovní dobu. Příspěvek na dojíždění. Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření. Věrnostní prémie za odpracovanou dobu. Příspěvek na dětské letní tábory. Příspěvek na sportovní akce. Zdarma očkování proti chřipce. Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková, Lenka.Zmekova@hauser.com, 388 404 315. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent/ka jednatele. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent/ka jednatele - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Hůrka. Podmínkou je práce s PC, výhodou je znalost NJ. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: zasílejte profesní životopisy na atos-jv@volny.cz, 602 362 442 p. Vitoušek. Ověřeno 13.8.2018. Pracoviště: .atos,s.r.o., 382 26 Horní Planá. Informace: Vitoušek, +420 602 362 442.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka - vzdělání vyučení, možno i absolvent. Pracoviště HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 23.000,-- - 26.000,-- Kč hrubého, 25 dní dovolené, možnost ubytování, strava, roční bonusy. Příprava snídaní pro hotelové hosty, příprava zákusků a dezertů. Kontakt: 734 870 650 lng. Miroslav Magerstein, info@hoteIresortreIax.cz, osobně na adrese: HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice 44, 382 26 Horní Planá. Ověřeno 9.8.2018. Pracoviště: Edikt a.s. - hotel resort relax****, 382 26 Horní Planá. Informace: Miroslav Magerstein, +420 380 731 401,734 870 650.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní účetní - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Mzda od 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxi v oboru, znalost práce v účetním programu Premier, MS Word, Excel, Outlook. Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění 500,-- Kč. Kontakt: Trojanová Simona, tel.: 380 727 365, 725 545 124 (po-pá od 8:00 hod. - 15:00 hod.) e-mail: simona.trojanova@divadlock.cz.. Pracoviště: Městské divadlo český krumlov o.p.s., Horní, č.p. 2, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Simona Trojanová, +420 380 727 365,725 545 124.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

(vpravo, na snímku  s Pavlem Slukou).

Okresní fotbalové soutěže na prahu nové sezony. Kde hledat favority?

Tváří v tvář protivínskému brankáři Hanusovi

V domácí premiéře Slavoj udolal nepříjemný Protivín

AKTUALIZOVÁNO

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Třeboň – Naštěstí jen se zraněním vyvázl z nedělní nehody na železničním přejezdu v lokalitě zvané sídliště Gigant severně od Třeboně řidič Volkswagenu Tiguan.

Ve Vyšším Brodě se šermovalo a soutěžící se cpali knedlíky

Vyšší Brod - Svatobartolomějský trh a pouť ovládly v sobotu vyšebrodské náměstí. Na tradiční pouti nemohla chybět ani tradiční soutěž v pojídání knedlíků, kterou organizátoři takticky startují v poledne.

Turistka přišla v Českém Krumlově o peněženku

Český Krumlov – Další turistka zjistila, že v Českém Krumlově jsou zloději a je třeba si pořádně hlídat cenné věci. O peněženku tak přišla žena, která se pohybovala po Českém Krumlově. Peněženku měla v batohu. Zjistila to ve čtvrtek. Turistka utrpěla škodu za bezmála 6000 korun.

Dárci, noste kabelky, ať společně pomůžeme dětem v regionu!

Český Krumlov - KABELKOVÝ VELETRH Deníku se rychle blíží. Kolika talentovaným dětem v regionu letos pomůže, závisí na tom, jaké množství kabelek spolu s vámi dáme dohromady! Pokud máte nepotřebné kabelky, které můžete poskytnout, neváhejte a přineste je do redakce Deníku na krumlovském zámku! Jestli jste jich shromáždili větší množství, zavolejte na tel. 602 667 627, rádi pro ně přijedeme!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT