Zelení si polepšili o jeden na deset mandátů. Volební účast se s „dopisovateli" zvýšila na 74,75 procenta, o 7,12 % víc než v posledních volbách. Platně hlasovalo 832 981 občanů. SPÖ si volební výsledek vylepšila na 39,59 %, takže oproti volbám v roce 2010 ztratila „jen" 4,75 procenta (a pět mandátů). FPÖ má definitivně 30,79 %, proti posledním volbám +5,02 a plus sedm mandátů. Zelení mají celkem 12,64 % (bez korespondenčních hlasů 11,1). Z voleb „na dálku" profitovali i lidovci, ale poprvé ve volbách do zemských sněmů v celém Rakousku stejně zůstali pod deseti procenty (9,24) - ztratili stejně jako SPÖ a šest z dosavadních třinácti křesel.
K zajímavým výsledkům došlo při druhém kole voleb starostů v Horních Rakousích. Za senzaci je podle OÖN pokládáno vítězství 28leté učitelky-čekatelky na umístění s koníčkem vyřezávání motorovou pilou Elisabeth Feichtingerové (SPÖ) v „baště civilní společnosti" (societas civilis) Altmünsteru, kde „vytlačila" dlouholetého lidoveckého starostu Hannese Schobesbergera (58). „Ve volební kampani překvapila oznámením, že osobně navštíví každou ze skoro pěti tisíc domácností ve městě a přinese buchty," píší OÖN. „Její Tour de Force mohl každý sledovat na facebooku. Finiš pro ni musel být náročný, poslední návštěvu absolvovala v týdnu před prvním kolem přímé volby, kdy také slavila narozeniny a ,bokem´ připravovala svou svatbu. Den před volbou řekla ,Lisi´, jak ji přátelé nazývají, ano dlouholetému příteli a stranickému kolegovi Florianu Loitelsbergerovi, ale své jméno si nechá." Ve druhém kole dostala 60 procent. „Svůj první školský úvazek, který dostala v září, tak bude muset pustit," dodává deník.
Ve Stadl-Pauře skončila 70letá éra většinou absolutní vlády SPÖ. Starostu Alfreda Meisingera, který byl v čele města od roku 1996, vystřídal 50letý pojišťovací agent Christian Popp (Svobodní), kterému v neděli dali spoluobčané 59,01 procenta hlasů. Je z dělnické rodiny a v devadesátých letech kandidoval také za SPÖ, ale postupně ztrácel trpělivost s rudo-černými proporčními koalicemi a se šnečím tempem reforem, a navíc našel ikonu – Jörga Haidera. Ten byl také důvodem, proč „přistál" u FPÖ, uvedly OÖN. „Tématem se stal také jeho soukromý život," pokračují. „Rozvedl se a začal žít s jedním pečovatelem o nemocné. Že je gay, věděli jeho stoupenci už dlouho, v registrovaném partnerství je už s přítelem přes čtyři roky, ale pár měsíců před volbami se odvážil ,outingu´, veřejného oznámení své menšinové orientace. Míní jen, že to nebylo nic velkého, že jen aktualizoval svůj privátní status na facebooku. Nedávno se také objevila fotografie, na níž zdraví politického kolegu zdviženou pravicí. Ani údajně hitlerovské gesto nemohlo ale jeho volební triumf zbořit – ve druhém kole dostal 59,01 procenta hlasů," uzavírá linecký list.

Manželé Poserovi na dlouhé výpravě.Bambusová projížďka

Němečtí manželé Poserovi - Karina, 29letá dětská sestra, a Tim, 24letý zaměstnanec marketingu (na snímku vpravo) - vyrazili loni 2. října z Hamburku do Číny na kolech z bambusu, informovaly linecké OÖN. Cesta dlouhá 12 000 kilometrů vedla přes Balkán, Turecko, Kavkaz, Irán a centrální Ásii do jihozápadní čínské metropole Na bambusových kolech jeli 12 000 km.Čheng-Tu. Odtud začátkem září přeletěli do Curychu a odtud do Hamburku zase jeli na kolech, které vyrobila firma z Kielu. „Bicykly konstruované v sociálních projektech v Ghaně a ve Šlesvicku – Holštýnsku se osvědčily, měli prý jen sedm defektů pneumatik," uvádí list. O cestě referovali na blogu http://boo2east.de/infos/.

Superpivovar

Také linecké OÖN informovaly v úterý dopoledne o tom, že britský pivovarský koncern SABMiller prohlásil srozumění s tím, že jej převezme světová jednička na trhu, belgický inBev. Ten podle této zprávy zaplatil za akcii britského rivala 44 liber, tedy asi o 50 procent víc, než byl závěrečný kurz této značky ze 14. září. InBev svou nabídku postupně zvyšoval. SABMiller tak byl nakonec oceněn na 96 miliard eur. „S převzetím vzniká pivovarský obr nových rozměrů – celosvětově bude zhruba každé třetí pivo od něj," uvádějí OÖN. Vysvětlují, že koncern AB InBev vznikl v roce 2008 fúzí belgicko-brazilské skupiny InBev a amerického Anheuser Busche. Patří mu mj. Corona, Stella Artois nebo v Německu Beck's und Franziskaner. SABMiller zase prodává mj. Pilsner Urquell, Miller und Grolsch. České servery dodávají, že mu patří i Radegast a Velkopopovický Kozel.

U sousedů odpařují nalepené žvýkačky.„Vysavač" na žvýkačky

Také letos bojuje Deggendorf se žvýkačkami přilepenými na chodnících, jak je dobře známe i z českých měst. Užívá k tomu speciální parní stroj na snímku PNP.

Za volantem 29 hodin

Při celobavorské silniční kontrole v minulém týdnu zastavila policie 5300 nákladních aut a 130 autobusů. Během 24 hodin stáhla z provozu 47 kamionů pro hrubé technické závady, z toho 40 s nebezpečným nákladem, 640 řidičů začalo být pro tyto prohřešky stíháno. „V některých případech byly na cestě doslova jedoucí časové bomby," řekl ministr vnitra Joachim Herrmann. V 730 případech nebyla dodržena doba řízení a odpočinku, informuje PNP. Řidič české soupravy byl bez přestávky na cestě téměř 29 hodin, než ho zastavila hlídka ve Furthu im Walde. K zakrytí prohřešku podle listu používal druhou kartu svého známého.

Začali pěstovat červenozrnný mák.„Vymysleli" rudý mák

Že mák kvete rudě, to nikoho nepřekvapí, stejně jako to, že zrníčka této plodiny rozsypaná na pečivu jsou šedá nebo modrá. Biopekař Martin Bräuer z Reichenthalu v Mühlviertlu ale podle zprávy lineckého deníku OÖN experimentuje s mákem, u něhož jsou i zrníčka červená! Tuto odrůdu spolu s pěstitelem Peterem Köpplem z Neumarktu v několika etapách kultivovali ze setby získané na "Salone del Gusto" v Turinu, letos ji poprvé na pokusném políčku v Kefermarktu sklidili a začínají s „otevřeným vývojem produkce", jak list uvádí. Zda první úroda skončí na žemli nebo na sladkém pečivu, nechává Bräuer ještě otevřené, ale zve klienty, aby s ním společně rozvíjeli recepty. Návrhy, přání a nápady je možné posílat na facebook firmy.