Nové zastávky MHD, vyhrazené pruhy pro autobusy a trolejbusy, rychlejší cesta hromadnou dopravou ze sídlišť do centra. To jsou plány pro následující přibližně dva roky, kdy se mají vozy městské hromadné dopravy zejména v úseku mezi nádražím a Husovou třídou vymanit z pravidelných kolon.

Město s dopravním podnikem totiž připravuje projekt, při kterém na trase linky 3 vyhradí na několika místech jízdní pruh pro vozidla MHD. Mělo by se tak stát například v úseku od zastávky Výstaviště ke křižovatce s Dlouhou loukou, dále od Zelené ratolesti k Mariánskému náměstí či v ulici Na Sadech před křižovatkou s Rudolfovskou třídou.

Cesta ze sídlišť Máj či Šumava do centra by se tak měla výrazně zrychlit, cestující by měli při normálním provozu ve špičce s jistotou ušetřit několik minut, při zácpách možná i pár desítek. „Už jsem o tom slyšel a jsem určitě pro. Současný stav totiž akorát láká řidiče do aut, takhle si třeba někteří uvědomí, že je mnohem výhodnější jet hromadnou dopravou," řekl jeden z cestujících MHD Václav Kasnar z Máje.

Náměstkyně primátora Ivana Popelová včera Deníku nechtěla sdělovat podrobnosti s tím, že je město veřejnosti představí za několik dní. Nicméně již dříve upozornila na některé další změny, a to v přesunu některých zastávek MHD. „Dvě protilehlé zastávky budou přímo na Žižkově třídě mezi parčíkem u Žižky a trojúhelníkovým pláckem před budovou magistrátu," potvrdila náměstkyně.

Další nová zastávka má být na Žižkově třídě, tentokrát však před restaurací U Černého koníčka, a ještě jedna bude u Domu služeb naproti poště. Naopak zrušena bude zastávka Žižkova – VŠERS.

Město si od změn zastávek MHD slibuje, že cestující získají lepší přestupní body směrem na Lannovu třídu a do centra. Důležité je, že do míst, kde bude upřednostněna MHD nad automobilovou dopravou, se ve většině případů dostanou všichni řidiči. Magistrát hodlá na internetu odtajnit chystané přelomové změny v pátek, obyvatelům je pak chce osobně představit v úterý 29. května. Deník tak exkluzivně pro čtenáře činí již nyní.

Ne všichni řidiči ale budou spokojeni. Podle dostupných plánů z ledna letošního roku by mělo být například zakázáno odbočení pro auta z ulice Na Sadech do Rudolfovské, respektive z ulice Na Sadech na Husovu třídu. Zejména v druhém případě lze od změny očekávat značné uvolnění silnice vedoucí z centra k Dlouhému mostu, když řidiči jedoucí z centra budou muset na Mariánském náměstí jet ve směru na Pražskou. Plán změn však ještě není konečný a definitivní verze projektu může vypadat jinak.

V souvislosti se změnami již dříve zástupci dopravního inspektorátu upozornili na to, že si někteří řidiči z důvodu omezení budou hledat objízdné trasy, což může způsobit potíže v jiných ulicích, například v Lipenské u Rudolfovské třídy, případně u Pražské třídy ve směru k řece Vltavě. Tuto hrozbu je nutné zohlednit. „Jen doufám, že to nebude horší než lepší. Třeba úpravy na Mariánském náměstí jsou hodně zásadní," řekl jeden 
z dotázaných řidičů Vladimír Piloušek.

Deník projekt sleduje a bude o něm v následujících dnech opět informovat.