Začíná Zahradnická tour

Podle hornorakouského zemského zahradníka Dietmara Bergmosera se v uplynulých letech více než zdvojnásobil prodej sazeniček. Stále víc mladých nachází zálibu v pěstování květin, bylin, salátu či ovoce i na balkonech či v pařeništích.  Zemský rada pro zemědělství Max Hiegelsberger připomíná v deníku Volksblatt, že práce na zahradě je stejně zdravá jako konzum čerstvé zeleniny, přičemž ta z vlastních zahrádek šetří náklady na dopravu a balení. Zemská vláda přichystala „Zahradnickou tour 2014" s pěti výstavními akcemi, z nichž první bude nadcházející čtvrtek v Dunajské hale v Mauthausenu se zahájením v 19.30 (přístup už o hodinu dřív). Exponáty doplní odborné přednášky, ochutnávky a recepty. A zahradníci si připravili překvapení – tzv. smiley-okurku, vyhlášenou zeleninou tohoto roku, s extrémně tenkou slupkou, která se prý nechá křupat  „jako páreček"… Další akce tour budou o večerech 7. března v Burgkirchenu, 13. 3. v Lenzingu, 18. 3. v Micheldorfu a 20. 3. v Bad Schallerbachu. Vstup je zdarma.

Smrt zbloudilého

Deník OÖN informoval, že u Benešova nad Černou našel lesní dělník mrtvolu 65letého muže ze Sandlu, který 20. ledna zřejmě zabloudil v oblasti rosenhofských nádrží, asi deset kilometrů od místa, kde se nyní jeho ostatky našly. Po ohlášení zmizení ho na ploše asi 29 čtverečních kilometrů hledalo až na 200 lidí včetně 70 hasičů a více než deset psů,  o pomoc byly požádány i české orgány. V noci napadlo 15 cm sněhu, což pátrání ztížilo. Podle lineckého listu nejsou zjišťovány znaky cizího zavinění, nařízena ale byla soudní pitva. „Jak a proč zamířil důchodce do Čech, zatím není známo," píší OÖN a připomínají, že na hranici v místě je asi dvoumetrový plot proti zvěři.

Povstal z hromady sněhu…Sněhulák gigant

„Jen jeho klobouk má průměr tři metry," napsal pasovský deník PNP ke sněhuláku Jacobovi, kterého postavili na náměstí hornofranckého turistického místa Bischofsgrün ve Smrčinách (Fichtelgebirge) . V pondělí k němu zamíří masopustní průvod, bude také dominantou četných party.

Z webové kamery obce.„Město tak pokračuje v tradici trvající už 29 let," pokračuje list. Letošní nedostatek sněhu akci ohrozil, ale nakonec organizátoři opatřili osm nákladních aut bílé nadílky z okolí, ze Schneebergu a Ochsenkopfu. Jejich Jacob měří dobře deset metrů.

Nálepku sežral pes…?

Dálniční dohled v Rakousku nachytal loni 78 500 řidičů bez dálniční známky. Je to o asi půl procenta víc než předloni. Dopadení mají většinou výmluvy velmi tvůrčí, poznamenal Volksblatt a citoval: Nálepku mi sežral pes… Nevěděl jsem o povinnosti ji mít… Na dálnici mě nečekaně navedla navigace…, Chybějící známka znovu u osobního auta nebo karavanu 120 eur náhradního mýta (65 eur u motocyklu), při zjištění manipulace s nálepkou se platí dvojnásobek. Nebude-li sankce vyrovnána, čeká ve správním řízení trest 300 až 3000 eur, dodává linecký list.

Děti v depresích

Stále víc dětí a mladistvých v Bavorsku musí být s depresemi léčeno na klinikách. „Během dvanácti let se počet stacionárně ošetřovaných 10-19letých téměř zešestinásobil," uvedl deník PNP. Zatím co v roce 2000 to bylo jen 288 případů, v roce 2012 jejich počet stoupl na 1639. Asi dvě třetiny z nich byly dívky nebo mladé ženy.  Zemský šéf nemocenské pojišťovny DAK Gottfried Prehofer vidí podle listu ve vývoji také změněné zacházení s psychickými  onemocněními. „Jsme citlivější. Dnes je méně vnímáno jako nedostatek, když někdo onemocní depresemi," říká.  Varovné příznaky této choroby jsou rozpoznávány mnohem dřív než v minulosti a poruchy mohou být včas léčeny. „Riziko, že nabudou chronické podoby, tak lze snížit."