Nebudou "popelníkem Evropy"?

Linec - Rakouská vláda poslala do parlamentu návrh novely úplně zakazující kouření v restauracích od května 2018. Zahrnuje i e-cigarety, napsal linecký Volksblatt. Kouřit se má nadále smět v zařízeních užívaných výlučně dospělými k interním činnostem, tedy třeba jak ve specializovaných doutníkových klubech, tak při setkáních pánských pěveckých spolků. Ministryně zdravotnictví Sabine Oberhauserová ale v té souvislosti zdůrazňuje, že zákaz obecně nebude moci být obcházen konstruováním všelijakých spolků, a libuje si, že Rakousko se novým zákonem o krůček vzdálí od pověsti „popelníku Evropy". Parlament by měl normu projednat ještě do prázdnin. Novinkou proti poslednímu návrhu je možnost zrychlení předčasných odpisů investic vynaložených v minulosti do zákonem nařízeného oddělení prostor pro kuřáky a nekuřáky, nyní už zbytečného. „Odškodňující" prémie pro gastronomy od státu by se mohla zvýšit o 30 procent.
Podle Evropské komise je momentálně kouření tolerováno v EU ve 12 procentech restaurací, ale v Rakousku se podle expertní iniciativy "Don't Smoke" kouří asi ve 44 procentech hostinců.

Pojedou na šampionát do Brazílie.S pivem do Brazílie

„Pivní čtvrť", jak prý znalci nazývají Mühlviertel, bude zastoupena na mistrovství světa pivních sommeliérů v Sao Paulu, které začne 18. června. Při šampionátu se bude měřit 50 prý nejlepších znalců piva na světě v nejrůznějších teoretických a praktických zkouškách, píší OÖN. V roce 2009 vybojoval titul pro Rakousko majitel hostince z Aigenu-Schläglu Karl Schiffner. Letos bude reprezentovat jeho syn Felix spolu s Markusem Thallerem z pivovaru Hofstetten a Markusem Reitingerem z klášterního pivovaru Schlägl.

Myslivecké ortely

Dnes 76letý bývalý zemědělec z okresu Rohrbach byl za týrání zvířat a pytláctví odsouzen k šesti měsícům podmíněně a peněžitému trestu 1620 eur. 25 let kladl vlastnoručně vyrobené nášlapné pasti a oka po lesích kolem Niederwaldkirchenu a každoročně tak přivodil trýznivou smrt dvěma až třem srncům, uvedla státní zástupkyně Doris Fialová. Celkem usmrtil nebo zmrzačil 90 až 100 zvířat. Sám myslivcem nikdy nebyl. Činy doznal a zalitoval. Jako motiv uvedl, že chtěl chránit les – zvěř opakovaně ničila mladé stromy. Zdravý smíšený les je důležitý pro klima, ale při takovém množství srnčí se nedá udržet a zůstávají jen smrky, tvrdil. Okousané stromy prý ukazoval majitelům lesů, ale žádný mu nepomohl a škody stále narůstaly, takže začal přírodu chránit sám. Jednal tak prý vlastně svým způsobem v sebeobraně… Kvůli výčitkám svědomí za utrpení zvířat údajně poslední dva roky dával část důchodu na dobročinné účely – celkem asi 2000 eur na pomoc Nepálu a pro Amnesty International. Rozsudek je v právní moci.
Po Lole a Babsi majiteli zbyla jen fotka.Soud v Pasově uložil peněžitý trest 2700 eur 59letému myslivci, který na Tři krále zastřelil ve svém revíru v Obernzellu dva psy svého kolegy, protože prý viděl, že honí srnčí, napsala PNP. „Jednal jsem, jak jsem musel, k ochraně zvěře," tvrdí. O naháňce 18 myslivců s osmi psy v sousedním revíru prý nebyl informován. Podle soudu ale byla jeho obhajoba účelová, psi byli při naháňce vybaveni speciálními sledovacími obojky s GPS a vyhodnocení záznamů jejich volný pohyb za zvěří nepotvrdilo. Myslivce soud potrestal za porušení zákona o ochraně zvířat a za poškozování cizí věci. Oběti jsou na snímku.

Plýtvají potravinami

Až 45 procent jídel podaných v jídelnách a restauracích končí v odpadu. Ukázala to studie iniciativy "United Against Waste", která šetřila s pomocí zemědělské univerzity 29 rakouských kuchyní. V Horních Rakousích vyhazuje odhadem každý podnik průměrně 5,2 tuny potravin za rok, tedy hodnoty kolem 9600 eur. V celém Rakousku je to ročně asi 380 milionů eur. Tento odpad chceme do roku 2020 zmenšit na polovinu, říká v OÖN zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober. Cestou k tomu má být například u podávaných jídel volitelná velikost porcí a rozšíření praxe přenosných boxů k odnesení části pokrmů domů. Velkokuchyně by prý mohly nespotřebované suroviny přepracovávat na nová jídla, případně zbytky věnovat charitativním zařízením.

Lesní den rodin

Čeká návštěvu rodin.Hornorakouská agrární komora uspořádá v neděli poprvé „lesní den rodin". V každém z 15 okresů otevře jeden vybraný vlastník svůj les návštěvníkům, popisují OÖN. Jedním z nich bude Wolfgang Pühringer (52, na snímku) z Feichtenbergu, místní části Kirchhamu. V roce 2010 mu ministerstvo zemědělství propůjčilo státní cenu za příkladné lesní hospodářství. Na procházce 20hektarovým jehličnatým lesem budou moci návštěvníci v doprovodu pedagogů „tankovat" na informačních tabulích znalosti o přírodě, poznávat kultury vánočních stromků a vidět odborné pracovníky třeba při vystupování do korun či zpracovávání dřeva. „Získané poznatky mohou uplatnit ve znalostním kvízu, při kterém mohou vyhrát hodnotné ceny," uvádí list. Program doplní lidová muzika, chuťovky k zakousnutí či zvěřinové ragú.
Pro Pühringera je lesní den rodin také příležitostí ukázat, co je možné ze dřeva dělat. Specializoval se na využití tzv. slabého dřeva do průměru kmenů 20 cm. Vyrábí z něj zahradní nábytek, vybavení hřišť atd., a hoblinami topí.

Většina prý chce mýto

Pět z devíti rakouských spolkových zemí je zjevně pro zavedení mýta pro nákladní automobily založeného na GPS i mimo dálnice, napsaly OÖN. Jasně je odmítá jen „lidovecké" Vorarlbersko, skeptičtí k návrhu jsou také lidovci v Tyrolsku a v Horních Rakousích. Pro jsou Solnohradsko, Štýrsko, Dolní Rakousy, Korutany a Vídeň, jasno nemá Burgenlandsko. „Odmítače" chtějí přesvědčovat Zelení, kteří zdůrazňují, že třeba v Horních Rakousích mnoho přepravců obchází zpoplatněné komunikace po silnicích nižší třídy.
Podle Zelených by celoplošné mýto mohlo být zavedeno or roku 2019. Příjmy rozpočtu by to prý zvýšilo o 650 milionů eur ročně.

Zwiesel „zpomalí"?

Starosta příhraničního Zwieselu Franz Xaver Steininger (bezpartiní) chce městské radě navrhnout zavedení zóny maximální povolené rychlosti 30 km plošně v celém městě. Na správě se v poslední době množí stížnosti občanů na zvyšující se dopravní zátěž a příliš vysokou rychlost řidičů. U školy si už protesty zavedení „třicítek" vynutily a teď se odbor výstavby pod tlakem protestů místních usedlíků vyslovil i pro omezení rychlosti v další ulici. Starosta si myslí, že by to uvolnilo lavinu podobných požadavků, a vyzval proto městskou správu právně a odborně zpracovat téma možnosti zavedení omezení naráz v celém městě.

Do vězení za sex

Za pohlavní styk v „zážitkové jeskyni" plaveckého areálu v předměstí Augsburgu o Vánocích potrestal soud pro mládež 19letého mládenci dvěma týdny vězení a 18letou partnerku 32 hodinami obecně prospěšných prací. Při sexu je přistihl plavčík, vyhodil je a vyslovil jim zákaz vstupu. Podle něho byli zjevně opilí. Následovalo oznámení pro buzení veřejného pohoršení, píše PNP. Obviněný nyní tvrdil, že mu jen sklouzly plavky, ale soudce mu neuvěřil, dodává list.

Ovčáků ubývá

Profesionálních „salašových" ovčáků v Německu ubývá. Podle ministerstva zemědělství klesl počet velkých stád v Bavorsku od roku 2003 ze 317 na 242, píše PNP. K získání nové perspektivy se osm svazu chovatelů a ministerstvo životního prostředí spojilo k vytvorení společného konceptu. „Podle spolkového svazu si profesionální ovčáci vydělávají průměrně sotva 1000 eur měsíčně. Prodej vlny se už vůbec nevyplácí, prodej masa jen přímým prodejcům," cituje list předsedu svazu Günthera Czerkuse. Chovatelé jsou podle něho odkázáni na agrární subvence. Ovčáci se nyní domáhají lepšího zohlednění jejich příspěvku k ochraně přírody při rozdělování podpor.

Prosadí pamětní „dlažbu"?

Pomocí 80 000 podpisů onlinové petice chce občanská iniciativa v Mnichově podpořit povolení instalace pamětních „dlažebních kostek" k uctění obětí nacismu ve městě. Její předseda Terry Swartzberg připomíná, že v Evropě už bylo položeno na 50 000 těchto kamenů, jen Michov se nepřipojil, napsala PNP. Připomíná, že v tomto projektu kolínského tvůrce Guntera Demniga jsou jména obětí nacistů ryta do mosazných desek, které jsou pak upevňovány na dlažební kostky. Chodce tak mají upozorňovat na osud zavražděných.
Mnichovská městská rada by měla pravděpodobně do prázdnin rozhodnout, zda zákaz této formy památky na veřejných místech z roku 2004 zruší. Prezident centrální rady Židů v Německu Josef Schuster označuje kameny za dobrou a důstojnou formu vyjádření úcty, nicméně ne jako jedinou možnost. Prezidentka izraelské kulturní obce Charlotte Knoblochová naopak míní, že oběti holocaustu si zaslouží víc než nápis „v prachu, uliční špíně a ještě horších nečistotách."

Televize bez reklam?

Bavorsko přece jen podpořilo návrh zákazu reklamy pro veřejnoprávní národní (regionální) televize, který by mohl vstoupit v platnost 1. lednem 2016. Jak řekl šéf úřadu vlády Marcel Huber, vláda tak vychází vstříc prosbám a volání o pomoc mnoha vydavatelství časopisů. „Ještě před třemi týdny ministryně hospodářství Ilse Aignerová prohlásila, že je proti zákazu," píše PNP.
Vysvětluje, že spolkový správní soud v prosinci rozhodl, že stanice ProSieben smí v různých regionech ve stejnou dobu vysílat rozdílné reklamní spoty. Rada spolkových zemí pro rozhlas poté navrhla, aby to všem televizím celoplošně zakázala státní rozhlasová smlouva, ale Bavorsko to při konferenci zemských premiérů v březnu vetovalo. „Bavorští vydavatelé proto vládě vytkli, že nechala média v této zemi ve štychu. Novinám a regionálním rozhlasovým stanicím tím vznikají milionové škody," uzavírá list.

Ceněný podpis.Hitler v aukci

V Norimberku budou opět draženy obrazy namalované Adolfem Hitlerem, informuje PNP. Jak řekl aukcionář Herbert Weidler, čtrnáct akvarelů a kreseb by mělo stát mezi 1000 a 45 000 eur. Díla pocházejí většinou z likvidovaných domácností nebo dědictví a akčnímu domu je k prodeji postoupili sběratelé. Většina je signována "A. Hitler" a byla vytvořena mezi roky 1904 a 1922. Nejvyšší cenu má vynést akvarel zámku Neuschwanstein. „Podle poznámky na rámu to měl být dárek k osmdesátinám podnikatele Otto von Steinbeise. Dražen má být také pohled na Prahu a jeden akt," uvádí list. Dodává, že v listopadu byl v Norimberku vydražen Hitlerův akvarel za 130 000 eur. „Pokud na díle nejsou nacistické symboly jako hákové kříže a podobně, mohou být obrazy prodávány," zmiňuje.