Signál nevole k pašerákům

Spolková vláda by měla podle organizace pro ochranu druhů Pro Wildlife v Mnichově zlikvidovat slonovinu zabavenou pašerákům v Německu. Ve skladech leží podle odhadu spolku více než tuna klů. Úřady prý od roku 1996 zabavily přes 6500 řezeb ze slonoviny a přinejmenším 135 celých klů. Spolková vláda musí podle ochránců tímto zničením dát mezinárodně viditelné znamení proti obchodu se slonovinou.

Pro Wildlife se dovolává příkladu z Paříže, kde v únoru demonstrativně zničili u Eiffelovky asi tři tuny slonoviny – klů, šperků a figurek v hodnotě milionu eur. Připomíná, že v roce 1989 bylo vyhlášeno mezinárodní moratorium pro obchod s tímto materiálem.  Loni bylo na celém světě údajně zabaveno více než 40 tun slonoviny.

PNP poznamenávají, že německým centrem řezeb ze slonoviny je Odenwald. Tamní firma se vyslovila pro to, aby se náhradou za tento materiál opatřila mamutovina  - kly vyhynulých zvířat, které podle mistra cechu Jürgena Schotta leží po tisíciletí na pobřeží polárních moří, v Kanadě a na Aljašce, uzavírá PNP.

Nikdo nechce kryty

Město Amstetten se určovací žalobou pokusilo v květnu 2007 zbavit krytů vybudovaných vězni koncentračních táborů na Kreuzbergu a Reitbauernbergu a po válce zabetonovaných ruskou okupační mocí. Vlastnictví těchto staveb se předtím stát zbavil po několikaletém úporném úsilí.

Nechce je ale ani město – ne kvůli truchlivému původu stavby, ale ke skrytému nebezpečí jejich propadání. Aktuální nebezpečí podle starostky Ursuly Puchebnerové prý sice nehrozí, ale radnice chce mít jistotu do budoucna pro případ, že by k propadu někdy došlo. Zabezpečení proti tomu by přesáhlo finanční možnosti města.

Nejvyšší soud jako poslední instance nyní rozhodl, že štoly patří republice. Stát argumentoval, že jejich stavby se ujal osobně tehdejší nacistický starosta města Wolfgang Mitterdorfer na nařízení Třetí říše, další právníci tvrdili, že město bunkry vydrželo, postupně se vynořila šalamounská  teorie o majetku bez vlastníka. Po konečném rozhodnutí starostka Puchebnerová věří, že stát jako vlastník nyní splní svou povinnost a nechá přezkoumat statiku šachet, píší OÖN.

Upálil se sám?

Místo nálezu mrtvého.U mostku ve Windhaagu u Freistadtu u české hranice našli rakouští stavební dělníci mrtvolu muže, která podle OÖN ještě doutnala. V pátek k tomu linecký list OÖN dodal, že pitva neprokázala cizí zavinění. „Vedle ostatků byl nalezen kanystr benzinu a zapalovač. Mrtvý byl místní – otec rodiny měl údajně psychické problémy. K ochraně identity důchodce a jeho rodinných příslušníků nechtějí v jeho bydlišti uvádět další detaily," informuje rakouský list.

Omezení pro nováčky?

Hornorakouský rada pro dopravu a zástupce hejtmana Reinhold Entholzer hledá možnosti, jak zvýšit bezpečnost na silnicích v zemi. Podle listu Volksblatt míří především k ochraně těch nejslabších – seniorů, cyklistů a mopedistů. Tak třeba Horní Rakousy finančně podporují školení pro starší účastníky dopravy a pro cyklisty nebo tréninky motocyklistů v technice jízdy (ti za účast dostávají poukázku na 50 eur).

Entholzer ale navrhuje také omezení povoleného obsahu osobních automobilů pro mladé  řidiče, podobně jako je tomu u motocyklů. „Když si někdo kupuje auto s pěti sty koňmi, nedělá to přece kvůli tomu, aby s ním jezdil pomalu," říká. Představuje si zavedení limitu 150 až 200 koňských sil pro nováčky.

Nehoňte voly!

Závody volů, které jsou tradiční součástí nedělního masopustu v Grassau v okrese Traunstein, kritizují ochránci zvířat. Organizace "animal 2000 – Lidé za práva zvířat v Bavorsku" napsala otevřený dopis občanům obce, kteří mají rádi zvířata, s prosbou, aby akci bojkotovali a zasadili se u odpovědných míst proti jejímu konání, napsala PNP. Argumentuje, že ani v baštách karnevalu na západě Německa nejsou zvířata nucena k tomu, aby zvyšovala „faktor masopustní srandy". Co chystají v Grassau, prý připomíná poměry ve Španělsku, kde v jedné vesnici o masopustním úterý alkoholizované masy občanů týrají jednoho osla. Voli nejsou zvířata k jezdění ani k závodění. Kdo se blíže podívá, může vidět, že zvířata při takových produkcích mají strach, tvrdí ochránci.

Ke kritice se vyjádřil i okresní úřad v Traunsteinu. Podle něj mají tyto akce jasná pravidla: zvířatům nesmí být způsobována žádná bolest, kromě jiného je zakázáno i jejich pohánění pomůckami během závodu. Dodržování těchto zásad prý úřad kontroluje.

Masopustní prázdniny

Pro 1,7 milionu školáků a asi 110 000 učitelů v Bavorsku začínají v pátek masopustní neboli zimní prázdniny. Vyučování začne zase 10. března. Po rozdání vysvědčení před dvěma týdny tak děti mají podle ministra školství Ludwiga Spaenleho příležitost v klidu se za pololetím ohlédnout a natankovat nové síly. „Prázdniny slouží v první řadě odpočinku," zdůrazňuje. Také prezident svazu učitelů Klaus Wenzel speluje na žáky, aby prázdnin využili. „V tomhle týdnu byste zkrátka neměli nic dělat," říká.

Pracovní úraz v hospodě?

45letý bavorský kriminalista neuspěl s žalobou o uznání otravy, kterou utrpěl v jednom rumunském lokálu, za pracovní úraz. Koncem ledna 2013 byl s kolegou služebně v Bukurešti – chtěl si vyjasnit spolupráci rumunské policie při objasňování drogové kriminality.  V předvečer jednání probírali problém s kontaktními spolupracovníky v restauraci. Mnichovský policista seděl vedle vadných kamen na uhlí a utrpěl otravu oxidem uhelnatým. Po akutním ošetření a návratu zažaloval služební pracovní úraz. Mnichovský správní soud mu ale nárok neuznal. Podle soudce je rozhovor při večeři v restauraci v první řadě soukromoprávní záležitostí a při něm utrpěné případné škody nejsou pracovním úrazem. Hlavním důvodem takové návštěvy je konzumace, řekl soudce. Okolnosti, že šlo o poškození v důsledku práce, v tomto případě nebyly  doloženy. Soud žalobci neuznal ani 18,50 eura vydaných na vyčistění pozvraceného obleku, dodává deník PNP.

Sběratel

Dost zbraní na jednoho muže!Při vyšetřování přestupků proti ochraně zvířat narazila policie ve Vilshofenu u 66letého podezřelého na nečekaný nález. V téměř každé místnosti jeho venkovské usedlosti našla zbraně, zčásti nabité. „Dokonce i v troubě pece měl uloženu nabitou pistoli vz. 08," píše PNP. K odvozu zbraní policie potřebovala dva služební kombíky. Kromě legálně držených dlouhých zbraní a tří pistolí zajistila dvanáct ilegálních loveckých pušek, brokovnic, winchestrovky a vzduchovek, dvě pistole a jeden revolver. K tomu přibylo patnáct tzv,. dekorativních palných zbraní, k jejichž držení muž nepotřeboval povolení. Nalezeny byly i tisíce kusů munice a asi padesát bodných a sečných zbraní – meče, kordy, šavle, nože, dýky), samostříl, paralyzér, luk atd. Kromě toho muž držel bez povolení černý prach. Vyšetřování pokračuje.