V roce 2007 byla rozšířena na 40 zvonků a dobudována na carillon naprogramovaný stovkou melodií. Hrál v 10.30, 14, 15.30 a 17.30 hodiny, ale poslední termín teď odpadl, protože zapadá do doby zasedání městské rady, které obvykle začíná v 16.15 a často trvá nejméně do 18 hodin. Radní se „bimbáním" cítili být rušeni v jednání, řekla zástupkyně starosty pro kulturu Erika Trägerová. Večerní hra je škrtnuta i ve dnech, kdy rada nezasedá, například i o prázdninách –přenastavování programu by prý bylo příliš složité…

Učily šít migrantky

Ženské centrum Olympe Lidové pomoci v Linci uspořádalo devítitýdenní kurs šití. Zúčastnilo se jej šest azylantek, které absolvovaly 64 výukových hodin v ateliéru mladé módní designérky Melissy Giglové. (www.linz.at/frauen)

Permanentka 2016

Od 1. prosince se bude v turistickém informačním centru na Hlavním náměstí a na dalších osmi místech v Linci prodávat za 49 eur (do 26 let za 30 eur, při prodloužení současné karty 39 eur) Kulturcard 2016, permanentka zahrnující volný vstup po celý rok do jedenácti muzeí a řady dalších kulturních center včetně Ars Elektronica Centra, Lentosu, Nordica, OK aj. Novinkou je desetiprocentní sleva do Brucknerhausu a Zemského divadla. 15 dalších podílejících se partnerů poskytuje slevy na lodní dopravu, návštěvy kasín, provádění městem atd. Návštěva zdarma se týká i Brucknerova muzea v Ansfeldenu, skanzenu Summerauerhof, zámeckého muzea Mühlviertlu ve Freistadtu, fotomuzea v Bad Ischlu apod. (www.linz.at/kulturcard)

Lyžaři králi roku

Sportovkyní roku v Horních Rakousích byla zvolena Andrea Limbacherová (skikros) před Lisou Zaiserovou (plavání) a Sabrinou Filzmoserovou (judo), sportovcem roku je Michael Hayböck (skoky na lyžích) před Vincentem Kriechmayrem (sjezdové lyžování) a Felixem Großschartnerem (cyklistika), týmem roku jsou cyklisté RC Felbermayr Simplon Wels před hokejisty EHC Liwest Black Wings Linec.

Drahé vzdělání

V mezinárodním měřítku jsou podle studie OECD v Rakousku výdaje na školství ze státního rozpočtu relativně vysoké, konstatují OÖN. Výdaje na jednoho žáka v národní škole činí ročně průměrně 9546 eur, v tzv. nové střední škole, tedy od 5. třídy, jsou 13 806 eur. „Víc vydávají jen země s výrazně vyšším příjmem na hlavu jako Norsko, Lucembursko nebo Švýcarsko," píše list.
Podle něj to souvisí s platovou a věkovou strukturou rakouského školství. 45 % učitelů na druhém stupni je starších 50 let. Na konci kantorské kariéry jsou jejich platy zhruba dvakrát vyšší než na začátku, zatím co v průměru OECD jen o 60 %. Přitom v národních školách připadá v Rakousku na jednoho učitele průměrně dvanáct žáků a v OECD patnáct, na druhém stupni je poměr 9:13.
Na druhé straně Rakousko dává na školství jen 3,1 % hrubého domácího produktu, zatím co v OECD je to průměrně 3,7 %. Studie konstatuje, že privátní prostředky na vzdělávání činí u našich sousedů jen čtyři procenta, v průměru OECD 16,5, ve vysokém školství dokonce 30 procent.

Vydíraly seniora?

Dvě Maďarky ve věku 19 a 48 let byly v Linci pravomocně odsouzeny za vydírání každá k 18 měsícům odnětí svobody, z toho půl roku nepodmíněně. „Chtěly 78letého muže z Leondingu falešnými tvrzeními přinutit, aby jim vyplatil 5000 eur," píší OÖN. „Pokud by se zdráhal, hrozila starší z nich, jeho přítelkyně, že půjde na polici a řekne, že se snažil přinutit k pohlavnímu styku mladší z nich. Předtím ji prý líbal a osahával na prsou. Kromě toho hrozily, že ho zbije bratr oné 19leté "

Policisté s kamerami?

Bavorští policisté mají být vybaveni kamerami na uniformách, informuje PNP. Podle ministra vnitra Joachima Herrmanna zařízení chtějí testovat v Mnichově, Augsburgu a Rosenheimu. „Takzvané bodycams budou upevněny přímo na stejnokroji a budou dokumentovat průběh policejních zákroků," uvádí list. Zemský předseda policejních odborů Peter Schall řekl, že zkoušky v Porýní – Falcku a v Hessensku dopadly pozitivně, počet případů kladení odporu poklesl a výrazně méně bylo i urážek.

Spory obcí s parkem

Pronajímatelé 70 procent ubytování ve Zwieselu jsou pro okamžité vystoupení města z tzv. prázdninového regionu Národní park Bavorský les, s. r. o. Sdělení i s podpisy gastronomů rozeslal starosta Franz Xaver Steininger tisku. U části dotčené veřejnosti ale za to sklidil kritiku, bojkot by prý škodil zejména malým ubytovatelům. Okresní hejtman Michael Adam starostovi vytknul nekomunikaci s parkem a malou ochotu hledat cesty ke zlepšení situace. Činnost zmíněné obchodní společnosti parku se nelíbí ani v Bavorské Železné Rudě.

Vandalka

„Nenávist k technice? Nebo pomsta za pokutu uloženou za černou jízdu?" píše PNP k motivům 56leté ženy z Norimberka, která je důvodně podezřelá z téměř 300 vandalských útoků na stále stejný automat na prodej jízdenek do metra. Opakovaně stříkala vodu do otvoru pro mince. Přístroj přestal být provozuschopný a často musel být vyměněn, jak řekl mluvčí policie.
Série útoků začala v listopadu 2014. Po intenzivním pátrání byla jako důvodně podezřelá letos v červenci zatčena zmíněná žena. Její vinu prokazují i videozáběry. „K obviněním mlčí, srozumitelný motiv jejího počínání policie dosud nenašla," uvedl mluvčí.

Midori.Velyslankyně míru

V rámci festivalu adventu v lineckém Brucknerhausu vystoupí v pátek od 19.30 japonská houslistka Midori Gotō spolu se Západoněmeckou symfonií z Leverkusenu dirigovanou Dirkem Joeresem. Zahrají díla Beethovena, Mendelssohna-Bartholdyho a Brahmse. Sólistka Midori je pozoruhodnou osobností se společenským angažmá – v roce 2007 ji generální sekretář OSN Ban Ki-moon jmenoval velvyslankyní míru. „Ve věku 21 let začala s obecně prospěšnou prací – přinášet hudbu do zanedbaných čtvrtí měst v USA a v Japonsku," píše festivalová agentura. „Co tehdy začala osamělými vystoupeními ve školních třídách a v nemocnicích, vyrostlo v posledních 21 letech ve čtyři různé organizace světového významu."

Předal odkaz z lágru

Walter Chmielewski (86) z Mnichova, syn velitele koncentračního tábora Gusen Carla Chmielewského, nazývaného „ďáblem z Gusenu", předal o víkendu archivářům pamětního místa Mauthausen jako dar kresby a rukopisy z pozůstalosti jeho otce, zaznamenaly OÖN.
„Dostal jsem je v bedně po smrti otce od jeho tehdejší partnerky. Je-li někde pro ně vhodné místo, pak je to tady," řekl. Podle Ralfa Lechnera mají tyto dokumenty velkou cenu. Část z nich dokládá archeologické nálezy z vykopávek v hrobovém poli Koglberg a na ruině Spilbergu, k nimž Carl Chmielewski ve čtyřicátých letech nasazoval vybrané vězně. „Když člověk vidí jeho jemné kresby, může si těžko představit, jakých nelidskostí byl schopen," řekl Gregor Holzinger z pamětního místa po první prohlídce svazku.
Z lágru v Mauthausenu.Walter Chmielewski absolvoval po válce vzdělání inženýra vzduchotechniky. Až do letošního jara měl s manželkou obchod lahůdkami a dárkovými předměty v Mnichově-Harlachingu, konstatují OÖN. „Kontakt s otcem, kterému se po válce podařilo zmizet pod cizím jménem a který byl až v roce 1961 odsouzen k dlouhému vězení, přerušil."
„Časy, kdy byl v Gusenu jako dítě, má dodnes v živé paměti," pokračuje list a cituje ho: „Jako syn šéfa jsem byl privilegovaný a poznával jsem lágr především ze strany velitelství. Když mě bolelo břicho, šel jsem jednoduše do táborové nemocnice, a také vlasy mi stříhali v lágru…" Hrůzné činy, které se tam odehrávaly, zčásti ale také vnímal. „Otec je stále odůvodňoval tím, že ti ,podlidé´ si lepší zacházení nezasloužili," říká v OÖN.
Jako 15letý narukoval do wehrmachtu, v posledních dnech války padl do amerického zajetí a byl internován – zrovna v Gusenu, končí linecký list.

Patnáct let od blokád

Před 15 lety protestovaly tisíce občanů Mühlviertlu blokádami hraničních přechodů do ČR proti jaderné elektrárně Temelín. „K výročí této události, která měla odezvu v celé Evropě, svolal hornorakouský Protiatomový výbor na minulou sobotu shromáždění do hostince Franzosenhof ve Wullowitzu," napsaly OÖN.
V žádném případě podle organizátorů nemělo jít jen o „setkání veteránů", při kterém by si stejně smýšlející vyměňovali vzpomínky. Představitelé výboru Manfred Doppler a Alfred Klepatsch pozvali podle OÖN nejen tehdejší „staré přátele", ale chtěli prý také připomenout politikům statistikami a expertizami, že od tehdejší dohody z Melku, v níž se čeští politici zavázali odstraňovat bezpečnostní nedostatky elektrárny, moc neudělalo. Temelín je co do počtu poruch na druhém místě v Evropě.
OÖN píší, že pozvaní politici, z nichž se zemská mluvčí Zelených Maria Buchmayrová na poslecní chvíli omluvila, stáli na jedné linii s odpůrci atomu. „Ujistili ale také, že nechtějí přehnaně zatěžovat dobré soužití se sousedem. Poslankyně zemského sněmu Gabriele Lackner-Straußová například připomněla, že ,nebylo úplně jednoduché po blokádách připravit v Mühlviertlu přeshraniční zemskou výstavu´, a prohlásila, že ,musíme v těchto věcech zůstat s Čechy u jednoho stolu a mluvit spolu´."
OÖN pak uzavírají, že „z Česka se žádný partner pro tuto akci nenašel".