Uzavírání poboček České pošty se dotýká také některých klientů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), přesto Česká pošta garantuje, že všichni důchodci své důchody obdrží a nezmění se ani jejich výplatní den. V hotovosti bylo prostřednictvím České pošty k 31. 5. 2023 vypláceno v České republice 644 499 důchodů.

Informace pro důchodce, jejichž pobočka bude uzavřena

Česká pošta o této situaci informuje důchodce nejen prostřednictvím letáků, ale také osobně na přepážkách při vyzvednutí důchodů, kde konkrétním klientům nabízí možnost doručovat důchod na adresu bydliště nebo na jinou poštu (kterou si sami vyberou) prostřednictvím žádosti o změnu pobočky.

Novela zákona stanovila přísnější pravidla pro billboardy u silnic už před lety, ale mimo obce. V obcích, jako na našem snímku, požadavek na 50 metrů odstupu od komunikace I. třídy neplatí.
Provozovatele nelegální reklamy chtějí v Budějovicích nechat vyhladovět

Například v Českých Budějovicích by se podle informací Deníku měly rušit tyto poštovní pobočky:

  • Sídliště Plešivec 250, Český Krumlov
  • Urbinská 180, Domoradice, Český Krumlov

Klienti se nemusejí bát, že by o důchody kvůli rušení pobočky přišli, pokud nebudou ve výplatní den zastiženi doma. Důchody budou od červnového výplatního termínu do konce měsíce uloženy na současné pobočce a od 3. 7. bude důchod připraven k vyzvednutí na nové ukládací poště. O její adrese bude klient informován a najde ji také na plakátu v prostorách rušené pošty anebo v letáčku o rušení pošt. Informace o rušených pobočkách České pošty jsou k dispozici zde: Trvalé zrušení pošt k 1. 7. 2023 – Česká pošta (ceskaposta.cz). Konkrétní informace, jak mají klienti postupovat, pokud požadují jakoukoliv změnu v souvislosti s předáním jejich důchodu Českou poštou, jsou k dispozici v letáku České pošty a důchodci se také mohou obrátit na call centrum České pošty 800 104 410.

Cvičení na českobudějovickém letišti.
Dým z budějovického letiště při cvičení viděli až z krumlovské silnice

Pro výplatu důchodů nabízí ČSSZ, jak informuje na svém webu, případně i změnu způsobu výplaty, a to bezhotovostní způsob. O těchto možnostech lze najít informace například na ePortálu ČSSZ nebo v papírové podobě na příslušné OSSZ / PSSZ / MSSZ Brno.

Z celkem třinácti poboček České pošty chce státní firma v jihočeské metropoli zavřít pět, v rámci úsporných opatření. V jižních Čechách má být zrušeno celkem 18 poboček. Mimo České Budějovice ještě v Jindřichově Hradci, v Táboře, v Českém Krumlově, ve Veselí nad Lužnicí, Strakonicích, Písku, Milevsku a Sezimově Ústí. V Českých Budějovicích se ale změní seznam zavíraných poboček.

Při debatách o rušení poboček a propouštění zaměstnanců České pošty vzbudilo značnou kritiku odchodné pro bývalého generálního ředitele Romana Knapa. Ten měl dostat odchodné 3,65 milionu a mimo to také pohyblivou složku mzdy 1,25 milionu hrubého navázanou na vypracování strategie podniku. Hrubý měsíční příjem měl přes 300 000 korun.

Záměr rušit pobočky je motivován snahu najít provozní úspory pro ztrátovou firmu. Reakce zákazníků závisejí hlavně na tom, nakolik dnes využívají služby pošty. Ten, kdo „přesedlal“ na elektronickou komunikaci a například datové schránky, takže přijde na přepážku jen občas, smíří se snáze se zrušením pobočky. Ale toho, kdo pravidelně potřebuje vyzvednout důchod, přebrat doporučené psaní nebo poslat balík, se případné rušení pobočky může hodně dotknout. Také proto byl záměr státní firmy částí veřejnosti hodně kritizován.