Vývoj situace je ve srovnání s minulým rokem u obou nejčastějších klíšťaty přenášených onemocnění příznivější. Hygienici evidují o poznání nižší výskyt klíšťové encefalitidy než vloni v tomto období a to o 44 případy (vloni 96 případů k 39. týdnu), a podobný výskyt lymeské boreliózy (letos o 15 případů méně než vloni, kdy bylo 378 případů).

Lymeská borelióza:
Nejvyšší výskyt je v absolutních číslech na Českobudějovicku (101, v uplynulém týdnu přibyl 1 nově nahlášený případ), na Táborsku (80, +3 v uplynulém týdnu), Českokrumlovsku (60, +1) a Jindřichohradecku (55). Na Prachaticku je 26 případů, na Strakonicku 23 potvrzených případů a na Písecku je hlášeno tradičně nejméně, letos zatím 18 případů,“ komentovala data za poslední zářijový týden ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Klíšťová encefalitida:
„V případě klíšťové encefalitidy je dosavadní vývoj o poznání příznivější než vloni. Aktuálně evidujeme v kraji padesát dva nahlášených a potvrzených případů tohoto onemocnění, v uplynulém týdnu jsme zaznamenali pouze jeden nově nahlášený případ. Nejvíce, po dvanácti potvrzených případech, je v této sezoně na Českokrumlovsku a Českobudějovicku, na Prachaticku je osm, na Jindřichohradecku šest, a na Táborsku stejně jako na Strakonicku (+1) pět. Podobně jako u lymeské boreliózy registrujeme nejméně případů klíšťové encefalitidy na Písecku, a sice čtyři potvrzené případy. Vloni byly v kraji v tomto období devadesát šest případů, letos jich zatím máme o čtyřicet čtyři méně. V celé loňské sezoně jsme na jihu Čech registrovali celkem sto třicet nahlášených a potvrzených onemocnění,“ doplnila dnešní data k výskytu klíšťové encefalitidy ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Hana Bendíková.

Prevence:
• Doporučovanou prevencí klíšťové encefalitidy je účinné očkování, které je optimální postoupit před začátkem hlavní sezóny aktivity klíšťat, tedy na začátku jara.
• Důležitá je aktivní obrana při pobytu v přírodě - správné oblečení a použití repelentů.
• Informace k předpokládané aktivitě klíšťat zveřejňuje v sezóně Český hydrometeorologický ústav ZDE.

Aktivita klíšťat v jižních Čechách je Českým hydrometeorologickým ústavem, podobně jako před týdnem, predikována s výjimkou horských oblastí na pětistupňové škále dvojkou, to znamená mírný stupeň rizika. Na Šumavě a v podhorských oblastech je hlášena převážně jednička, tedy minimální aktivita.

Jihočeský kraj je dlouhodobě regionem s jedním z nejvyšších výskytů klíšťové encefalitidy ve střední Evropě, v posledních letech stoupají i počty nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy.