Operace víček má podle odborníků jak estetický, tak i funkční význam. „Kvůli spadlému víčku mohou nastat různé komplikace. Především tlačí na oči a způsobuje jejich únavu, slzení, pálení a další nepříjemné projevy, které časem mohou přerůst třeba v bolesti hlavy. Někdy mohou převislá oční víčka i zužovat zorné pole, což operace vyřeší,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Za plastické operace Češi ročně utratí okolo dvou miliard korun. A operace horních či spodních víček pak patří mezi nejčastější zákroky. Úpravu očních víček podstupují ženy i muži, a to v mladším věku, než tomu bylo v minulosti. „Mezi nejčastější zákroky plastické chirurgie patří operace horních víček. Ty podstupují z 60 procent ženy a ze 40 procent muži, kterých každým rokem přibývá. Věková skupina pacientů je široká, typičtí pacienti jsou čtyřicátníci a lidé vyššího věku. Není ale výjimkou, že se na lékaře obracejí i mladší,“ řekl Pavel Stodůlka.

Plastické chirurgy vyhledává stále více Čechů. Jsou ochotni zaplatit desetitisíce za zákrok.
Češky chtějí větší prsa či jasnější pohled. Za zákrok mohou dát i 70 tisíc

Takzvané „spadlé“ oční víčko je dáno nejen věkem, ale především genetickými předpoklady. „V očním okolí je kůže nejjemnější, navíc je téměř neustále v pohybu. K poklesu může dojít i v mladším věku v závislosti na kvalitě elasticity pokožky. Když se pružnost sníží, vlivem gravitace se vytvoří převis kůže. U horního víčka pak může dojít k jeho přepadávání přes okraj. Pokud horní víčka začnou ztrácet svůj tvar, bez zákroku plastického chirurga se už nikdy zpět nevrátí. Čím dál častěji se proto v ordinacích setkáváme s pacienty již po třicítce, kteří chtějí svůj problém řešit okamžitě,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Existují v podstatě dva způsoby, jak se povislých očních víček zbavit. Pokud je člověk mladší a jeho víčka ještě nejsou příliš povislá, lze zvolit šetrnější metodu pomocí speciálního přístroje. „Jde o plazmový generátor, který ionizuje plyny mezi pokožkou a přístrojem a tím dochází ke tvorbě plazmy. Šetrná metoda spočívá v odstranění nežádoucí tkáně odpařením. K tomu dochází díky výbojům a ionizaci plynů mezi přístrojem a pokožkou a vytvoření plazmy. Navíc po zákroku dochází k tvorbě kolagenu v ošetřené pokožce. Zákrok je bezbolestný díky aplikaci anestetického krému nebo znecitlivující injekce na místo, které bude ošetřováno,“ popsala oční lékařka Anna Varsami.

Pavlína Němcová s modelingem začala jako šestnáctiletá v Paříži v roce 1989.
Zralé modelky jsou v kurzu, ví hvězda z devadesátek Pavlína Němcová

Ani chirurgická korekce víček se ale neřadí ke složitým zákrokům. Provádí se ambulantně v lokální anestezii. „Jedná se o poměrně nenáročný a bezpečný zákrok, který trvá okolo 45 minut. Rekonvalescence zabere přibližně týden,“ doplnila Varsami.

Andrej Babiš není rozhodně jediný známý muž, který operací víček podstoupil. Má ji za sebou i bývalý prezident Václav Klaus, zpěvák Michal David nebo herec Jiří Langmajer. Ten musel kvůli přetrvávajícím komplikacím podstoupit zákrok dokonce dvakrát.

Irena Frolová