V ČLÁNKU NAJDETE
Bazalka, staletím používání prověřená léčivá bylina, patří mezi silná přírodní antibiotika. Měla by dokonce v časných stádiích rakoviny zpomalovat růst tumoru. Naše babičky bazalku pěstovaly nejraději za oknem. Měly ji jako čerstvé koření po ruce při vaření a navíc odpuzovala nevítaný hmyz. Co všechno bazalka umí, jak ji pěstovat a v jaké podobě využívat nejlépe její léčivé účinky?
Zlepšuje zdraví
Bazalka působí proti stresu, zlepšuje metabolismus, posiluje imunitní systém, povzbuzuje mozkovou činnost a podporuje trávení.
„Bazalka je užitečná i při léčení a prevenci mnoha zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy, průjem, zácpa, kašel, pomáhá na parazity i na bradavice, “ uvádí specializovaný web Aepaisajistas.
Listy bazalky obsahují i karotenoidy, vitamin C, vápník, železo, zinek a chlorofyl. Bazalka pomáhá udržovat optimální mentální i fyzický stav, blahodárně působí na dýchací systém. Povzbuzuje srdeční funkci, krevní oběh, mozkovou činnost, vitalitu a odolnost vůči stresu. Posiluje imunitní systém, jako antioxidant chrání buňky vůči oxidačnímu poškození. Přispívá I k relaxaci a k dobrému spánku.
Jak pěstovat bazalku v květináči:
Pomáhá s hubnutím
Bazalková semínka díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají zahnat pocit hladu. „Jsou také bohaté na kyselinu alfa-linolenovou, která stimuluje metabolismus spalování tuků ve vašem těle,“ uvádí specializovaný web Helthify Me s odkazem na studii, uveřejněnou v The American Journal of Clinical Nutrition.
Nahrává se anketa ...
Pěstování bazalky
Jak uvedl Deník v článku Královna bazalka, nedočkavci mohou s výsevem začít již během února. Ale pozor, bazalka je teplomilná rostlina, proto musíte výsevy udržovat v teple a na světle. Pro pěstování na zahrádce se vysévá během března do truhlíčků či pařeniště a na venkovní záhon se vysazuje až ve druhé polovině května. U nás se bazalka pěstuje jako jednoletka, kterou tedy musíte každým rokem znovu vysévat.
Bylinky:
„Bazalku pěstujeme na velmi teplém, chráněném místě a dostatečně zaléváme. Přeschlá tvoří kožovité listy. Je náročná na živiny. Za vlhkého počasí trpí plísněmi, ideální je proto pěstovat ji v květináči pod střechou,“ radí odborníci z teplického Zahradnictví Dvořák a syn.
Přidávají ještě jeden tip: Bazalka má stejné nároky jako rajčata. Pokud ji budete pěstovat v jejich blízkosti, chráníte je tak před padlím a zvýrazníte jejich chuť.
Bazalku sklízíme těsně před rozkvětem. Pokud chcete mít dostatek čerstvých listů po celé léto, rostliny zaštipujte, abyste zabránili jejich kvetení.
Bazalka posvátná
Bazalka posvátná je v ajurvédě známá jako tulsi a patří mezi nejvýznamnější byliny indické tradiční medicíny. Využívá všechny její části – květy, listy i semena.
Bazalka na kmínku:
Z čerstvých či sušených listů nebo květů bazalky posvátné se připravuje čaj a to přibližně v poměru 2 až 3 lžičky na šálek vroucí vody. Bylinku nechte zhruba 5 minut louhovat, a poté lze čaj vypít.
„Psychoterapeutické vlastnosti tulsi byly zkoumány v různých experimentech na zvířatech, které odhalily, že tulsi má anti-úzkostné a antidepresivní vlastnosti, s účinky srovnatelnými s diazepamem a antidepresivy,” uvedl Web National Library of Medicine.
Studie na zvířatech také potvrdily, že bazalka posvátná zlepšuje paměť a kognitivní funkce a chrání před deficitem paměti způsobeným stárnutím. „Také u lidí bylo během studií pozorováno, že bazalka snižuje stres, úzkost a depresi a také problémy se spánkem, zapomínáním a vyčerpáním,” popsal web National Library of Medicine.
I když je bazalka posvátná nejlepším přírodním lékem na úzkost, je toho víc, co dokáže. „Řada studií uvádí přínosy tulsi na rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, kontrolu hladiny cukru v krvi, protizánětlivou a protirakovinnou aktivitu," říká Marco M. Cohen, přední odborník na bazalku posvátnou.
Jak pěstovat bazalku v truhlíku:
Pít šálek čaje z bazalky posvátné jednou nebo dvakrát denně mezi jídly, doporučuje Breanna Guan, naturopatická lékařka. „Slyšela jsem bazalku posvátnou popisovat jako ‚tekutá jóga‘,“ říká lékařka.
„Čaj z ní miluji, je součástí mého vlastního každodenního rituálu zpomalení a pití něčeho, co mě uklidní a podpoří moje zdraví," dodává Breanna Guan.
Další tipy na skvělé léčivé bylinky najdete v reportážích v sekci související články pod tímto textem.
Recept na nápoj s bazalkou
Vyzkoušejte recept z webu zaměřeného na jídlo Healthifyme na osvěžující nápoj s využitím semínek bazalky, pocházející z Indie. Sabja semena se konzumují po namočení ve vodě, díky čemuž jsou želatinovější.
Ingredience na dvě porce
- Šťáva z 1 citronu
- Chlazená voda (volitelně kostky ledu)
- Jahodový nebo jiný ovocný sirup - 3 polévkové lžíce
- Sabja semena - 2 lžičky
- Listy máty hrubě natrhané – 4 až 5
- Špetka soli do každé sklenice (volitelné)
Postup
- Semínka omyjte a namočte na 10 až 15 minut do teplé vody.
- Přebytečnou vodu slijte a dejte stranou.
- Do sklenice přidejte jahodový sirup, citronovou šťávu a vychlazenou vodu. Dobře promíchejte.
- Přidejte pasírovaná semínka, zamíchejte a přendejte do vychlazené sklenice.
- Přidejte lístky máty a sůl.
- Můžete přidat kostky ledu a podávat vychlazené.