CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
Jak si vyrobit domácí mandlové mléko:
Mandle nejsou ořechy
Mandle patří nejspíš k prvním plodinám, které lidé začali cíleně pěstovat. Podle zpravodajského webu NPR rostly nejstarší domestikované mandloňové stromy zřejmě v období třetího až druhého tisíciletí před naším letopočtem v Jordánsku. Při archeologických výzkumech v Řecku pak byly nalezeny divoké mandle, které rostly už osm tisíc let před naším letopočtem.
Pěstování mandloní bylo náročné; tyto stromy jsou totiž citlivé na nízké teploty. Lidé si proto mandlí velmi považovali. Byly dokonce nalezeny v hrobce egyptského faraona Tutanchamona.
Nahrává se anketa ...
V dnešní době jsou největším pěstitelem mandlí Spojené státy americké. Více než 80 % světové produkce mandlí pochází z Kalifornie. U nás se už dlouhá léta pěstují mandloně v Hustopečích na Břeclavsku, tedy v jedné z nejteplejších oblastí v České republice. Léto je tam dlouhé a zima krátká, což mandloním vyhovuje.
I když mnoho lidí řadí mandle mezi ořechy, ve skutečnosti mezi ně nepatří. Jsou to peckovice. Mezi jejich příbuznými jsou tak například švestky, broskvoně nebo třešně.
Mandle jako všestranná podpora zdraví
Mandle jsou pro lidský organismus všestranně prospěšné. „Pokud potřebujete posílit srdce, kosti nebo dokonce libido, mohou vám pomoci mandle,“ konstatuje zdravotnický portál WebMD. V Indii jsou mandle dokonce považovány za hlavní potravinu pro rozvoj mozku u dětí.
Co přinášejí mandle organismu:
- Obsahují bílkoviny, vlákninu a další živiny.
- Snižují riziko cholesterolu.
- Mohou regulovat hladinu cukru v krvi.
- Mohou kontrolovat hladinu krevního tlaku.
- Prospívají nervové soustavě.
„Mandle mají vysoký obsah tuku, což však není nutně špatná věc. Jsou totiž plné zdravých mononenasycených tuků, které mají pozitivní vliv na zdraví srdce,“ vysvětluje dietoložka americké clevelandské kliniky Julia Zumpanová.
Mandle nemusíte jen tak uzobávat. Můžete si je dopřát v podobě mandlového mléka či másla. Pro pečení dortů a přípravu dalších dezertů se výborně hodí mandlová mouka. Z mandlí se vyrábí také pravý marcipán.
Hořčík chrání psychiku
Velmi důležitou úlohu mohou mandle sehrát při ochraně lidské psychiky. „Mandle jsou superpotravina, která dokáže zázraky s naším duševním zdravím. Křupavá pochoutka nabitá živinami nabízí řadu výhod; může například pomoci zlepšit náladu a snížit stres,“ uvádí web Life in Balance, který se zaměřuje na vyvážený způsob života a duševní zdraví.
Pouhá malá hrst, tedy asi 30 gramů mandlí, poskytuje kolem 80 miligramů hořčíku, což je 20 procent doporučeného denního příjmu.
Mandle jsou jedním z nejlepších zdrojů hořčíku, tedy minerálu klíčového pro funkci mozku a regulaci nálady. „Hořčík hraje velkou roli ve vývoji serotoninu, který výrazně přispívá k pocitům štěstí,“ píše portál Healthline, který se věnuje zdravotní problematice.
Studie ukázaly, že nedostatek hořčíku je spojen s příznaky deprese a úzkosti.
„Existuje pozitivní korelace mezi koncentracemi hořčíku v červených krvinkách a klinickým vývojem pacientů s depresí,“ píše se ve studii z roku 2009 s názvem Hořčík při velké depresi.
K podobným závěrům došla studie polských autorů z roku 2018 s názvem Role hořčíku a zinku v depresi. Antidepresivní vlastnosti hořčíku a zinku byly při těchto výzkumech prokázány v testech a klinických studiích na zvířatech. „Navíc tyto bioprvky zvyšují antidepresivní aktivitu konvenčních antidepresiv,“ upozorňují autoři studie.
Hořčík lze užívat i ve formě potravinových doplňků. Podle čeho v lékárně vybrat opravdu účinné magnézum se dozvíte v tomto článku:
Mandle zlepšují náladu
Vedle hořčíku však mandle obsahují i další živiny a látky důležité pro duševní zdraví. „Jsou vynikajícím zdrojem tryptofanu, aminokyseliny odpovědné za produkci serotoninu,,“ informuje Healthline.
Mandle jsou navíc dobrým zdrojem zinku a selenu. Jde o prvky jsou důležité pro správné fungování mozku. „Nedostatek těchto minerálů je zřejmě spojen s vyšší mírou deprese,“ naznačuje portál Healthline.
Další prospěšné látky v mandlích:
- Omega-3 mastné kyseliny. Mandle obsahují zdravé tuky, včetně omega-3 mastných kyselin. O nich je známo, že podporují kognitivní funkce a snižují riziko poruch nálady. Pravidelná konzumace mandlí tak může přispět k lepší psychické pohodě.
- Protein a vláknina. Mandle jsou zdrojem rostlinných bílkovin a vlákniny, čímž pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi. „To může pomoci regulovat výkyvy nálady a snížit riziko problémů s duševním zdravím,“ píše Life in Balance.
- Antioxidanty. Mandle jsou bohaté na antioxidanty. Ty chrání mozkové buňky před oxidačním stresem a záněty, tedy faktory, které mohou přispívat k duševním poruchám, včetně demence a Alzheimerovy choroby.
I mandle konzumujte s rozvahou. Jsou velmi chutné, takže je snadné jich spořádat mnoho. To by však znamenalo příjem nadměrného množství kalorií a tuku. Zdravá porce představuje asi 23 mandlí denně. Nadměrná konzumace může způsobit nevolnost, průjem, dušnost a problémy s polykáním.
Mandlové a banánové smoothie
Co budete potřebovat:
- 30 gramů mandlí (asi hrst)
- 1 zralý banán
- 1 šálek mandlového mléka
- 1 polévková lžíce medu
- špetka skořice pro chuť
Postup:
- Všechny ingredience rozmixujte do hladka.
- Užijte si toto lahodné a výživné smoothie jako ranní nebo odpolední svačinu. Zdroj: Life in Balance
Oblíbené mandle v čokoládě si jednoduše vyrobíte doma:
Mandle v tmavé čokoládě
Co budete potřebovat:
- 200 gramů hořké čokolády (70 % kakaa nebo více)
- 100 gramů nahrubo nasekaných mandlí
- špetka mořské soli
Postup:
- Hořkou čokoládu rozpusťte v mikrovlnné troubě.
- Vmíchejte nasekané mandle.
- Směs nalejte na vymazaný pekáček a rovnoměrně rozetřete.
- Posypejte špetkou mořské soli navrch pro extra šmrnc.
- Nechte vychladnout a ztuhnout. Poté rozlámejte na kousky. Zdroj: Life in Balance
Jídlo a pití jsou důležitým klíčem ke zdraví obecně. Přečtěte si naše další články a načerpejte inspiraci, co si dát dobrého: