VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani recidivista někdy nemusí sedět

Tábor -  Pan J. D. sebral loni 14. července v podvečer z regálu supermarketu láhev červeného vína Cuvée Diana v hodnotě 72,90 Kč, ukryl ji pod oblečením a opustil prodejnu bez zaplacení (při zásahu ostrahy mu láhev vypadla a rozbila se). Přitom dva měsíce předtím byl trestním příkazem pravomocně odsouzen za krádež k ročnímu odnětí svobody podmíněně.

26.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Zuzana Černá

Byl tedy zažalován za krádež, ale Okresní soud v Táboře věc postoupil Městskému úřadu v Sezimově Ústí s tím, že nejde o trestný čin, ale o skutek, který by mohl být tímto orgánem posouzen jako přestupek. Konstatoval, že obviněný se v přípravném řízení ke svému jednání doznal. Připomněl ale, že soud musí náležitě uvážit též otázku společenské škodlivosti činu. Výše způsobené škody je u velkoprodejce podle něj pod hranicí rozlišitelnosti. I proto shledal, že k postižení jednání obviněného J. D. je i při zjišťované recidivě plně postačující uplatnění odpovědnosti podle zákona o přestupcích. Obviněnému přitom zdůraznil, že jeho  jednání je naprosto nepřípustné, a napříště by mohlo mít významné trestněprávní následky.

Stížnost státní zástupkyně zamítl krajský soud v Táboře. Zopakoval, že obviněný tenduje k majetkovým deliktům, ale není recidivistou de iure, a proto je ještě podle jeho názoru možno na obviněného působit prostředky mimotrestními, jestliže šlo o banální krádež věci zcela zanedbatelné hodnoty.  I podle názoru stížnostního soudu je naděje, že toto řešení bude ještě alespoň do jisté míry účinné.
Proti tomu podal nejvyšší státní zástupce dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Škoda nerozhoduje?

Připomněl, že recidivujícího pachatele lze postihnout bez ohledu na způsobenou výši škody, dokonce i tehdy, jestliže by nebyla způsobena žádná

Platí sice, že trestní odpovědnost pachatele a důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých, ve kterých nepostačuje uplatnění odpovědnosti podle jiného právního předpisu. Trestní právo má místo pouze tam, kde jiné prostředky z hlediska ochrany práv fyzických a právnických osob jsou nedostatečné, neúčinné nebo nevhodné. V posuzované věci sice obviněný odcizil věc v hodnotě nedosahující ani hranice škody nikoli nepatrné,  ale tohoto jednání  tohoto jednání se dopustil měsíc poté, co nabyl právní moci trestní příkaz odsuzující ho pro obdobný přečin k podmíněnému trestu odnětí svobody, aniž by tato hrozba měla na obviněného zjevně jakýkoli vliv. Důvodem ke krádeži bylo, jak vyplynulo z vyjádření obviněného, že „měl chuť na víno".

Nejvyšší státní zástupce připustil, že obviněný skutečně není právně vzato recidivistou, ale jeho předchozí tresty i opakované přestupky majetkového charakteru nasvědčují o jeho osobnostním sklonu páchat majetkovou trestnou činnost. Dovodil, že s přihlédnutím k osobnosti obviněného a zjevné neefektivitě dřívějších postihů je třeba jeho nyní projednávanou trestnou činnost vnímat jako zjevně společensky škodlivý útok, na který reakce jinými než trestně právními instrumenty není adekvátní.

Lze akceptovat!

NS řekl, že v liberálním demokratickém právním státě je třeba státní zásahy v rámci kriminální politiky uplatňovat přiměřeně a maximálně zdrženlivě, a to zejména co do trestní sankce, která je nezřídka způsobilá ohrozit sociální existenci dotčené osoby. V dané věci se J. D. sice činu dopustil poté, co byl trestním příkazem pravomocně odsouzen pro přečin krádeže k poměrně přísnému podmíněnému trestu, ale nelze přehlédnout, že šlo o odcizení jedné láhve červeného vína velmi nízké hodnoty.

Je osobou tendující k majetkovým deliktům, jak dokladují jeho přestupkové  výkazy z nedávné doby. Obviněný nicméně není recidivistou de iure, protože se k žádnému ze čtyř jeho odsouzení z různých důvodů (osvědčení, amnestie) nepřihlíží. Jakkoli jde tedy o osobu, která nepochybně nežije řádným životem, a ač obviněný skutečně odcizil alkohol, tedy komoditu zcela zbytnou, přesto ještě lze, vzhledem k nižšímu významu chráněného zájmu, který porušil, postup okresního soudu ještě akceptovat, řekl odvolací soud s poučením, že obdobný majetkový delikt obviněného v budoucnu by nemusel být posuzován takto shovívavě, ale právě naopak - mohl by být zřetelným signálem, že mimotrestní prostředky působení se minuly účinkem a je třeba proti němu zasáhnout důraznějšími nástroji trestního práva.
NS dodal, že obviněný byl v době spáchání činu na počátku zkušební doby, což sice na jedné straně může svědčit, že zatím nevzal dostatečně v úvahu hrozbu přeměny podmíněného trestu na trest nepodmíněný, ale na druhé straně je třeba zvážit i skutečnost, že na něj bylo v tomto směru působeno po krátkou dobu a navíc bez zvýšeného a individualizovaného přístupu. NS proto dovolání nejvyššího státního zástupce zamítl. O osudu případné přeměny podmínky obviněného z loňského května na výkon trestu či zpřísnění podmínek odkladu rozhodne okresní soud.  (5 Tdo 316/2014)

Autor: Vladimír Majer

26.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Mechanik-seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Mechanik-seřizovač - vzdělání střední odborné s výučním listem v technickém oboru (např. obráběč kovů, seřizovač, mechanik, automechanik a jiné podobné profese). Možno i absolvent. Pracoviště Větřní. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 18.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého. Zaměstnanecké výhody: stravenky, 13. mzda,. Kontakt: Weisová Miroslava Ing., tel.: +420 725 811 286 (od 7:00 hod. - 16:00 hod.), e-mail: weisova@mavita.cz.. Pracoviště: Mavita s.r.o., K Učilišti, č.p. 238, 382 11 Větřní. Informace: Miroslava Weisová, +420 725 811 286.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 12 200 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocná síla do kuchyně - vzdělání základní. Pracoviště Č. Krumlov, Penzion Kristinka. Dohoda o provedení práce, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden) nebo dle dohody. Odměna 12.200,-- Kč hrubého. Kontakt: 737 828 284 paní Jungwirth, ck.kristinka@gmail.com.. Pracoviště: Rj gastro servis s.r.o. - penzion kristinka, Dlouhá, č.p. 94, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Kateřina Jungwirth, +420 737 828 284.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie (od *** hotelů). Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, úklid, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku interiérů a vybavení kanceláří i hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 731 860 188 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 731 860 188.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 175 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 175 kč, mzda max. 205 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ – KAPLICE, , Nabízíme pracovní příležitost ELEKTRIKÁŘŮM, kteří mají praxi v oboru a mají vyhlášku 50/1978 Sb. §5,6 a jsou ochotni pracovat v jednosměnném provozu. , , Místo výkonu práce - Kaplice. , Nástup možný dle domluvy., , NÁPLŇ PRÁCE, • opravy a údržba strojního zařízení, , Požadujeme, • vyhláška 50/1978 Sb. §5,6 zkušenosti v oboru, • spolehlivost, zodpovědnost, • vzdělání: SOU elektro nebo vyučen v příbuzném oboru, , Nabízíme, • platové ohodnocení 175,- Kč/hod - 200,- Kč /hod, po zkušební době 205,-Kč/hod., • zajištění ubytování ZDARMA, • možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, • dlouhodobá spolupráce, práce ve stabilní společnosti působící na trhu již mnoho let. Pracoviště: Europe jobs s.r.o. - kaplice, 382 41 Kaplice 1. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kurz lanových technik zdravotnických záchranářů Jihočeské univerzity v Přední Výtoni.

Pět dní pohotovosti sloužili studenti na Lipně

František Kupka v Alšově jihočeské galerii
20

OBRAZEM: Francouzský anarchista chtěl Kupky ilustraci s Husem

Léto se vrátí se začátkem prázdnin

Jižní Čechy – Na začátku nového týdne bude převážně oblačno a v pondělí i úterý čekejte slabé přeháňky.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

EXKLUZIVNĚ: Do Tučap se vrátil dirigent filharmonie

Tučapy – Dlouholetý šéfdirigent České filharmonie a symfonického orchestru města Toronta Karel Ančerl (+ 1973) se v sobotu symbolicky vrátil do rodných Tučap na Soběslavsku.

Na Lipně v sobotu zachraňovali dvě posádky

Lipno - Dvě posádky lodí museli během soboty zachraňovat hasiči, policisté a záchranáři.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT