Povedený párek přijel do Jihočeského kraje jenom proto, aby zde okrádal místní obyvatele. Když si vyhlédl bankomat na českobudějovickém náměstí, tak muž ve jmenovaný den  přistoupil k bankomatu a nainstaloval tam skryté nelegální skimmovací zařízení. To mu trvalo pouze několik vteřin. Pak nenápadně odešel. Jeho cíl byl jasný: chtěl získat data z magnetických proužků platebních karet lidí, kteří budou bankomat používat.  

Mluvčí jihočeské policie Štěpánka Uhlířová vysvětlila: " Takto získaných PIN kódů a chráněných dat hodlal využít při výrobě padělků platebních karet. S nimi by pak vybírali peníze z bankomatů mimo naši republiku." 

Jenomže jeden klient si všiml, že s bankomatemzřejmě není něco v pořádku a své podezření nahlásil příslušné bance. Pracovník banky, která ihned podnikla opatření, aby ochránila své klienty,  pak podezření ohlásil na linku 158.

Kriminalisté okamžitě vyjeli na místo. V bankomatu skutečně našli skimmovací zařízení. "Bylo vyrobeno tak kvalitně, že běžný uživatel bankomatu byl prakticky bez šance ho odhalit," řekla Štěpánka Uhlířová.

Kriminalisté spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, expoziturou Č. Budějovice a Odborem padělání Praha připravili past.  Bankomat monitorovali a čekali, až se pachatel vrátí pro skimmovací zařízení.

Ten přišel až po osmé hodině večer. Nebyl sám, doprovázela ho žena, která se zdržovala poblíž. Po reinstalaci zařízení  nasedli do černého osobního auta značky Peugeot a zamířili směrem k hraničnímu přechodu v Dolním Dvořišti. Netušili, že v patách jsou jim jihočeští kriminalisté. Kriminalisté zahájili bleskovou akcii nedaleko hranic. Dvojici zadrželi, přitom ženě vypadla ze šatů na sedadlo v autě  i část skimmovacího zařízení.

Kriminalisté zajistili jak samotné skimmovací zařízení, tak i větší množství bankovek v naší i zahraniční měně.
„Kriminalisté následně zjistili, že se dvojice zdržovala v jednom hotelu v Linci. Při prohlídce jejich pokoje rakouští policisté zajistili řadu dalších věcí, kterou pachatelé pravděpodobně používali pro páchání této trestné činnosti,“ doplnila policejní mluvčí Uhlířová.

Zatímco podezřelý muž už je v současné době ve vazbě, ženu vyšetřovatelé stíhají na svobodě. Oběma hrozí až osm let vězení.

Jak se lidé mohou proti takovýmto "ptáčkům" bránit? Policisté radí velikou opatrnost při vybírání peněz z bankomatů. To konkrétně znamená, důkladně zakrývat klávesnici při zadávání PIN kódu, a to nejen shora, ale rovněž ze všech stran, aby na klávesnici nebylo vidět ze žádného úhlu. "Ideální je vytvořit z dlaně jakousi mističku a klávesnici důkladně přikrýt," popisuje Štěpánka Uhlířová. "Pak máte největší šanci, že váš PIN nikdo neodhalí."