Na vietnamské obchodníky, jejichž stánek při kontrolních raziích našli vždy uzavřený, si posvítili českokrumlovští celníci.

Na začátku týdne se vydali českokrumlovští a strakoničtí celníci na Vyšebrodsko a do oblasti Strážného, aby zkontrolovali, kdo v tržnicích nebo kamenných obchodech nabízí nebo prodává padělané zboží nebo zboží s falešnou značkou či ochrannou známkou.

Na podezřelé vietnamské prodejce ve Vyšším Brodě, které nikdy nezastihli, šli tentokrát celníci jinak. „Dva celníci, muž a žena v civilu, vešli do onoho prodejního stánku jako běžní zákazníci,“ líčil včera mluvčí Celního ředitelství v Českých Budějovicích Vladimír Pešek. „Na první pohled jim bylo jasné, že je stánek plný zboží se znaky padělků.“

Celník proto řekl kolegyni, aby telefonicky přivolala hlídku celníků tak, jak bylo domluveno. Hlídka byla připravená na místě vzdáleném asi dvě minuty od stánku. Dva muži a jedna prodavačka se dál ve stánku věnovali zákazníkům, přičemž celníkovi nabízela zboží žena.

„Najednou se ale z vysílačky, kterou měla prodavačka zavěšenou na krku, začaly ozývat nějaké zvuky a v ten moment začali tři trhovci honem vytlačovat zákazníky ze stánku ven. Kromě celníků tam byli ještě další lidé, zřejmě cizinci, kteří, než se nadáli, byli vystrčeni mimo prodejní místo,“ líčil Vladimír Pešek.

Jenomže s celníky v civilu to tak lehce nešlo. Jeden z prodavačů proto zcela nevybíravě popadl příslušnici celní správy oběma rukama zezadu kolem hrudníku a vytlačil ji před dveře. Podobně se snažili oba prodejci zbavit i celníka. Jejich agresivita rostla, přitiskli ho ke stěně a smýkali s ním.

Nic nepomohlo, že jim celník řekl, kdo je a prokazoval se služebním průkazem. Asiat nechtěl celníka pustit ze sevření a zápasili spolu u vchodu ze stánku. Konec tomu udělal vpád celní hlídky, která Asiata od celníka odtrhla.

„V ten moment se Asiat sesunul k zemi a zůstal ležet. Druhý Asiat o muži na zemi tvrdil, že ho bolí břicho, nemá doklady a že potřebuje doktora. Celníci tedy zavolali záchranku,“ pokračoval Vladimír Pešek. Mezitím už na místo přijela také policie.

Zdravotníci ze záchranky ošetřili napadenému celníkovi oděrky a prohlédli hematomy, které kvůli útočníkům utrpěl na obou nohou i rukou.

Kontrole stánku se zbožím Asiaté neunikli. Podezření celníků se potvrdilo. Škoda, která by tady vznikla majitelům ochranných známek v případě prodeje, by činila 5 008 600 korun.

Asiata s údajnými bolestmi břicha odvezla frymburská záchranka na vyšetření do nemocnice. „S naší posádkou nekomunikoval s tím, že prý neumí česky. Co s ním pak bylo dál, nevím,“ sdělil ředitel Trans Hospital Frymburk Bořivoj Bulíček.

„Strakoničtí celníci v úterý zkontrolovali tržnici zvanou Kravín ve Strážném. Zjistili prodej podezřelých CD, DVD, Game Boy a textilu různých značek, majitele se ovšem zjistit nepodařilo. Škoda majitelům ochranných známek by v případě prodeje činila 812 653 korun.“

Od začátku roku jihočeští celníci zajistili padělky za více než 80 milionů korun. Největší podíl z toho připadá na CD a DVD nosiče a textilní výrobky.