Rány a třesk skla uslyšeli v pátek půl hodiny před půlnocí obyvatelé domů kolem parčíku J. V. Kamarýta ve Velešíně. Parta zatím neznámých vandalů vytrhla z dlažby lavičku a rozbila s ní mapu pro cykloturisty. Vandalové způsobili škodu za bezmála 16 000 korun. Kromě toho urazili i nohu u lavice na velešínském náměstí.

Incidentů přibývá

Obyvatelé Velešína si událost dávají dohromady s tamním non–stop podnikem, jehož existence ve městě působí problémy. Například právě den poté, čili v noci na neděli, se v něm strhla hromadná bitka. Vyprovokoval ji zřejmě muž, který fyzicky napadl šestatřicetiletou ženu. Udeřil ji několikrát pěstí do obličeje a hlavy, takže žena musela být ošetřena v českokrumlovské nemocnici. „Popralo se tam víc lidí. Spíš se tak šťouchali mezi sebou, ale je to složitější, protože jsou do toho zamíchaní také cizinci,“ řekl včera zástupce vedoucího Obvodního oddělení Policie ČR v Kaplici Jaroslav Anděl.

„Mapu už budeme opravovat podruhé,“ konstatoval starosta Velešína Josef Klíma. „Předtím, když ještě nebyla zasklená, ji někdo zkoušel pálit zapalovačem, bouchal do ní, mapu sloupnul. Tehdy jsme ještě věřili, že lidé jsou slušní. Teď tam bylo nové sklo, které prorazili na dvou místech,“ povzdychl si.

Vysklené skříňky

O řádění vandalů ví své také Dagmar Javoříková, vedoucí velešínského oddílu stolního tenisu. „Jak dopadla mapa, mě vůbec nepřekvapuje. Zasklenou nástěnku oddílu na autobusovém nádraží už nám rozmlátili třikrát. Teď právě se ji opět chystáme nechat zasklít. Z toho jednou někdo rozbil všechny nástěnky v řadě. Ještě v noci jsme tam to roztříštěné sklo uklízeli, aby se někomu něco nestalo, protože tam hned od rána chodí spousta lidí na autobus,“ líčila.

Jaká opatření chystá město proti výtržníkům? Čtěte Českokrumlovský deník!