Akční poledne zažila včera Základní škola Plešivec Český Krumlov. Anonym nahlásil, že je ve škole bomba. Následovala evakuace plná obav školáčků. Nakonec se nic nestalo, bomba nevybuchla, protože v objektu žádná nebyla. Kdo přidělal policistům či hasičům svým telefonátem zbytečnou práci? To se zatím neví.

„Mohu potvrdit, že šlo naštěstí jen o planý poplach. Těžko říct, kdo to způsobil. Zatím jsou všechno jen dohady. Předběžné podezření nemáme žádné,“ informoval těsně po zásahu záchranných složek zástupce ředitelky školy Bohumil Florián. „Naštěstí je naše hledání negativní. Nyní budeme vyhodnocovat vše, co víme. Uvidíme, co bude dál,“ potvrdil major Pavel Macák.

Zavládl strach

Některé děti, které se v době zásahu pohybovaly se svými učiteli převážně po plešiveckém sídlišti, opanovaly emoce. Některé dokonce plakaly.

„Hrozně jsem se bála. Teď už je to lepší, ale co když to ještě vybouchne,“ řekla například žákyně Šarlota Ludvíková. „Také se ještě bojím,“ přitakala její spolužačka Monika Hojdarová.

Některé děti vyslovili podezření, zda za bombovou výhružkou nestojí někdo z jejich spolužáků. „Třeba osmáci, protože ti prý dneska měli psát čtyři písemky,“ shodli se čtvrťáčci. „Stejně tomu neuniknou, tak to nechápu,“ kroutila hlavou Ludvíková.

U zásahu nechyběl ani starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „Dneska takováhle věc není žádná sranda. Technika postoupila dopředu takovým způsobem, že by to mohlo klidně zničit půlku sídliště,“ upozornil Jedlička. „Věřím, že to byl velice špatný dětský vtip, a stejně tak věřím, že viníka brzy najdou.“

Jak potvrdil Macák, podobný případ Český Krumlov již pěknou řádku let nepamatuje.

„Tohle se tu ještě nikdy nestalo,“ míníli také žáci Víťa Kalistl a Michal Komárek.

„Nic takového tu nepamatujeme. V našem případě se tak stalo poprvé a doufám, že i naposledy,“ souhlasí Florián.

Drahá legrace

Co dotyčného po prokázání viny čeká? Nic příjemného a záviděníhodného. „Hodně záleží na rodičích, jak k tomu přistoupí,“ dodal Florián.

Tak či tak si může připravit, kromě trestního stíhání, až desetitisíce korun. Zbytečný výjezd záchranných složek není zadarmo a stojí nemalé peníze.