Díky okamžitému zásahu dvou mladých policistů nepřišel napadený muž v Kaplici ani o zdraví, ani o velkou částku peněz.

Policisté mu přispěchali na pomoc, i když měli po službě a bavili se zrovna v baru. Za jejich okamžitý zásah jim ve středu ředitel jihočeské policie Radomír Heřman poděkoval a předal finanční odměnu.

Sedmadvacetiletí Karel Komenda a Richard Čáp se vydali po službě v noci na čtvrtek 17. dubna posedět se svou kamarádkou do jedné z kaplických restaurací.

Najednou uslyšeli zvenku křik.

„Seděli jsme u barového pultu poblíž dveří a zaslechli, jak kdosi říká, že venku někdo volá o pomoc,“ vzpomíná podpraporčík Karel Komenda.
Policisté neváhali a vyběhli ven. Spatřili dva muže, kteří spolu na zemi zápasili.

Rvačka o statisíce

„Odtrhli jsme je od sebe, aby se už dál nenapadali. Zpočátku jsme mysleli, že jde jenom o běžnou rvačku. Jeden z mužů nám ale řekl, že byl napaden útočníkem, který mu sebral peníze,“ doplnil praporčík Richard Čáp.

A nejednalo se o nijak malou finanční částku. Napadený sedmatřicetiletý muž totiž krátce předtím vyhrál v ruletě větší obnos. Když ale odcházel z nočního podniku, počínal si neopatrně.

„Pachateli neuniklo, že muž, který měl štěstí ve hře, má u sebe více než 200 000 korun. Všechny peníze ovšem nepocházely jenom z rulety,“ podotkla mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.

Třiačtyřicetiletý cizinec muže s penězi sledoval a přepadl ho pak na ulici. Pěstmi tloukl nešťastníka do obličeje a snažil se mu peníze vzít. Nepodařilo se.
Napadenému pomohli policisté v civilu, kteří vzápětí zavolali své kolegy ze služebny tamního obvodního oddělení Policie ČR. Ti útočníka převzali a ještě týž den ho obvinili z trestného činu loupeže.

Nyní sedí cizinec ve vazbě v Českých Budějovicích a hrozí mu až deset let vězení.

Nebyl to ostatně jeho první pokus, jak rychle přijít k penězům. „Měl jsem s ním tu čest už o pár dní dříve. Zasahoval jsem proti němu během služby, když se také pokusil napadnout někoho, u něhož ve stejném podniku viděl peníze,“ poznamenal Richard Čáp.

„Mám radost, že se oba ocenění zachovali jako policisté i občané velice pozitivně,“ ocenil jejich čin ředitel Správy Jihočeského kraje Policie ČR Radomír Heřman.

„Poděkování si určitě zaslouží a jsou dobrým příkladem pro ostatní.“