Přímo při činu zadržel ovčák Horny se svým psovodem 35letého muže z Písecka, jenž má jen od ledna na svědomí vloupání do pěti rekreačních objektů v regionu a navrch i krádež motorového vozidla.

Past nad chronickým lapkou sklapla v noci na úterý, kdy se nenechavec vydal na svůj další lup. „Muž se vloupal do zděné chaty na Českokrumlovsku, kterou prohledal a pod okno si připravil lup k odnesení,“ vylíčil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Namísto dumání o tom, jak všechny připravené věci od chaty odnést, měl však zloděj zakrátko jiné starosti. Podezřelého pohybu v chatě si totiž všimla žena ze sousedního domu a přivolala policii.

Psovod, jehož následně českokrumlovští policisté společně se strážníky povolali, však v chatě na podezřelý pohyb nenarazil.

Nečekaný spád nabral zásah až ve chvíli, kdy Horny chytil stopu. „Osmiletý německý ovčák upozornil na půdní nástavbu se zajištěnými a nepoškozenými dveřmi,“ popsal Jiří Matzner.

Domněnka čtyřnohého detektiva byla správná. Pachatel tady ležel přikrytý dekou za odloženými věcmi a marně se snažil splynout s okolím.

Ovčák Horny si nakonec vysloužil hned dvojnásobnou pochvalu. Hned při následující službě totiž zadržel dalšího nepoctivce – tentokrát při vloupání do objektu nedaleko Horní Plané.