Pronásledování ujíždějícího pachatele si ve středu užili policisté na Českokrumlovsku.

Časně ráno, krátce před pátou hodinou ranní, hlásili rakouští policisté na operační středisko policie v Českém Krumlově, že přes hraniční přechod v Dolním Dvořišti pronásledují šedé auto značky VW Caravelle, které ujíždí do Česka.

„Do pronásledování se ihned zapojily tři hlídky Inspektorátu cizinecké policie Český Krumlov spolu s policisty obvodních oddělení,“ sdělila ve středu mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.

Příslušníci cizinecké policie auto pronásledovali až k Besednici, ale tam se jim kvůli náledí ztratilo z dohledu. Brzy nato jim ale pomohl jeden obyvatel Besednice, který si všiml auta neobvykle chvátajícího přes ves, jehož řidič posléze zastavil za Besednicí a utekl někam do pole. Všímavý muž to zavolal policii a díky tomu mohlo pronásledování úspěšně pokračovat.

Policisté neváhali a okamžitě povolali do akce českokrumlovského psovoda. Ten se dostavil na místo spolu s hlídkou kaplických policistů.

„Psovod Jan Dvořák se služebním psem Halfem vypracoval stopu dlouhou asi 400 metrů. Na jejím konci pes našel a vyštěkal pachatele, který ležel na zemi schovaný za mezí,“ líčila Michaela Pavlíčková.

Hlídka muže zadržela, prohlédla mu doklady a zjistila, že se jedná o třicetiletého cizince.

„Mezitím rakouští policisté doplnili informace. Vozidlo VW Caravelle bylo odcizeno v obci Asten. Ovšem současně s ním zmizelo ještě jedno auto, a sice VW Golf černé barvy s rakouskou registrační značkou LL–2 LKH,“ doplnila policejní mluvčí.

Českokrumlovští policisté proto přivolali na pomoc vrtulník letecké služby ministerstva vnitra. Spolu s ním pročesávaly příhraniční oblasti pozemní hlídky a pátraly po ukradeném VW Golfu.

„Rakouská strana již předběžně požádala o vydání zadrženého cizince a bude vydán Evropský zatýkací rozkaz. Extradiční řízení budou provádět krajští kriminalisté,“ dodala Michaela Pavlíčková.