Podle státní zástupkyně Dagmar Šimákové měl vlastní otec syna začít zneužívat už v útlém věku - od tří do pěti let. „Trestné činnosti se dopouštěl od podzimu 2019 do září 2021 v Českém Krumlově. Na svém synovi nejméně ve dvou případech uspokojoval své sexuální potřeby. Do análního otvoru mu zasouval prsty i penis, onanoval a jinak se uspokojoval v jeho přítomnosti,“ přiblížila.

Otec tak podle jejích slov naplnil právní kvalifikaci pohlavního zneužívání a znásilnění, kdy zneužil bezbrannosti dítěte, aby dosáhl pohlavního vzrušení a vyvrcholil.

Opakované a úmyslné jednání

Zmocněnec poškozeného chlapce Filip Kábrt se k obžalobě přidal s požadavkem na náhradu nemajetkové újmy ve výši 100 tisíc korun. „Jedná se o závažný zásah do nejintimnější sféry poškozeného, který trval po delší dobu, navíc ze strany biologického otce, který vše činil opakovaně a úmyslně. Zneužil jeho závislosti na své osobě. Poškozený v té době byl navíc velmi útlého věku, a proto považuji uvedenou částku za adekvátní jako odčinění jeho útrap,“ konstatoval.

Obhájce obžalovaného Daniel Prouza v úvodu procesu upozornil, že jeho mandant se považuje za nevinného a nemá tak zájem o uzavření dohody o vině a trestu, ani nevyužije institut kvalifikovaného doznání, prohlášení viny.

Kategoricky nesouhlasí

Samotný obžalovaný v košili s límečkem a červeném svetru vypovídal stručně, odkázal se na svou výpověď z přípravného řízení a pouze přečetl své jednostránkové poznámky. Obvinění opakovaně označil za účelné, nesmyslné a absurdní. „Mně i mým rodičům byl zamezen styk s mým synem. Mohu ho vidět jen několik hodin týdně ještě v přítomnosti třetí osoby. Opětovně a kategoricky odmítám, že jsem se někdy měl dopustit nějakého protiprávního jednání proti svému synovi. A už vůbec ne pohlavního zneužívání a znásilnění. Toto absurdní, nesmyslné a ponižující obvinění ovlivňuje můj osobní i pracovní život,“ zvyšoval hlas.

Soudní senát v čele se soudkyní Soňou Biskupovou Fišerovou nechal přehrát zvukový a obrazový záznam z výslechu poškozeného chlapce. Ten se uskutečnil loni v lednu. Chlapci tedy už bylo šest let a hovořil o tom, jak se těší do školy.

Ještě před samotným přehráním měl právník Prouza několik námitek procesního charakteru. Podle jeho vyjádření došlo k nedostatečnému poučení nezletilého svědka a zároveň označil vyšetřovatelku za místně a věcně nepříslušnou. „Výslech navíc zahájili o několik minut dříve, než jsem se dostavil na místo,“ upozornil obhájce.

Do zadečku to bolelo

Chlapec na téměř dvouhodinovém videu nebyl příliš soustředěný a na některé dotazy odpovídal až po několikátém položení. Zúčastnění se dozvěděli, že nyní bydlí s maminkou a tatínek sám v paneláku. „Nevadí mi, že bydlí jinde. Jsem rád, že tam nemusím chodit na návštěvy. Strkal mi pinďu do zadečku, a to mě bolí,“ popsalo dítě hrající si s dinosaury.

Tatínek podle jeho slov seděl na gauči, byl večer, venku tma, měl na sobě jen triko. Jak probíhal fyzický kontakt, ukazoval na hadrových panenkách, které svlékl. „Říkal jsem mu, aby mi to přestal dělat, ale on mi nevěřil,“ komentoval chlapec, přikládající nahé panny k sobě zezadu.

Předváděl i typické pohyby pro onanii. Sám se svlékl, sahal si na přirození, hladil se a pohyboval. „Taťkův pinďa dělal střík. Stříkal a stříkal,“ dodával hlasitě. „A kam?“ ptala se vyšetřující komisařka ve speciální dětské výslechové místnosti. Chlapec máchal rukama a ukazoval na obličej a části těla. „Tady, tady a tady, stříkání jsem pak zacpal,“ komentoval. Potvrdil také, že mu otec sahal na jeho pohlavní orgány, protože mu to dělalo dobře. Svěřil se pak několika členům rodiny i ve školce. „První jsem to řekl mamince, další byla babička a děda, poslední paní učitelka,“ vysvětloval policistce.

Autenticky popsal i rozdíl ve velikosti penisu při močení a při ztopoření, včetně barvy ochlupení v intimních partiích otce, a dokonce průhlednost ejakulátu. Vyšetřovatelka se ještě dotazovala, zda mu strkal do zadečku něco jiného než penis. „Ano, pálivou mastičku a prst,“ reagoval.

I k nahrávce měl obhájce Daniel Prouza řadu poznámek. „Přepis výslechu nekoresponduje s realitou, svědek opakuje odpovědi ze strany komisařky a navíc se nachází mimo záznam kamery i po dobu desítek minut,“ upozornil. Některé dotazy označil za sugestivní, na stejnou skutečnost se podle něj policistka ptala i třikrát, a v protokolu to není uvedeno.

Proces pokračuje ve středu výslechem svědků. K soudu se mají následující dny dostavit znalci z oborů psychologie, psychiatrie a sexuologie. Další termíny jednání jsou vypsané i na příští týden.