Muž na internetovém portálu našel inzerát, ve kterém byl nabízen za příznivou cenu lodní motor Yamaha 2.5 HP. Vzhledem k tomu, že muž měl o takový motor zájem, spojil se s prodejcem a dohodli se na podmínkách prodeje.

V polovině října zaplatil převodem ze svého účtu požadovanou finanční částku a očekával doručení balíku. Do současné doby však žádný motor neobdržel a prodejce s ním přestal komunikovat.

Oznamovatel vyčíslil svoji škodu na více než 10 tisíc korun.

"Tento případ není ojedinělý," říká mluvčí českokrumlovské policie Lenka Pokorná. "Podobných případů přibývá a nejsou výhradně jen majetkového charakteru. Anonymní prostředí internetu skýtá podvodníkům celou řadu příležitostí, jak důvěřivé lidi připravit o peníze. Nebo také, jak někomu třeba vyhrožovat, vydírat ho, pomlouvat jej a podobně. Při nákupu na internetu je naprosto nezbytné zjistit si co nejvíce informací o prodejci a pokud to podmínky dovolují, zaplatit až při převzetí zboží. Je lepší volit variantu přímého odběru v některých z prodejen internetového obchodu, kde si můžete zboží v klidu prohlédnout a převzít."

Pokud se stanete obětí takového podvodníka, neprodleně se obraťe na policii. Je pak dobré doložit všechny dostupné důkazy, jako například emailovou korespondenci s prodejcem, print screen jeho stránek, kontakt na něj apod. "Podstatně se tím zvyšuje naděje na jeho vypátrání," říká Lenka Pokorná.