V pondělí začalo domácí vězení Štefanu Rolníkovi, který pyká za napadení známého své družky. A tak se v pondělí večer zamykal do svého domku v Loučovicích za asistence pracovníka probační a mediační služby, která na odsouzené dohlíží.

Štefan Rolník z Loučovic nesmí pozemek svého domku opustit od osmi hodin večer do pěti hodin ráno, o víkendu vůbec a totéž platí o svátcích. A nesmí pít alkohol. To musí vydržet rok.

„Mezi lidi ale můžu, stejně tak ke mně mohou chodit návštěvy. Kamarádů tady mám plno. Zrovna jsem u jednoho z nich, kterého znám od osmi let,“ vyprávěl v úterý po první noci svého uvěznění.

Podle jeho slov se do šlamastyky, která mu vynesla vězení, dostal proto, že mu přítel jeho bývalé družky odmítal umožnit setkání s jeho synem.

„Soud nijak neomezil mé stýkání se synem, ale známý mé družky mi odmítal syna vydat s tím, že ho dostanu jenom v jím určené dny a hodiny. To mě naštvalo,“ vyprávěl vězeň.

Kontroloři se s ním domlouvají pomocí mobilního telefonu, protože Štefan Rolník nemá do domku zavedenou elektřinu. Ovšem ujistil, že navzdory tomu nejsou jeho večery a noci v domku nijak krušné.

„Já tady mám centrálu, kterou si vyrábím proud. Využívali jsme ji na zahradě. Bývalá družka mi ji tady nechala. Takže si můžu svítit i sledovat televizi nebo DVD. A zimu tu také nemám. Topím si v Petry kamnech a mám tu až trenýrkovou teplotu. Vždyť jinak by tu u mě občas nemohl spát můj tříletý synek,“ svěřil se Štefan Rolník, který má prý dvě děti vlastní a jedno nevlastní. Teď žije ze státní sociální podpory.

Věří, že po celou dobu domácího vězení vydrží sekat dobrotu. „Možnost domácího vězení jsem samozřejmě uvítal, vždyť jinak bych 18 měsíců neviděl své děti a ony mě. Hlavně proto jsem podepsal čestné prohlášení, že s podmínkami domácího vězení souhlasím. Věřím, že to vydržím. Dal jsem se do boje, tak musím bojovat.“

Pokud by stanovené podmínky porušil, to znamená, že by se nezdržoval v určený čas na stanoveném místě, jsou pracovníci probační a mediační služby oprávněni oznámit to soudu, který o uložení domácího vězení rozhodl.

„Hříšníkovi pak hrozí, že vykoná náhradní trest odnětí svobody,“ řekl Martin Pilný, regionální vedoucí středisek Probační a mediační služby ČR (PMS ČR) v Jihočeském kraji. Odsouzeného kontrolují pracovníci PMS, a když je to třeba, tak i ve spolupráci s policií.

Přijít mohou kdykoliv v době, kdy se má odsouzený zdržovat doma.

„O uložení trestu vždy rozhoduje soud. My se snažíme do každého případu vstoupit ještě před uložením trestu. Snažíme se poznat osobu klienta, jeho rodinné zázemí, prostor, ve kterém žije a podobně,“ přiblížil Martin Pilný. Na základě toho pak PMS připravuje podklady pro rozhodnutí soudu.

„V současnosti se nám v Jihočeském soudním kraji již daří díky dobré spolupráci se všemi soudy pracovat na několika nových případech,“ sdělil Martin Pirný.

V celé České republice bude PMS ČR schopna za současných podmínek zajistit a kontrolovat při domácím vězení zhruba tisícovku odsouzených.