Soud začal výpovědí obžalovaného. Líčil v ní, jak se mezi ním a bratry a otcem její přítelkyně dlouhodobě zhoršovaly vztahy a jaké spory řešili se zavražděným Štěpánem Kříčkem. „Nic, co řeknu, neospravedlňuje, co jsem udělal,“ začal svou výpověď.

Tomáš Burian s přítelkyní Magdou v domě v Mlynařovicích na Volarsku bydleli střídavě od roku 2012. Dům byl napsaný na jednoho z bratrů přítelkyně. Ta byla v době jeho koupě nezletilá a druhý bratr byl považován otcem za nespolehlivého, tak se dům napsal jen na Filipa Kříčka. Úvěr na něj ale spláceli všichni tři sourozenci Kříčkovi.

 

Tomáš Burian a jeho přítelkyně měli v domě k dispozici jednu místnost. Když se jim narodil syn, začal se dům upravovat, aby v něm mohlo žít i dítě a řešili, zda by mohli užívat další místnost. Obžalovaný se na splácení domu podílel a přidával s přítelkyní i stovky tisíc korun na jeho modernizaci.

V rodině panovaly spory o majetkové vztahy a situace se zhoršovala. Oběť si třeba zvala domů kamarády, kteří se obžalovanému vysmívali i ho provokovali. Někteří kamarádi oběti navíc do domu chodili, kdy chtěli i bez klíčů rozbitým oknem. Doma se ztrácely věci a k hádkám a sporům docházelo často i o nejmenší detaily soužití. Žalobce se ptal obžalovaného, jestli měl s někým v rodině dobré vztahy a někdo ho měl rád a Tomáš Burian odpověděl, že ne.

 

V hledáčku soudu jsou poměry v rodině, ale hlavně dva incidenty. K prvnímu došlo 22. dubna. Jeden z kamarádů oběti Martin Pauchovič na zahradě domu spravoval čtyřkolku. Nebylo jasné, jak se dostal do domu a podle slov obžalovaného se mu vysmíval. „Dělal si tam, co chtěl. Řekl jsem mu, ať vypadne,“ řekl Tomáš Burian. Martin Pauchovič neposlechl a pokračoval ve slovních provokacích. „Hrozně mě to rozčílilo, jak se mnou mluvil opovržlivě a svrchu. Doslova mě hučelo v hlavě. Bál jsem se, co bude příště,“ pokračoval v líčení toho, jak napětí a křivdy pokračovaly. Proto vzal sekyru a s ní v rukách vyhrožoval Martinu Pauchovičovi, aby odešel. „Nechtěl jsem ho praštit, ale zastrašit, aby mě přestal urážet a posmívat se,“ vysvětlil své chování Tomáš Burian.

 Vše pak vyvrcholilo v noci 25. dubna kolem třiadvacáté hodiny. Zavražděný chtěl Tomáše Buriana i sestru z domu vyhnat i s jejich dvouletým synem. Nejprve tu došlo k hádce obžalovaného a zavražděného. Pak se se svým bratrem a jeho kamarády pohádala i Magda Kříčková. Štěpán Kříček měl obžalovanému vyhrožovat, že si „ho podají“.

K poslední hádce v kuchyni pak došlo před třiadvacátou hodinou. Tomáš Burian vypověděl, že ho při ní Štěpán Kříček napadl. „Strčil do mě,“ řekl Tomáš Burian s tím, že pak došlo i na kopnutí do ruky, kterou měl zraněnou z několik měsíců staré autonehody. Obžalovaný se bránil a zavražděný měl popadnout nůž a Tomáše Buriana říznout. Zranění obžalovaného tomu odpovídala.

 

Zavražděný měl pak nožem švihnout obžalovanému před obličejem a Tomáš Burian tento útok zastavil. Nůž při potyčce spadl na zem. Sáhli po něm oba. – Co se stalo pak, je zatím nejasné, protože samotné ubodání si obžalovaný zřejmě kvůli silnému rozrušení nepamatuje. Hodně ran měla oběť na zádech a krku zezadu – celkem patolog napočítal osmnáct bodných ran.

Z toho, co následovalo, si Tomáš Burian vybavil až to, že se Štěpánem Kříčkem leželi na zemi a bratr jeho přítelkyně silně krvácel. „Snažil jsem se mu pomoct. Dával jsem mu první pomoc,“ řekl a vysvětlil, že se snažil některé rány ovázat a dávat zavražděnému i umělé dýchání a masáž srdce, když přestal dýchat. Zachránit se ho ale nepodařilo. K první pomoci zavražděnému se dostal i dvouletý syn obžalovaného a přítelkyně. Ta volala záchrannou službu.

Tomáš Burian u soudu působil depresivním dojem a při výpovědi se několikrát rozbrečel hlavně když líčil samotnou vraždu. Po samotném činu byl zřejmě i v psychickém šoku, protože si následně sedl k počítači se synem a vystavoval fakturu pro firmu, pro kterou pracoval, aby po tom, co se stalo, měla jeho přítelkyně alespoň nějaké peníze. U počítače pracujícího na faktuře ho našla policie, které se snažil vysvětlit, že je vystavení faktury důležité.

Soud pokračuje výslechy znalců a svědků i ve středu a v pátek.