Primitivní obrazce – jak obsahově, tak výtvarně – poukazují spíše na horké hlavy adolescentů než na mládež, která touží po sebevyjádření v dusném a šedém prostředí ghett, nebo po generační výpovědi formou umění ulice, jak se graffiti někdy prezentuje. Obrazce vznikly během uplynulého víkendu, konkrétněji z pátku na sobotu.

„Tady přestává legrace. Je to trestný čin s dosti velkou škodou. Proto také šetření převzala Policie České republiky," konstatuje velešínský místostarosta Jiří Růžička.

Místní strážníci už případ v kompetenci nemají, ale znalostí svého rajonu mohou policii pomoci.
„Vyhodnocujeme záznamy z kamerového systému a poohlédli jsme se po některých informacích," řekl našemu Deníku Václav Ottenschläger z Městské policie Velešín.

V takto malém městě, kde se zpravidla utají minimum událostí, je více než pravděpodobné, že nakonec pachatel či pachatelé nějakým způsobem vyplují na povrch. Kdokoli bral do ruky bleděmodrý sprej, kterým zničil budovu soukromé firmy, obytný dům, výměník, budovu kulturního a informačního centra a dva automobily, asi netušil, že se 
v případě odhalení bude zodpovídat z trestného činu poškozování cizí věci.

„Na poslední radě města se diskutovalo o rozšíření počtu městských strážníků, ale nakonec bylo rozhodnuto o posílení kamerového systému. Strážník nemůže být všude a kamerový záznam má jednoznačnou výpovědní hodnotu. Je to účinnější posílení prevence," vysvětluje Václav Ottenschläger.

Jedna věc je ale prevence a represe, druhá věc je důvod, proč k takovým případům dochází.
„Kdybych jim stál tváří v tvář, asi bych udržel na uzdě emoce a místo toho ty ty ty bych se spíš ptal, co je k tomu vede, jací jsou rodiče, v jakém žijí zázemí a proč mají touhu ničit," říká majitel firmy Golem, Milan Prokeš, jejíž objekt se také stal terčem sprejového útoku. „Možná bych jim vzkázal, aby přišli k nám do oddílu taekwonda," dodává poškozený, který má v práci s mládeží své zkušenosti.