Uprchlý vězeň utíkal, strážník ho honil. Oba v pondělí stanuli před soudem – obžalovaný byl však městský policista.

Při honičce totiž vytáhl pistoli a střílel do vzduchu. Navzdory tomu jedna střela zasáhla vězňovy hýždě.

„Strážník je obviněn z toho, že použil zbraň a donucovacího prostředku varovných výstřelů do vzduchu za situace, kdy to zákon nepřipouští,“ vysvětlil soudce Ondřej Círek z Okresního soudu v Českém Krumlově. „Zákon přesně popisuje za jaké situace lze donucovací prostředky použít, ovšem tato situace do nich nespadala a navíc kvůli tomu došlo k poranění poškozeného.“

Osudné setkání

Vše začalo v pátek 24. října odpoledne, kdy nic netušící velešínský strážník Václav Ottenschläger při kontrole problematických míst ve městě přijížděl ve služebním autě k základní škole. Nedlouho předtím se dozvěděl, že se někdo vloupal do velešínské restaurace a krátkou střelnou zbraní ozbrojený pachatel v noci policejní hlídce utekl.

Zdálo se mu, že popis pachatele sedí na Karla Dědinu, známou firmu, mladíka, který byl již několikrát trestně stíhán a který se poslední roky zdržoval ve Velešíně. A právě před školou Karla Dědinu zahlédl stát u skupiny dívek. Strážník dobře věděl, že Karel Dědina je momentálně celostátně hledaný.

Moc dobře to věděl i Karel Dědina, který se proto honem schoval do křoví. Moc platné mu to ale nebylo.

„Věděl jsem, že je nezaměstnaný, přespává, kde se dá, a je podezřelý ze spáchání majetkové a násilné trestné činnosti. Věděl jsem, že jde o recidivistu a momentálně vězně na útěku,“ líčil u soudu Václav Ottenschläger. „Oprávněně jsem se obával toho, že je Karel Dědina ozbrojen. Stál po prsa schován za thújemi. Vyzval jsem ho, ať vystoupí a jde ke mně. Přikrčil se a udělal rychlý pohyb rukama směrem k pasu, kam jsem však neviděl.“

Úprk přes plot

Z obavy, že na něho hledaný mladík vytáhne zbraň, se strážník uhnul, čehož recidivista využil, vyskočil a začal utíkat směrem ke školnímu hřišti.

„Několikrát jsem ho vyzval: stůj jménem zákona! Pak jsem přidal: stůj jménem zákona, nebo budu střílet! To jsem několikrát opakoval, ale Karel běžel dál,“ vyprávěl Václav Ottenschläger.

„Pořád jsem mu neviděl na ruce, takže jsem se obával, že se otočí a bude po mě střílet. Protože mé výzvy neuposlechl, rozhodl jsem se využít donucovacího prostředku varovného výstřelu do vzduchu. Předtím jsem vyhodnotil situaci a byl jsem přesvědčen, že to v té chvíli můžu udělat bez ohrožení jiných osob. Všechny výstřely šly do vzduchu. Jsem poučen, že nikdy nemám mít prst na spoušti, když nevidím, kam mířím, proto jsem přesvědčen, že i když jsem jednu chvíli zakopl, prst jsem na spoušti neměl.“

Během pronásledování strážník vystřílel všech sedm nábojů, které měl v zásobníku, ale prchajícího to nezastavilo. Přelezl plot kolem hřiště, přeběhl silnici E 55 a po poli utíkal směrem k zahrádkářské kolonii. Tam narazil na další plot, u kterého už se zastavil.

Pronásledování se nevzdal ani strážník. Sledoval Karla Dědinu dál po poli a přitom mobilem prostřednictvím linky 158 přivolával na pomoc policejní hlídku. Pak Karla Dědinu dostihl a nasadil mu pouta. Přitom si všiml, že má mladík krvavou skvrnu na kalhotech. „Řekl mi, že jsem ho postřelil. Ale já zpochybňuji, že jsem ho trefil, k jeho zranění mohlo dojít i jinak,“ hájil se strážník.

Ovšem posudky znalců nade vší pochybnost potvrdily, že zranění Karla Dědiny způsobila střelná rána. A zranění bylo vážné. Střela prošla stehnem dopředu a zasáhla další orgán.

Šestadvacetiletý Karel Dědina má pohnutou minulost. Od roku 2001 jeho trestní rejstřík obsahuje devět záznamů. Většinou jde o krádeže a řízení motorových vozidel bez řidičského oprávnění, na svém kontě má i neoprávněné držení platební karty či úvěrový podvod. Je násilnické povahy, často bil svou přítelkyni, a to i tehdy, když byla těhotná. Právě jí v těchto okamžicích jezdil na pomoc strážník Václav Ottenschläger.

„Utíkal jsem od školy proto, že jsem nechtěl, aby mě někdo chytil před dětmi přítelkyně. A nezastavil jsem, protože jsem si myslel, že strážník střílet nebude, když nemám žádnou násilnou trestnou činnost. Žádnou zbraň jsem nikdy neměl. Občas jsem napadl svou družku, ale to s tím nemá nic společného,“ říkal u soudu Karel Dědina

„Při přelézání plotu jsem viděl, že na mě míří, ale netušil jsem, že mám prostřelené hýždě. Až po chvíli to začalo strašně bolet, už jsem nemohl dál. Byl jsem pak na operaci, zranění má následky, také psychické. Byl jsem léčen dva měsíce na Pankráci. Pohybovat jsem se nemohl dva dny, ale bolí mě to dodnes,“ tvrdil. Ovšem soudní znalec z oboru lékařství kromě samotného zraněného orgánu jiné zdravotní důsledky z hlediska anatomie nepotvrdil.

Ve středu padne ortel

Jak tento soud dopadne? „V žádném případě jsem ho nechtěl trefit. Nicméně jsem přesvědčen, že mé jednání bylo zákonné,“ říká Václav Ottenschläger.

„Pevně doufám a věřím, že zvítězí zdravý rozum,“ řekl starosta Velešína Josef Klíma. „Snad nebudeme trestat člověka, který se snaží důsledně a poctivě chránit zdraví a majetek občanů, za to, že zasáhl proti recidivistovi, jehož trestní rejstřík se četl hodně dlouho. Náš zákon bohužel zatím spíše chrání zločince a lidi, co nás před nimi chrání, postihujeme.“

Myslíte si, že je správné, aby velešínský strážník za tento čin pykal? Napište do diskuze pod tímto článkem!