VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střílející strážník z Velešína má podmínku

České Budějovice - Krajský soud ve středu zamítl odvolání Václava Ottenschlägera.

4.11.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Loni 24. října kolem 16.45 poblíž základní školy ve Velešíně se Václav Ottenschläger snažil zadržet muže (26), o němž věděl, že na něho byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu.

Při pronásledování mladíka marně vyzýval k zastavení. Poté v běhu po nerovném terénu hřiště varovně vystřelil sedmkrát do vzduchu. Přitom po zakopnutí zasáhl jednou střelou pronásledovaného, který právě přelézal drátěné oplocení směrem k silnici.

Způsobil mu průstřel hýždě a zároveň zranění šourku, tedy těžkou újmu na zdraví.

Okresní soud v Českém Krumlově mu za to uložil trest odnětí svobody na jeden rok podmíněně na dva roky.

Obžalovaný mínil, že zbraň použil v souladu se zákonem o obecní policii – vyhodnotil si prý prchajícího jako nebezpečného pachatele. Po neuposlechnutí výzev střílel do vzduchu, rozhodně ne na utíkajícího. Není mu zřejmé, jak prchajícího mohl zasáhnout.

Byl nebezpečný?

K závěru, že jde o nebezpečného pachatele, dospěl sám. Téhož dne se prý dozvěděl od kolegů z Kaplice, že v noci se ve Velešíně někdo vloupal do restaurace a pachatel měl být ozbrojen krátkou střelnou zbraní.

Popis mu ukazoval na hledaného. Když se mu muž schoval do křoví u školy, viděl pohyb jeho ruky k pasu. Mohl mít tedy i zbraň. Bál se, že ji může proti němu použít.

Poškozený řekl, že po výzvách k zastavení utíkal dál, protože nepředpokládal, že by strážník zbraň skutečně použil. Svědkové viděli strážníka střílejícího v běhu do vzduchu. Pak zakopl, ale vyrovnal to, a potom prý ještě jednou vystřelil.

Nezvládl to…

Okresní soud uzavřel, že obžalovaný neměl zbraň použít. Dotyčný je v místě znám pro krádeže, ale nikdy nebyl trestán za násilný čin. V žádném z osmi po něm vyhlášených pátrání od roku 2001 nebyl označen za nebezpečného pachatele.

Podle komentáře k zákonu o obecní policii si může strážník sám označit osobu za nebezpečného pachatele, ale jen v tom případě, že ji přistihl při závažném úmyslném trestném činu či krátce po něm, resp. jde o pachatele nadále ozbrojeného.

Tak tomu v tomto případě ale nebylo. Prchající zloděj rozhodně nebyl pachatelem, jehož je třeba stůj co stůj zadržet, řekl soud. Mohl být zadržen jindy, jako t v jiných případech jeho hledání. Soud uzavřel, že obviněný situaci dobře nezvládl. Uložil mu výchovný trest a nezakázal mu ani další činnost u městské policie.

Obviněný se odvolal. Krajský soud k jeho údajné informaci z kritického dne, že hledaný mohl být oním ozbrojeným zlodějem z restaurace, konstatoval policejní svodku k oné události. Popis pachatele vloupání či jeho ozbrojení zpráva nezmiňuje.

Ottenschläger uvedl, že tyto informace dostal od kolegů z policie při obědě. Později si k jejich potvrzení vyžádal kopii úředního záznamu o tomto zákroku a předložil jej soudu. Záznam popisuje zákrok hlídky na místě činu, kdy měl zadním oknem vyskočit maskovaný pachatel se zbraní v ruce.

Podle tvrzení zasahujícího policisty se zastavovaný pachatel předklonil, a když se narovnal, měl v ruce krátkou střelnou zbraň. Zaslechl i cvaknutí, ale rána nevyšla.

Popis osoby podle obžalovaného odpovídal hledanému, jehož zastavoval na hřišti.

Soud konstatoval, že na zmíněném úředním záznamu jsou číslo spisu, datum a pasáže třeba v rozsahu dvanácti řádek začerněny. K ověření této informace, ve věci podle odvolací instance nové, si soud vyžádal příslušný policejní spis.

Shledal, že originál záznamu o zmíněném zákroku hlídky obsahově odpovídá, byť má jinou úpravu.

Krajský soud poté po poradě odvolání Václava Ottenschlägera zamítl. Ani po doplnění informace o záznam svědčící závažnějšímu jednání při nočním vloupání do restaurace pachatelem, který mohl být ozbrojen, nemá soud zato, že by měl měnit závěry první instance.

Krajský soud se s nimi ztotožňuje. Strážník neměl proti muži, jehož chtěl zadržet, použít zbraň.

„Ani když nelze vyloučit, že mohl mít informace o nočním incidentu, kde se hlídka setkala s pachatelem, který mohl být ozbrojen,“ řekl předseda senátu.

K onomu úřednímu záznamu o zásahu hlídky u restaurace poukázal na to, že ukazuje na něco závažnějšího, snad na maskovaného pachatele mířícího na policistu, ale přitom se tato informace nedostala ani do tzv. policejní svodky.

„Nevylučujeme, že k takovému kontaktu došlo, ale nic nenaznačuje, že by tím pachatelem měl být právě poškozený,“ pokračoval předseda senátu.

„Konkrétně popsán nebyl, policie ho vytypovala jen jako jednu z řady podezřelých závadových osob. Obžalovaný těžko mohl mít určitější informaci, že jde právě o hledaného muže.“

Snažil se ho zadržet na základě příkazu k dodání do výkonu trestu. Muž nebyl označen policií za nebezpečného pachatele, nepřistihl ho při páchání trestného činu, ani ozbrojeného.

Jeho obhajoba, že měl na školním hřišti strach, že by mohl mít zbraň, je účelová, řekl soud. Je to i v rozporu s jeho počínáním, kdy v běhu za ním vystřílel celý zásobník a přesto šel k utíkajícímu už bez obav ze zastřelení, řekl předseda senátu.

Odvolací soud se ztotožnil se závěrem soudu prvního stupně, že strážník zákrok nezvládl. Použil donucovacích prostředků v rozporu se zákonem o obecní policii. Zákrok přehnal a způsobil při něm jinému těžkou újmu na zdraví.

„Trest mírně nad spodní hranicí sazby bez trestu vedlejšího, zákazu činnosti, odpovídá,“ uzavřel předseda senátu.

Rozsudek je tak pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 22 100 Kč

Zubní lékaři zubní lékaři. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zubní lékaři - vzdělání VŠ v oboru. Pracoviště Plešivecká 130, Č.K. Výhodou je služební byt. Prac.poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac.doba jednosměnná, úvazek plný. Nástup dle dohody, mzda 22.100,- Kč. Kontakt tel.: 380 728 585 MUDr. Lukán. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Dental smile s.r.o., Plešivecká, č.p. 130, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Michal Lukán, +420 380 728 585.

Kultura a sport - Kultura a sport Plavčíci, strážci pláží 16 400 Kč

Plavčíci, strážci pláží Plavčík. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plavčík - vzdělání základní. Podmínkou je platné osvědčení o absolvování kurzu akreditovaného MŠMT ČR podle zákona č. 115/2001 Sb. a znalost NJ nebo AJ. Možnost ubytování. Pracoviště Frymburk 140, Frymburk. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová / krátký a dlouhý týden /. Nástup dle dohody. Mzda od 16.400,- Kč hrubého, po zkušební době bonus 6.000,-- Kč kvartálně. Kontakt: Personální oddělení tel. 602 316 644, nabidka-prace@hotelfrymburk.cz. Ověřeno 22.5.2018.. Pracoviště: Wellness hotel a.s.., 382 79 Frymburk. Informace: Personální oddělení, +420 602 316 644.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 22 000 Kč

Zubní lékaři zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zubní lékař - vzdělání vysokoškolské (obor zubní lékař). Pracoviště PERFECT DENTAL s.r.o., Český Krumlov. Prac. poměr na dobu 1 roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup 1.12.2015. Mzda 22.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 605 148 238 p. Kudláčková. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Perfect dental s.r.o., Za Tavírnou, č.p. 260, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ladislava Kudláčková, mobil+420 605 148 238.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 11 745 Kč

Asistenti pedagogů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11745 kč, mzda max. 16537 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Asistent pedagoga - vzdělání středoškolské. Pracoviště Brloh. Prac. poměr na dobu určitou, nástup ihned, prac. úvazek zkrácený, prac. doba jednosměnná. Plat 11.745,-- - 16.537,-- Kč hrubého dle pedagogické praxe. Kontakt: Hlaváčková Stanislava PaedDr., tel.: 725 952 367, e-mail: skolabrloh@seznam.cz. Ověřeno 22.5.2018.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola brloh, 382 06 Brloh. Informace: Stanislava Hlaváčková, +420 725 952 367.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Benjamínci z Křemže drží čistý štít bez ztráty bodu

V pátek vyvrcholil Budějovický Majáles.
AKTUALIZOVÁNO
97

OBRAZEM: Městem prošli studenti v maskách

OBRAZEM: Kaplická zuška statečně ZUŠ Open zvládla navzdory počasí

Kaplice – Čtvrteční bouřky a lijáky rozehnaly nejednu z celostátních akcí ZUŠ OPEN v kraji včetně Českého Krumlova. V Kaplici ale účinkující tamní zušky počasí vzdorovali a i když to vypadalo všelijak, nakonec – i když se zpožděním - celý program předvedli.

Kam o víkendu na Krumlovsku za fotbalem

Českokrumlovsko - Tipy z nabídky fotbalových soutěží a turnajů, které se o víkendu hrají na Krumlovsku.

Veselský strážník pálí do vlastních řad

Veselí nad Lužnicí - Dopis zastupitelům od jednoho ze strážníků upozorňuje na údajné nešvary v městské policii.

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské divadlo sčítá škody po bouřce

České Budějovice - Přívalový déšť, který provázel čtvrteční bouřku nad Českými Budějovicemi, kvůli ucpanému okapu poničil i foyer a další vnitřní prostory Jihočeského divadla. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT