VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střílející strážník z Velešína má podmínku

České Budějovice - Krajský soud ve středu zamítl odvolání Václava Ottenschlägera.

4.11.2009 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Loni 24. října kolem 16.45 poblíž základní školy ve Velešíně se Václav Ottenschläger snažil zadržet muže (26), o němž věděl, že na něho byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu.

Při pronásledování mladíka marně vyzýval k zastavení. Poté v běhu po nerovném terénu hřiště varovně vystřelil sedmkrát do vzduchu. Přitom po zakopnutí zasáhl jednou střelou pronásledovaného, který právě přelézal drátěné oplocení směrem k silnici.

Způsobil mu průstřel hýždě a zároveň zranění šourku, tedy těžkou újmu na zdraví.

Okresní soud v Českém Krumlově mu za to uložil trest odnětí svobody na jeden rok podmíněně na dva roky.

Obžalovaný mínil, že zbraň použil v souladu se zákonem o obecní policii – vyhodnotil si prý prchajícího jako nebezpečného pachatele. Po neuposlechnutí výzev střílel do vzduchu, rozhodně ne na utíkajícího. Není mu zřejmé, jak prchajícího mohl zasáhnout.

Byl nebezpečný?

K závěru, že jde o nebezpečného pachatele, dospěl sám. Téhož dne se prý dozvěděl od kolegů z Kaplice, že v noci se ve Velešíně někdo vloupal do restaurace a pachatel měl být ozbrojen krátkou střelnou zbraní.

Popis mu ukazoval na hledaného. Když se mu muž schoval do křoví u školy, viděl pohyb jeho ruky k pasu. Mohl mít tedy i zbraň. Bál se, že ji může proti němu použít.

Poškozený řekl, že po výzvách k zastavení utíkal dál, protože nepředpokládal, že by strážník zbraň skutečně použil. Svědkové viděli strážníka střílejícího v běhu do vzduchu. Pak zakopl, ale vyrovnal to, a potom prý ještě jednou vystřelil.

Nezvládl to…

Okresní soud uzavřel, že obžalovaný neměl zbraň použít. Dotyčný je v místě znám pro krádeže, ale nikdy nebyl trestán za násilný čin. V žádném z osmi po něm vyhlášených pátrání od roku 2001 nebyl označen za nebezpečného pachatele.

Podle komentáře k zákonu o obecní policii si může strážník sám označit osobu za nebezpečného pachatele, ale jen v tom případě, že ji přistihl při závažném úmyslném trestném činu či krátce po něm, resp. jde o pachatele nadále ozbrojeného.

Tak tomu v tomto případě ale nebylo. Prchající zloděj rozhodně nebyl pachatelem, jehož je třeba stůj co stůj zadržet, řekl soud. Mohl být zadržen jindy, jako t v jiných případech jeho hledání. Soud uzavřel, že obviněný situaci dobře nezvládl. Uložil mu výchovný trest a nezakázal mu ani další činnost u městské policie.

Obviněný se odvolal. Krajský soud k jeho údajné informaci z kritického dne, že hledaný mohl být oním ozbrojeným zlodějem z restaurace, konstatoval policejní svodku k oné události. Popis pachatele vloupání či jeho ozbrojení zpráva nezmiňuje.

Ottenschläger uvedl, že tyto informace dostal od kolegů z policie při obědě. Později si k jejich potvrzení vyžádal kopii úředního záznamu o tomto zákroku a předložil jej soudu. Záznam popisuje zákrok hlídky na místě činu, kdy měl zadním oknem vyskočit maskovaný pachatel se zbraní v ruce.

Podle tvrzení zasahujícího policisty se zastavovaný pachatel předklonil, a když se narovnal, měl v ruce krátkou střelnou zbraň. Zaslechl i cvaknutí, ale rána nevyšla.

Popis osoby podle obžalovaného odpovídal hledanému, jehož zastavoval na hřišti.

Soud konstatoval, že na zmíněném úředním záznamu jsou číslo spisu, datum a pasáže třeba v rozsahu dvanácti řádek začerněny. K ověření této informace, ve věci podle odvolací instance nové, si soud vyžádal příslušný policejní spis.

Shledal, že originál záznamu o zmíněném zákroku hlídky obsahově odpovídá, byť má jinou úpravu.

Krajský soud poté po poradě odvolání Václava Ottenschlägera zamítl. Ani po doplnění informace o záznam svědčící závažnějšímu jednání při nočním vloupání do restaurace pachatelem, který mohl být ozbrojen, nemá soud zato, že by měl měnit závěry první instance.

Krajský soud se s nimi ztotožňuje. Strážník neměl proti muži, jehož chtěl zadržet, použít zbraň.

„Ani když nelze vyloučit, že mohl mít informace o nočním incidentu, kde se hlídka setkala s pachatelem, který mohl být ozbrojen,“ řekl předseda senátu.

K onomu úřednímu záznamu o zásahu hlídky u restaurace poukázal na to, že ukazuje na něco závažnějšího, snad na maskovaného pachatele mířícího na policistu, ale přitom se tato informace nedostala ani do tzv. policejní svodky.

„Nevylučujeme, že k takovému kontaktu došlo, ale nic nenaznačuje, že by tím pachatelem měl být právě poškozený,“ pokračoval předseda senátu.

„Konkrétně popsán nebyl, policie ho vytypovala jen jako jednu z řady podezřelých závadových osob. Obžalovaný těžko mohl mít určitější informaci, že jde právě o hledaného muže.“

Snažil se ho zadržet na základě příkazu k dodání do výkonu trestu. Muž nebyl označen policií za nebezpečného pachatele, nepřistihl ho při páchání trestného činu, ani ozbrojeného.

Jeho obhajoba, že měl na školním hřišti strach, že by mohl mít zbraň, je účelová, řekl soud. Je to i v rozporu s jeho počínáním, kdy v běhu za ním vystřílel celý zásobník a přesto šel k utíkajícímu už bez obav ze zastřelení, řekl předseda senátu.

Odvolací soud se ztotožnil se závěrem soudu prvního stupně, že strážník zákrok nezvládl. Použil donucovacích prostředků v rozporu se zákonem o obecní policii. Zákrok přehnal a způsobil při něm jinému těžkou újmu na zdraví.

„Trest mírně nad spodní hranicí sazby bez trestu vedlejšího, zákazu činnosti, odpovídá,“ uzavřel předseda senátu.

Rozsudek je tak pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři projektanti, konstruktéři 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici projektanti, konstruktéři Elektrokonstruktér (EPLAN). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektrokonstruktér (EPLAN) - vzdělání středoškolské elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr), možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup možný ihned. Mzda od 30.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: Zavádění elektro-konstrukcí ve výrobě. Nové a změněné konstrukce elektro-vybavení chladícího nábytku. Obecná podpora výroby nábytku z elektro hlediska. Tvorba technické dokumentace. Spolupráce na zajištění kvality. Požadujeme: Elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr). Zkušenosti z pozice elektrikáře výhodou. Znalost programu EPLAN, popř. obdobného softwaru. Znalost Excelu (VBA výhodou). Zkušenosti z výrobní společnosti výhodou. Vyhláška č. 50/1978. Znalost německého nebo anglického jazyka (komunikace s kolegy v Rakousku). Nabízíme: Zázemí mezinárodní expandující společnosti. Různorodou a perspektivní práci. Atraktivní mzdové ohodnocení. Podporu v dalším vzdělávání (jazykové kurzy). Dotované stravování. 5 týdnů placené dovolené. Flexibilní pracovní dobu. Příspěvek na dojíždění. Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření. Věrnostní prémie za odpracovanou dobu. Příspěvek na dětské letní tábory. Příspěvek na sportovní akce. Zdarma očkování proti chřipce. Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková, Lenka.Zmekova@hauser.com, 388 404 315. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent/ka jednatele. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent/ka jednatele - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Hůrka. Podmínkou je práce s PC, výhodou je znalost NJ. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: zasílejte profesní životopisy na atos-jv@volny.cz, 602 362 442 p. Vitoušek. Ověřeno 13.8.2018. Pracoviště: .atos,s.r.o., 382 26 Horní Planá. Informace: Vitoušek, +420 602 362 442.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka - vzdělání vyučení, možno i absolvent. Pracoviště HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 23.000,-- - 26.000,-- Kč hrubého, 25 dní dovolené, možnost ubytování, strava, roční bonusy. Příprava snídaní pro hotelové hosty, příprava zákusků a dezertů. Kontakt: 734 870 650 lng. Miroslav Magerstein, info@hoteIresortreIax.cz, osobně na adrese: HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice 44, 382 26 Horní Planá. Ověřeno 9.8.2018. Pracoviště: Edikt a.s. - hotel resort relax****, 382 26 Horní Planá. Informace: Miroslav Magerstein, +420 380 731 401,734 870 650.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní účetní - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Mzda od 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxi v oboru, znalost práce v účetním programu Premier, MS Word, Excel, Outlook. Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění 500,-- Kč. Kontakt: Trojanová Simona, tel.: 380 727 365, 725 545 124 (po-pá od 8:00 hod. - 15:00 hod.) e-mail: simona.trojanova@divadlock.cz.. Pracoviště: Městské divadlo český krumlov o.p.s., Horní, č.p. 2, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Simona Trojanová, +420 380 727 365,725 545 124.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

(vpravo, na snímku  s Pavlem Slukou).

Okresní fotbalové soutěže na prahu nové sezony. Kde hledat favority?

Tváří v tvář protivínskému brankáři Hanusovi

V domácí premiéře Slavoj udolal nepříjemný Protivín

AKTUALIZOVÁNO

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Třeboň – Naštěstí jen se zraněním vyvázl z nedělní nehody na železničním přejezdu v lokalitě zvané sídliště Gigant severně od Třeboně řidič Volkswagenu Tiguan.

Ve Vyšším Brodě se šermovalo a soutěžící se cpali knedlíky

Vyšší Brod - Svatobartolomějský trh a pouť ovládly v sobotu vyšebrodské náměstí. Na tradiční pouti nemohla chybět ani tradiční soutěž v pojídání knedlíků, kterou organizátoři takticky startují v poledne.

Turistka přišla v Českém Krumlově o peněženku

Český Krumlov – Další turistka zjistila, že v Českém Krumlově jsou zloději a je třeba si pořádně hlídat cenné věci. O peněženku tak přišla žena, která se pohybovala po Českém Krumlově. Peněženku měla v batohu. Zjistila to ve čtvrtek. Turistka utrpěla škodu za bezmála 6000 korun.

Dárci, noste kabelky, ať společně pomůžeme dětem v regionu!

Český Krumlov - KABELKOVÝ VELETRH Deníku se rychle blíží. Kolika talentovaným dětem v regionu letos pomůže, závisí na tom, jaké množství kabelek spolu s vámi dáme dohromady! Pokud máte nepotřebné kabelky, které můžete poskytnout, neváhejte a přineste je do redakce Deníku na krumlovském zámku! Jestli jste jich shromáždili větší množství, zavolejte na tel. 602 667 627, rádi pro ně přijedeme!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT