Motiv byl zištný, pachatelé prahli po trezoru se 400 tisíci korunami. Muž, který přijel ze Slovenska zabít blízké známé své komplicky, se rozhodl vypovídat a částečně se k vraždě přiznal. Žena své oběti důvěrně znala. Manželé se k ní, podle slov vyšetřovatelky případu Renáty Mikové, chovali jako k vlastní dceři, zaměstnali ji a nechali ji u sebe bydlet. Nevděčnice během vyšetřování odmítla vypovídat. „Je to jeden z nejbrutálnějších činů, které jsem vyšetřovala. Došlo na dvacítku bodnořezných ran. Oběma hrozí výjimečný trest,“ řekla Renáta Miková. Spis obsahuje 14 svazků a 3000 listů.

VRAHY CHYTILI V RUMUSNKU

Na stopu vrahům, kteří doslova podřezali manžele v tzv. mobilheimu u Dobešic na Písecku, přivedl policisty řidič, který v době násilností projížděl kolem a jeho kamera vestavěná v autě natočila zaparkovaný černý Mercedes. „Muž zareagoval na výzvu a pomohl nám opravdu hodně. Dostal čestnou medaili,“ řekl na tiskové konferenci krajský policejní ředitel Luděk Procházka. Policisté díky tomu zjistili, kdo si automobil na Slovensku vypůjčil. Prchající vrahy zadrželi rumunští policisté 14 kilometrů od moldavských hranic. „Pro rumunské kolegy to byl náročný případ,“ řekla vyšetřovatelka Renáta Miková. V balkánské zemi napadlo 70 centimetrů sněhu a komplikovalo to pátrání po vozidle. Vyšetřovatelka potvrdila, že čin byl obzvlášť brutální, došlo na dvacet ran.

CO SE STALO CHRONOLOGICKY
7. ledna 2018 byli v mobilheimu nedaleko Dobešic zavražděni manželé. Mrtvého muže (1958) a ženu (1963) našel jejich syn.
Na výzvu policie se přihlásil řidič, který v době vraždy projížděl kolem mobilního domu. Kamera, kterou měl v autě, ukázala černý mercedes pocházející z půjčovny na Slovensku.
Ještě v lednu byli vrazi zadrženi v Rumunsku při útěku v půjčeném mercedesu. 12. února 2018 byli předáni českým policistům. Bylo jim okamžitě sděleno obvinění z dvojnásobné vraždy. Muž a žena ve vazbě odmítli nejprve vypovídat. Muž se později rozhodl mluvit a k vraždě se částečně doznal.
20. února 2019 policisté případ uzavřeli. Spis, který obsahuje 14 svazků a 3000 listů předali českobudějovickému krajskému zastupitelství.