Vypadla na ni obálka, ve které mělo být vloženo tisíc eur. Jenomže byla otevřená a peníze nikde.

„Stalo se to mé sestře. Doposud jí chodily tyto dopisy pojištěné, jenomže tentokrát jí peníze zaměstnavatel poslal obyčejnou cestou. Samozřejmě to byla chyba. Ale přece není možné, aby byla doručena otevřená obálka,“ uvažuje žena, která si nepřála být jmenována, ale redakci je její jméno známo.
Že by dopis někdo vytáhl ze schránky, poškozená odmítá. „Schránka je v panelovém domě, je ale zamčená, tudíž dobře zabezpečená. Čekáme nyní tedy na výsledky vyšetřování, protože jsme to samozřejmě předali policii,“ dodala žena.

Pošta má na tuto nepříjemnost jasnou odpověď – peníze do běžného dopisu nepatří. „Dokonce ani do doporučeného. U toho je pouze jistota, že si adresát zásilku převezme osobně – a převzetí stvrdí podpisem. Pokud si odesílatel připlatí za dodejku, což je deset korun, přijde mu potvrzení, že adresát zásilku převzal,“ uvedl ředitel odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac.

V každém případě, otevírání dopisů je protizákonné. Jedná se o porušení listovního tajemství. „Pokud by to někdo na poště udělal, okamžitě se s ním Česká pošta rozloučí na hodinu,“ ubezpečil Mravinac. „Zásilky, a to veškeré, Pošta chrání. Na třídírnách jsou v souladu se zákonem kamery, je řada dalších bezpečnostních opatření. Výjimkám se však vyhnout nelze. Případy, kdy je zásilka neoprávněně otevřena, jsou však naprosto výjimečné.“

Jestliže člověk posílá peníze nebo jiné cennosti, měl by využít takzvané cenné psaní. „Za zásilku do padesáti gramů zaplatí 32 korun, ale bude mít jistotu, že peníze dojdou. A kdyby nepřišly, pošta je musí uhradit,“ řekl Ivo Mravinac. „Cenná psaní se posílají jinou technologickou cestou, jsou důkladně střežená po celou dobu přepravy.“

Mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková ujistila, že podobné případy policisté často neřeší. „Měli jsme jeden případ na Míru v Českém Krumlově. Někdo vykradl v jednom z paneláků všechny schránky. Zloději šli ale po konkrétních věcech,“ uvedla Pavlíčková.

V každém případě, šance na odhalení pachatele vždycky je. Záleží na mnoha faktorech. „Jsou například domy, kde je u hlavních dveří kamerový systém, tam je šance samozřejmě vyšší. Záleží také na tom, co si ze schránky zloděj vezme. Pokud to pak použije dál, může být odhalen,“ řekla policejní mluvčí.