Stejně jako v předchozích dvaceti letech. Letos však vyšebrodský výtvarník Mirek Raboch navštívil zemi galského kohouta možná naposledy. Namísto suvenýrů si odtud totiž odvezl otřesný zážitek.

Dojel si pro něj na jih Francie k mětu Montpellier. „Do cíle, vzdáleného asi 1300 kilometrů od Vyššího Brodu, mi zbývalo nějakých 120 kilometrů. Už se ale setmělo, a tak jsem si říkal, že nebudu zbytečně riskovat a přespím, stejně jako to tam dělávají i další řidiči, na dálničním odpočívadle. Ta jsou ve Francii opravdu luxusní,“ začal vyprávět historku starou několik dní Mirek Raboch.

Z podřimování v autě na sklopených sedačkách Mirka Rabocha okolo páté hodiny vyrušilo světlo z příruční svítilny, namířené přímo do jeho obličeje. „Kolem vozu stála skupinka mužů v tmavém oblečení. Přilepili mi na okénko auta nějaké průkazky. Křičeli, že jsou od tajné policie a také něco o pasové kontrole,“ popsal Mirek Raboch.

Výtvarník tedy vystoupil z vozu a požádal, aby mu domnělí policisté ukázali průkazky znovu. „Ale začali znovu křičet, že chtějí vidět pas. Když jsem se tedy pro něj ohnul, viděl jsem jednoho z té skupinky, jak mi skočil do auta a pro balíček s penězi, který mi zřejmě ve spánku vypadl z kapsy,“ řekl Mirek Raboch.

Na nic tedy nečekal a pustil se s podvodníky do křížku. „Pár ran ode mě schytali. Ale pořád jsem nevěděl, jestli nemlátím veřejné činitele,“ smál se hořkému paradoxu výtvarník. Nakonec před ním skupinka zlodějů prchla do auta a rychle odjela. „Naštěstí mi zbyly ještě nějaké peníze, takže jsem měl na zaplacení pobytu i cestu zpátky.“

Krádež výtvarník neohlásil, nechtěl ztrácet čas a obával se, že by se s pravými policisty nedomluvil. „Teď ale sepisuji dopis francouzskému velvyslanci v Česku, aby věděl, co se v jeho zemi děje. Vždy jsem byl nadšený z toho, jak je Francie krásná. Ale letos jsem se tam vydal možná naposledy.“