Proč na Strakonicku uhynul orel mořský, šetří policie. „V první chvíli jsem vůbec nepoznal, že jde o orla. Docela mě ten nález zaskočil, tak jsem zavolal místnímu starostovi a na Městský úřad ve Strakonicích,“ vyprávěl Pavel Kuncipál.

Jiří Plechatý pracuje nejen jako starosta obce Třebohostice, ale je také myslivec a člen myslivecké stráže. Proto byl přivolán k nalezenému ptáku. „Mrtvý orel byl hrozně vyhublý, zatímco ti, které tady máme, jsou obři. Navíc měl na noze kroužek, na kterém bylo napsáno Muzeum Praha,“ říká Jiří Plechatý. Podle něj orel přiletěl z jiné části republiky. „Orli mořští žerou hlavně ryby, které tady nemáme. Na srnčí nebo kance si netroufnou a drobnou zvěř v honitbě moc nemáme. Nebyl by důvod ho trávit,“ dodává.

Policisté v souvislosti s určením příčiny úhynu zvířete spolupracují se Státním veterinárním ústavem. Příčinu úhynu dravce z Třebohostic zjistí pitva. Podle včerejší informace mluvčí strakonické policie Jaromíry Novákové nejsou výsledky dosud známy. Pokud se prokáže otrava, bude se jednat o trestný čin spáchaný neznámým pachatelem.

Orel mořský je chráněným dravcem.Zdroj: Police ČR

K otravě těchto krásných a chráněných dravců došlo na jihu Čech už dříve. Například začátkem roku 2014 byli otráveni nejméně tři. Pošli po požití návnady s karbofuranem, který je v Evropské unii zakázaný.

Ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích František Kouba uvedl, že se tyto návnady objevují v oblastech, kde dravci shánějí potravu. Nyní už zřejmě mají mladé a loví třeba v bažantnicích. Komu to vadí?