Před Krajským soudem, který začal případ projednávat 29. srpna 2022, skončil za to, že on a jeho firma žádali v letech 2016 až 2020 neoprávněně o evropské dotace na obhospodařování zemědělské půdy. Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF), který mu je na základě nepravdivých údajů zaslal, tím způsobili škodu téměř 450 tisíc korun. V žádostech totiž bylo uvedeno, že je oprávněným uživatelem půdy, což nebyl, jak uvedl soud. 

Ze srpnového jednání u Krajského soudu v Českých Budějovicích, který řešil případ Zdeňka Zajíčka.
Žalobce podal ve věci dotačního podvodu zastupitele Krumlova Zajíčka stížnost

Krajský soud (KS) ve věci rozhodl na srpnovém jednání: trestní stíhání Zdeňku Zajíčkovi a jeho firmě podmíněně zastavil a u obou stanovil zkušební dobu na dva roky. Zdeněk Zajíček se k činům, ze kterých byl obžalován (šlo o přečin dotační podvod podle § 212 odst. 1, 4 trestního zákoníku a přečin poškození finančních zájmů Evropské unie podle § 260 odst. 1, 3 trestního zákoníku), sám doznal a následně se s SZIF písemně dohodl na náhradě škody ve výši 443 342 korun, kterou už začal splácet, a to na splátky. Celkem jich bude sedmnáct.

Zároveň na pokladně KS složil 100 tisíc korun (2x50 tisíc, jednou za sebe a jednou za svou firmu) do fondu na pomoc obětem trestného činu.

Zdeněk Zajíček (Český Krumlov rozumem a srdcem – NEZÁVISLÍ)
Krumlovský radní Zdeněk Zajíček rezignoval na post radního a šéfa výboru

Krajský státní zástupce Jaroslav Klůfa ovšem podal proti srpnovému usnesení budějovického Krajského soudu stížnost k Vrchnímu soudu v Praze, chtěl, aby obviněný Zdeněk Zajíček zaplatil víc peněz na oběti trestného činu. „Podstatou stížnosti je, velmi zjednodušeně řečeno, skutečnost, že výše složené částky určené státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti podle zvláštního právního předpisu, jako jedna ze zákonných podmínek pro podmíněné zastavení trestního stíhání podle § 307 odst. 1, 2 písm. b) trestního řádu, je dle mého názoru nepřiměřená závažnosti přečinu, resp. příliš nízká,“ vysvětlil tehdy pro Deník.

Vrchní soud nicméně rozhodnutí soudu I. stupně potvrdil, celá věc tak nabyla 30. října právní moci a platí tak původní rozhodnutí Krajského soud.

Krajský soud v Českých Budějovicích.
Krumlovský radní Zajíček se přiznal k dotačnímu podvodu. Už začal splácet škodu

Zdeněk Zajíček se vzdal na srpnovém zasedání krumlovského zastupitelstva funkce radního, rezignoval také na post předsedy finančního výboru. Zastupitelem ale zůstal, stejně jako jednatelem městské společnosti Lesy města Český Krumlov. Odstoupit odmítl s tím, že se nebude vyjadřovat, než rozhodnutí nabude právní moc, což se stalo právě 30. října. Zastupitelé nemají povinnost ho odvolat, protože nebyl odsouzen.

A co bude dál? Zákon říká, že pokud obviněný povede v průběhu zkušební doby řádný život, splní povinnost nahradit způsobenou škodu, vydá bezdůvodné obohacení nebo jinou povinnost, k jejímuž splnění se zavázal, a vyhoví i dalším uloženým omezením, rozhodne předseda senátu a v přípravném řízení státní zástupce, že se osvědčil. Pokud se neosvědčí, v trestním stíhání se bude pokračovat. Plné znění § 307 - Podmíněné zastavení trestního stíhání, najdete ZDE

Na srpnovém zastupitelstvu se kromě dotačního podvodu, kterého se dopustil Zdeněk Zajíček, řešilo i neoprávněné užívaní titulu Ing. místostarostou města Daliborem Uhlířem. Více k tématu ZDE