„Tři z nejďábelštějších entit na naší planetě byly před pár dny obviněny peruánským soudem ze spiknutí a vytvoření nového koronaviru za účelem dosažení světové dominance. Bill Gates, George Soros a členové rodiny Rockefellerů byli označeni za vinné z úmyslného rozšíření vitu SARS-CoV-2, který dosud ve světě zruinoval desetitisíce malých podniků a navždy změnil svět k horšímu.“

Tento text, uvedený ve slovenštině, zveřejnil 1. února pod titulkem „Soud v Peru rozhodl, že pandemii ‚vytvořili‘ Gates, Soros a Rockefellerovci“ dezinformační server Badatel.net. O tři dny později jej hromadně převzala celá řada dalších českých i slovenských dezinformačních serverů – objevil se například na slovenských serverech Slovanskenoviny.sk a Zemavek.sk nebo na českých serverech Pravdive.eu, Pozitivnisvet.cz či Nezavislamedia.cz. Ve všech případech šlo o servery, jejichž agendu tvoří časté sdílení hoaxů a nepravdivých či zavádějících zpráv. Odkaz na text se začal také šířit na českých i slovenských sociálních sítích.

Přednostní očkování seniorů provází řada lží a dezinformací, které začaly spojovat dlouhodobé nemoci a neduhy stáří s vakcínou, ilustrační foto
Ve Švédsku zemřelo po vakcinaci 43 lidí, tvrdí český server. A lže

Realita je ale jiná, než se článek svým titulkem a prvními odstavci pokouší naznačit. Peruánský soud totiž ve věci pandemie ani jejího původu vůbec o ničem nikdy nerozhodoval.

Podle internetové platformy na ověřování faktů Lead Stories (lze přeložit zhruba jako „Stěžejní příběhy“) se stalo jen to, že trojice soudců z Peru použila loni v prosinci jednu z mnoha nepodložených konspiračních teorií kolem původu covid-19 jako vhodnou výmluvu pro to, že v jiném soudním sporu, jenž s touto nemocí nijak nesouvisí, nebude rozhodnuto včas.

Jak se tedy ve skutečnosti všechno seběhlo?

Obvinění? Nikoli, výmluva

Verze příběhu převzatá českými a slovenskými dezinformačními servery se objevila poprvé ve španělsky psaném deníku 20minutos dne 11. ledna 2021.

Článek nesl titulek „Un tribunal peruano acusa a Bill Gates, Soros y Rockefeller de crear la covid-19“ („Peruánský soud obviňuje Billa Gatese, Sorose a Rockefellery, že vytvořili covid-19“) a uváděl, že peruánský soud ve svém usnesení, založeném na konspiračních teoriích, prohlásil, že covid-19 vynalezly „celosvětové kriminální elity“, jež podle soudců tohoto soudu představují multimilionáři jako George Soros, rodina Rockefellerů a podnikatel a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates.

Očkování proti Covidu podstoupili záchranáři na jižní Moravě.
Lži o covidu pokračují. Kromě očkování vznikají nebezpečné konspirace o testech

Jak ale ověřila platforma Lead Stories, v Peru žádný soud týkající se pandemie covid-19 nikdy neprobíhal. Došlo pouze k tomu, že jeden odvolací soud v tříčlenném složení zmínil pandemii jako důvod, proč včas nerozhodl o odvolání vězně proti délce jeho vazby a o žádosti o propuštění. Soud přitom konstatoval, že pandemii nemohl nikdo předvídat – kromě „jejích tvůrců“.

Podle peruánské právní tiskové služby lpderecho tři soudci ve svém prohlášení ze dne 21. prosince 2020 doslova uvedli: „Soudní řízení bylo paralyzováno v důsledku pandemie covid-19, kterou vytvořily zločinecké elity vládnoucí světu a která paralyzovala aktivity téměř ve všech národech světa… Tato událost byla nepředvídatelná a je oprávněnou příčinou, jež zabránila a bude i nadále bránit nejen práci světových soudů, ale také všem ekonomickým, sociálním a kulturním aktivitám… Žádná světová vláda, občané a soudci ani obrana obviněných nemohou tvrdit, že tato epidemie byla ‚předvídatelná‘, s výjimkou jejích tvůrců v Novém světovém řádu, jako byli Bill Gate (sic, pozn. Lead Stories), Soros, Rockefeller atd., kteří ji řídili a stále ji řídí s odporným tajnůstkářstvím uvnitř svého prostředí v nitru světových korporací…“

Facebook - Ilustrační foto
Facebook zakázal zavádějící obsah proti očkování. Příspěvky ihned smaže

Soudci tedy ve skutečnosti o původu pandemie nerozhodovali, pouze se na ni s odkazem na jednu z mnoha konspiračních teorií vymluvili.

Tisková služba Ipderecho dále zveřejnila oznámení nejvyšších soudních autorit v Peru z 11. ledna 2021, že zahájí vyšetřování všech tří soudců.

Kde se vzal koronavirus?

Existují nicméně nějaké reálné indicie, že by nákazu covid-19 skutečně vytvořila nějaká spiklenecká skupina multimilionářů? Podle mezinárodních zdravotnických institucí nikoli. Ačkoli přesný původ a místo vzniku viru nebyly dosud s konečnou určitostí identifikovány, řada virologů a dalších vědců studujících tento problém se přiklání k názoru, že se na lidi rozšířil pravděpodobně z netopýrů na tržišti v čínském Wu-chanu.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkPodle Světové zdravotnické organizace i podle amerického národního zdravotního institutu Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí pochází koronavirus způsobující onemocnění covid-19 ze světa zvířat. „Neznáme přesný zdroj ohniska rozšíření koronavirového onemocnění z roku 2019 (covid-19), ale víme, že pocházelo původně od zvířete, pravděpodobně netopýra,“ uvedlo 21. ledna 2021 Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Americká nemocnice analyzovala u svých dětských pacientů průběh nemoci covid-19 a zjistila, že méně závažné příznaky měly ty děti, které podstoupily sezónní očkování proti chřipce, ilustrační foto
Očkování dětí proti chřipce by mohlo snižovat riziko těžkého průběhu covidu

Světová zdravotnická organizace ve své loňské zprávě konstatovala, že všechny dosud izolované koronaviry SARS-CoV-2 z lidí jsou geneticky blízce příbuzné s koronaviry izolovanými z populací netopýrů, konkrétně netopýrů z rodu Rhinolophus. S koronaviry izolovanými z netopýrů úzce souvisel také vir SARS-CoV, jenž v roce 2003 způsobil vypuknutí nemoci SARS.

Letos v lednu dále oznámila, že svolala mezinárodní tým, jenž zpracuje o původu viru SARS-CoV-2 globální studii.