Předchozí
1 z 6
Další

Marie Hlušková - Pěstounku dětí, občas manekýnku zajímají lidská práva

Marii Hluškovou z Českého Krumlova můžete potkat například v jejich levandulí provoněné kavárničce Na Fortně, ale i mnohde jinde, protože se věnuje řadě aktivit. V současnosti ji najdete například v Přední Výtoni, kde organizuje školení pěstounů.

"Ano, na Fortně máme kavárničku, na pronájem tři pokoje a udělali jsme letní terasu. Všude tam voní levandule. A k mému potěšení se u nás scházejí většinou Krumlováci. Ten dům ve mně evokoval atmosféru Francie, takže levanduli doplňují ještě tymián a saturejka. A považuji za úspěch, že díky levanduli už tam nejsou psí exkrementy, které byly opravdu všude. Takže jsem se domluvila se sochařem Miroslavem Páralem, že i za jeho lavičku zasázím levanduli. Všichni se tam chodí fotit, milenci na schůzky a je smutné, že lidé při venčení psů nejsou schopní po sobě uklidit."

1.Zdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Kavárničce a bistru u Luny se věnuje hlavně manžel, já tam pečuji spíše jenom o květiny. Já se věnuji více organizaci Paventia, z. s., což je neziskové sdružení, které podporuje především rozvoj náhradní rodinné péče. V ní ale také spolupracujeme oba dva. Vypracovávám metodiky, projekty, vymýšlím, školím a pracuji jako sociální pracovník. Teď jsem se dala na postgraduální studium a kromě hypnoterapie budu studovat ještě psychoterapii od Rogerse, což je humanistický směr psychoterapie. Původně mám vystudované psychosociální rehabilitace, magisterský směr. Základ je zdravotní, takže mám státní zkoušku z klinických předmětů. Z práva zaměřeného na oblast psychologie, sociální práce.

2.Zdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Jsem také pěstounka, už ale končící. Dvě děti jsme prakticky již vypustili do života. Poslední z nich, nejmladší syn, kterému bude osmnáct, říká, že ještě chvíli bude se mnou. Myslím, že děti byly skvělé samy o sobě, my jim jenom dali impuls, snažila jsem se dát jim ze sebe všechno dobré, a jak to využijí, to už bude na nich. Ale vzhledem k tomu, že buďto studují nebo pracují, tak věřím, že si poradí. A mají v nás dál oporu a pomocnou ruku. Musím říct, že mě dojalo, když jsem na den matek – i když žádné svátky neslavím – dostala od dětí kytky, čokolády a dárkový balíček. To mě velmi dojalo. Paventia vznikla právě na základě mé zkušenosti s pěstounstvím.

3.Zdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Mým hlavním koníčkem je psychoterapie. Jinak také maluji. To je můj výpustný ventil. Maluji abstrakci, většinou olejem. I když v době, kdy jsem byla v Palermu na operaci s malou a neměla jsem olej k dispozici, přišla jsem na chuť akvarelu.

Asi nejradši však trávím čas se svojí rodinou. Máme ještě dvě malé děti, takže si užívám pozici maminky. A miluji knihy. Také hrozně ráda vařím. Hodně českou klasiku, rovněž mám ráda italskou kuchyni a francouzskou. A dostala jsem se do stavu, kdy nás čeká zase kontrola s Vian v Palermu a pan profesor i koordinátor už se ptají: Uvaříš guláš? Kolegyňka zase chce dršťkovou polívku. Takže pojedu do Palerma vařit guláš a dřšťkovku..

4.Zdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Lidé mě také mohou občas zahlédnout na módní přehlídce. Jako mladší jsem si jako manekýna přivydělávala. Ale pak jsem se zařekla, že už ne. Jenomže mě oslovila Gabča z butiku Hala Bala, souhlasila jsem jenom v případě, když bude nouze nejvyšší. Ta nastala a nakonec jsem přibrala i děti. Ale není to můj šálek kávy.

5.Zdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Mou srdeční záležitostí, která mě velmi zajímá, je porušování lidských práv. Zajímá mě především Rwanda. Proto mě velmi potěšilo setkání s Pavlou Gomba ze společnosti Unicef, která také Rwandu miluje a výborně jsme si spolu o Rwandě popovídaly.

6.Zdroj: Deník / Zuzana Kyselová