Už jen pár dnů naleznou kuřáci na pultech trafik cigarety a další tabákové výrobky s mentolovou příchutí. Od středy totiž bude zakázáno je prodávat.

Důvodem je evropská směrnice zakazující prodej těchto výrobků. Ta mimo jiné reaguje na skutečnost, že jsou kvůli své chuti oblíbené především mezi mladšími kuřáky, a často tak „slouží“ jako start na cestě k závislosti.

Více kouře

„Mentol dělá z kouření zdánlivě příjemnější zážitek, neboť vyvolává chladivý pocit při kontaktu se sliznicemi. Má také mírné anestetické a analgetické účinky,“ vysvětluje jejich úspěch mezi mladými kuřáky, ale také ženami Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Kouř obsahující mentolovou příchuť je podle něj pro kuřáka méně dráždivý, proto jej může vdechovat do plic intenzivněji a ve větším množství.

Před nebezpečím mentolových cigaret varuje i lékařka Eva Králíková, která se boji proti důsledkům kouření dlouhodobě věnuje. „Mentol dráždí chladové receptory v krku, a lidé proto mají pocit, že vdechují čistý a chladný vzduch, ačkoli je pravý opak pravdou,“ řekla nedávno Deníku. Kuřák těchto cigaret podle ní vdechuje větší množství škodlivého kouře, navíc hlouběji do plic a snáze.

Elektronické cigarety

Cigarety s mentolovou příchutí nebo mentolovými kapslemi v Evropě, tedy i u nás, kouří zhruba osm procent kuřáků. Ti tak buď přestanou kouřit, nebo „přesedlají“ na klasické cigarety.

Mentol ovšem bitevní pole jen tak nevyklidí. I nadále bude jeho příchuť umožněna u výrobků ze zahřívaného tabáku a elektronických cigaret. Jich se totiž směrnice netýká. Důvod je prostý. V době, kdy vznikala, tyto výrobky nebyly rozšířené, na trhu se teprve objevovaly. Jiné příchuti než mentolové byly zakázány již dříve.