7. červenec 1997: Smrt v rozvodněné řece

V noci na pondělí 7. července 1997 už je jasné, že tato povodeň bude ohromnou katastrofou. Voda se vylévá v povodích řek Morava, Odra a horní Labe. Konkrétně vesnice a města zaplavuje voda z řek Opava, Opavice, Bělá, Tichá, Orlice, Třebovka, Smědá, Úpa, Morava a Bečva. Kromě hasičů a záchranářů už jsou v terénu i stovky vojáků. Před poslance předstupuje premiér Václav Klaus a informuje o situaci v zaplavených oblastech. „Prioritou je záchrana lidských životů,“ říká.

Ničivá povodeň 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 6. července a velká voda zaútočila v noci

Jen za dopoledne je například v Ostravě v terénu kromě hasičů také stovka policistů a desítky lékařů a zdravotních sester. Koleje ostravské Vysoké školy báňské - Technické univerzity se mění na evakuační centrum a místo studentů se v jejich prostorách shromážďují vyděšené rodiny, které s sebou mají pomalu jen to, co měly na sobě, když musely opustit domovy.

Vykolejený vlak

Velká voda zastavuje i vlakovou dopravu. Cestující se hromadí třeba na ostravských nádražích. České dráhy informují, že vlaky v úsecích Svinov - Polanka a Svinov - Vítkovice nejezdí.

Jenže to nejhorší teprve přichází - voda z Odry podemílá koleje na trati mezi Bohumínem a Přerovem. Po ní se právě řítí rychlík Sobieski. Strojvůdce naštěstí cítí, že s tratí je něco v nepořádku a zpomaluje. Je to zásadní rozhodnutí, které zachraňuje životy. Vlak totiž brzy vykolejí a naštěstí se nepřevrátí. Zraněno je šedesát lidí.

Peklo v Přerově

Voda z Bečvy zaplavuje také Přerov. Odpoledne už je voda i v centru města, a hladina je i dva metry vysoká. Tím nejhorším je ale její síla. Divoká voda bere i auta, takže žádný člověk proti živlu nemá šanci. Tisíce lidí zůstávají uvězněni ve svých domovech. Ulicemi se nedá projít, a záchranáři se nedokáží na mnohá místa dostat. V terénu je sice více než dvacítka vrtulníků, ale živel je o krok napřed.

V Přerově si voda vybírá tu nejkrutější daň - umírají první lidé. Do konce dne pak nepotvrzené zprávy mluví o šesti obětech. Televize i deníky v celé republice ve večerním vydání ukazují děsivé letecké záběry zcela zatopených měst. Mrtvých za tento den je nakonec pět, připomíná nyní web Povodně 97

25 let od ničivých povodní25 let od ničivých povodníZdroj: DeníkZatímco ulice obcí a měst se mění v rozbouřené řeky, pitná voda neteče. Nejde také elektřina a lidé mají problém se kamkoliv dovolat. Mnohé obce jsou odříznuté od světa. „V pondělí večer jsme měli naposledy telefonické spojení a řvali jsme o pomoc. Jediné naše štěstí bylo, že tady zůstali trčet nějací kluci s amatérskou vysílačkou, kterou se nám podařilo navázat spojení s vrtulníkem. Ten pak evakuoval obyvatele z části Jindřichova. Šlo asi o šedesát lidí,“ vzpomínala pro Deník před pěti lety Arnoštka Krellerová, v době povodní starostka Jindřichova na Šumpersku.

Záchranáři mají plné ruce práce. Kromě nespoutaného živlu jim ale mnohé nesnáze přináší také lidé z postižených oblastí. Mnozí, a zvláště nejzranitelnější důchodci, totiž odmítají opustit své domovy. A to přestože voda mnohá stavení podemílá.

Blíží se večer, a všem je jasné, že v tuto noc nikdo ve východní části republiky spát nebude.

Povodeň 1997

• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun

Zdroj: Povodí Moravy

Povodeň 1997 den po dni

Povodeň v roce 1997 si vyžádala padesát lidských životů. Desetitisíce lidí přišli o střechu nad hlavou.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 4. července a katastrofa začala deštěm
Povodně v Uherském Hradišti v roce 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 5. července a hladiny řek začínaly stoupat
Ničivá povodeň 1997.
Povodeň 1997 den po dni: Bylo 6. července a velká voda zaútočila v noci