Jedná se o spory nejen v rodinách mezi generacemi, ale i partnery. Proto vám přinášíme čtyřdílnou podcastovou sérii s názvem Rozdělné rodiny, kde vám společně s psycholožkou Markétkou Švamberk Šauerovou poradíme, jak o dlouhodobě budované vztahy nepřijít, jak se spolu naučit komunikovat a proč je nutné umět akceptovat názor toho druhého. Poslechněte si první díl s názvem Tahle země patří všem.

Milí posluchači podcastu O životě zblízka. Stalo se vám, že jste se kvůli politice, financím, výchově, sexuální orientaci nebo péči o nemocného člověka doma pohádali a nyní spolu nemluvíte? Chcete se s námi o tom, co vás jako rodinu rozděluje, podělit?

Nebojte se nám napsat váš příběh na bohumila.cihakova@denik.cz. Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. 

Nedávná volba prezidenta vyvolala v rodinách doslova politickou válku. Napomohla tomu agresivní a vyhrocená kampaň, která vyděsila starší, ale i mladší generaci včetně dětí a pedagogů. Vyvolala v lidech strach a nejistotu. Rozdělila je.

Co rozděluje společnost?
PODCAST: V rodinách panuje nenávist. Neumíme naslouchat, říká psycholožka
  • Co ty mi tady budeš vykládat, koho jsem měla volit? Vždyť jsi v životě ještě pořádně nic nedokázal, nic nezažil a budeš mě tady poučovat?
  • Mami, uvědomuješ si, co říkáš? Ty mi tady argumentuješ dezinformacemi, vždyť jsou to lži a nesmysly! To nebudu poslouchat!
  • Nestraš moje děti válkou!
  • Nevyhrožuj, nebo se seberu i s dětmi a už mě nikdy neuvidíš.

Věty, ze kterých mrazí. Věty, které rozdělují rodiny a ničí naše dlouho budované vztahy.

Zda lze tyto emoce ovládat a jak si udržet chladnou hlavu a nadhled v takto vyhrocených situacích, nám poradí psycholožka Markéta Švamberk Šauerová z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a vysoké školy Palestra.

Doc. Markéta Švamberk Šauerová vystudovala obor pedagogika-psychologie a obor psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Doktorská studia absolvovala na téže fakultě, v oboru pedagogika. Habilitovala se v roce 2014 v oboru Pedagogika na Trnavské univerzitě v Trnavě.

Již během studií se věnovala využití arteterapie a muzikoterapie při práci s klientem. Při studiu v zahraničí na Freie Universität Berlin se hlouběji zabývala oblastí rozvoje komunikačních dovedností.

Dlouhodobě pracovala v Pedagogicko-psychologické poradně Praha 4 a v Pelhřimově. Působila na ZŠ a MŠ Angel na Praze 4 a krátce na GYOA Pelhřimov. Od roku 2006 působí na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra, od roku 2022 rovněž na katedře psychologie Pedagogické fakulty UK.