Sezonní potraviny jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí jíst zdravé a čerstvé potraviny a ještě na nich ušetřit. Velkou výhodou je vlastní zahrádka, taková rajčata se ale dají pěstovat i na balkoně.

„U ovoce jsou pak trendem oblíbené samosběry jahod, také meruněk či loni uskutečněné u jablek, kdy pěstitelé část sklizně nechávali v sadech. Nižší cena je vykoupena tím, že zákazník musí přijet na farmu a ovoce si nasbírat,“ konstatoval předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Zelenina v regálech obchodu s potravinami. Ilustrační snímek
Blýská se na lepší zítřky? Některé potraviny už začaly zlevňovat

Podle zemědělců však význam sezonnosti u více druhů ovoce či zeleniny ztrácí na síle. Alespoň co do nabídky v obchodech. Důvody? Dovoz ze zahraničí v různou roční dobu, moderní pěstování ve sklenících či lepší technologie skladování. „Extrémní příklad byl, když jeden obchodní řetězec udělal v únoru slevovou akci na třešně – dovoz z Chile,“ uvedl Ludvík.

Jablka, jedna z mála komodit, která podle něj nezdražila, umí ovocnáři skladovat celý rok. Spotřebitel podle něj ani nepozná rozdíl mezi čerstvě utrženým a půl roku vhodně skladovaným.

Aktuálně lze zpestřit stravu medvědím česnekem, který vyrážejí sbírat lidé už i v severnějších regionech Česka. „Před námi je začátek sezony různých salátů a ředkviček ze skleníků, poté i ze zahrádky,“ přiblížil předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík. Na chřestu, též lidově „šparglu“, si jeho milovníci mohou pochutnat obvykle od konce dubna do června.

Při nákupu běžných věcí lze díky dodržování snadných pravidel ušetřit
Lidé začali nejvíc šetřit na zelenině i mase. Šikovným se vyplatí domácí vaření

Mnozí zahrádkáři už vyseli první zelený hrášek. „Právě hrášek je poměrně odolný na chladnější počasí, které nás teď trápí. Zpozdí to obecně sklizeň,“ obává se Kozlík. Sezona hrášku, vítané zeleniny v kuchyni, začíná na přelomu května a června a je krátká. I u této plodiny nicméně platí, že mražený může být v obchodě lacinější než ten čerstvý v sezoně.

„Utržená zelenina ze záhonu či zahrádky ale vždycky chutná lépe než ze supermarketu,“ porovnal Kozlík.

Zdroj: DeníkČesko za babku 
Průvodce Deníku, jak se v roce 2023 nezbláznit z velkého zdražování. Kde se dá ušetřit a nebude to lidi bolet. Jak změnit některé návyky a nesnížit si životní úroveň. Od jídla přes domov k zábavě až třeba po dovolenou.

Rady & Tipy

Nákupy: Využívejte bonusy a zákaznické odměny při nákupech. Obchodní řetězce nabízejí věrnostní programy, které ušetří peněžence. Nižší ceny na vybrané výrobky dosáhnete navíc s mobilní aplikací. V ní si také můžete dopředu naplánovat nákupní seznam, třeba dle slevových akcí.

Nakupování: Nakupujte méně a častěji, budete méně vyhazovat a plýtvat.

Skvrna není vada: Nebojte se sáhnout po potlučeném ovoci nebo méně vzhledné zelenině za nižší cenu. Ideálně čerstvé od farmáře. „Vyleštěná“ zelenina ze supermarketu není při domácí přípravě celé řady pokrmů podstatná. Falešná estetika na chuti nepřidá.

Neplýtvejte: V kuchyni se dá zužitkovat mnohé. Třeba ztvrdlé rohlíky a housky lze rozemlít do strouhanky. I z různých zbytků se dá udělat jídlo, které bude dobré a bude hezky vypadat. Můžete i experimentovat. Denisa Šimlová z Mělnicka má blog Divoženkavkuchyni.cz, kde učí lidi zpracovávat potraviny kvašením. Podle ní lze vařit tak, že poté zůstane jenom minimum kuchyňského odpadu. Zbavuje se prakticky jen nepoživatelných pokrmů z masa. „To, že se věnuji fermentaci, mě naučilo vyhazovat jídla ještě méně,“ vysvětlila. Ráda využívá i jedlé rostliny volně rostoucí v přírodě.

Zachraň jídlo: Když doma necháte stát nákup s mléčnými výrobky hodinu v teple, než ho vybalíte, produkty se kazí rychleji. „S tím výrobci počítají a data expirace na obalech úmyslně až o třetinu zkracují, aby si byli jistí kvalitou. Spotřebitelé se ale údajem řídí doslova a vyhazují jídlo s prošlým datem, aniž by k němu zkusili přičichnout nebo ho ochutnali,“ popisují lidé z projektu Zachraň jídlo. Nedávno oslavil první narozeniny.

Pozor na mlsání: Nikdy nenakupujte hladoví, ušetříte za hlouposti.

Výběr surovin: Vybírejte potraviny, které mají v kuchyni široké použití, prostě takové, ze kterých připravíte nejen hlavní jídlo, ale i polévky, omáčky či různé pomazánky.

Poznávejte: Vyzkoušejte dostupné suroviny, které vám dosud na talíři chyběly. Nejenže ušetříte, ale poznáte další chutě. „Například červená řepa je poměrně laciná, zdravá a v kuchyni se z ní dají vykouzlit zajímavé pokrmy,“ říká gourmet Pavel Maurer. Regionální pěstitelé se snaží navrátit do českých kuchyní tradiční české plodiny jako chřest či křen.

Jídelníček: Pokud se chystáte vařit pravidelně, je dobré naplánovat si jídelníček na několik dní dopředu. „Jednu surovinu můžete použít ve více pokrmech. Když si udělám vepřo knedlo zelo, zelí pak můžu dát do receptu v dalších dnech,“ řekl televizní kuchař Jiří Babica. Třeba do „uhlířiny“, jednoduchého receptu, který ukázal na platformě Youtube - domácí noky v kombinaci s uvařenými brambory, zelím a opečenou cibulí a slaninou. „Takhle nějak jedli naši předci, tak budeme jíst my,“ okomentoval výsledek.

Organizace práce: V troubě připravujte víc pokrmů najednou. K masu přidejte plech s bramborami či zeleninou. Podobně můžete po upečení masa do trouby rovnou vložit plech s moučníkem.

Úspora nádobí: Pokud to jde, suroviny vařte najednou v jedné nádobě. Třeba takové zeleninové lečo, kari nebo asijskou kuchyni. Ušetříte na energiích i na čase, při samotném vaření a následném úklidu.

Jídlo navíc: Při vaření večeře uvařte o jednu porci víc. Ochlazenou ji pak dejte do mrazáku. Krabičku s jídlem využijete, až budete mít hlad a nebudete mít čas vařit.

Mrazák se hodí: Nejen maso, polotovary či zeleninu můžete uchovávat v mrazáku. Vyplatí se dát si práci s uvařením pořádného vývaru. Zamrazte ho ideálně po malých porcích. V kuchyni pak přijde vhod nejenom do polévek, ale i do omáček a jiných jídel.

Drahé maso: Kupujte méně, ale kvalitní. „Než mít na talíři čtyřikrát týdně málo kvalitní maso, je lepší mít maso jen dvakrát týdně, ale dobré, od prověřeného řezníka,“ míní gourmet Pavel Maurer.

Příprava: Maso před pečením vyndejte včas z lednice a nechte, ať dojde na pokojovou teplotu. Ušetříte energii a maso navíc utrpí menší teplotní šok a bude šťavnatější.

Brambory: Spolu s luštěninami se jedná o poměrně levnou surovinu, kterou v kuchyni využijete na nepřeberně mnoho způsobů. Neloupejte brambory nožem, zbude vám z nich polovina.