Před branami kábulského letiště se ozývá křik a pláč. Britští i američtí vojáci se zoufalým Afgháncům snaží vysvětlit, aby v případě, že nemají zajištěné místo v některém z odlétajících letadel, na letiště nevstupovali. Příběhy lidí, kteří se snaží uprchnout ze země ovládané radikálním hnutím Tálibán, přináší britská BBC. Někteří z Afghánců v ruce svírají britské pasy. „Vidíte, tohle je můj britský pas. A tohle jsou mé děti," křičí na kameru třeba jeden z čekajících mužů.

Jeden z protestů v Kábulu proti vládě Tálibánu.
Ženy znásilní a zabijí. Raději si vezmu život. Studentka popsala dění v Kábulu

Patří mezi ty Afghánce, kteří již dříve žili za hranicemi rodné země. Do Afghánistánu se vrátili pouze na určitou dobu, po převratu v zemi se snaží vrátit do svých nových domovů. Muž, který ukázal na kameru pas, žije v západním Londýně a živí se jako řidič Uberu. „Ambasáda nám řekla, abychom šli sem. Už tři dny se snažím dostat na letiště," vypráví zpravodajovi BBC.

Zoufalství tisíců lidí, kteří se snaží uprchnout za hranice Afghánistánu, se stupňuje každou hodinou. Mluvčí Tálibánu totiž v pondělí prohlásil, že neprodlouží domluvený termín pro evakuaci lidí ze země. „Mluvčí Tálibánu uvedl, že 31. srpen je takzvanou červenou linií. K tomuto datu měl americký prezident Joe Biden slíbit, že ze země odejdou poslední američtí vojáci. Pokud by se zdrželi v zemi déle, bude to Tálibán považovat za pokračující okupaci a v takovém případě mluvčí varoval před následky," píše BBC.

Rodiny bez vody i jídla

Podle zahraničních médií je situace na letišti každým dnem dramatičtější. „V davech u letiště jsou rodiny s dětmi. Mnohé nemají přístup k jídlu ani vodě," zmiňuje BBC.

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček
Velvyslanec Hynek Kmoníček: Každý druhý uprchlík je Afghánec. To se ještě zhorší

Jak uvádí server LA Times, problém není pouze dostat se na některý z letů ze země, ale i k samotnému letišti. Tálibové totiž na hlavních příjezdových silnicích ke kábulskému letišti vybudovali kontrolní stanoviště. A ti, kteří jimi prochází, jsou v ohrožení života. „Svědci tvrdí, že na lidi je útočeno při jejich cestě k letišti," upozorňuje server LA Times.

Konec snů

Ti šťastnější, kterým se podařilo z Afghánistánu odletět, jsou nyní sice vděční za šanci na nový život, zároveň je ale trápí budoucnost jejich země. Do letadla se dostal třeba i bývalý afghánský spolupracovník BBC Bilal Sarwary. „Neděle, 22. srpna 2021. Den, kdy jsem opustil svoji zemi, svoje město, svůj Kábul. Masakr mých snů a ambicí. Tragický den mého života," napsal Sarwary na twitteru. V posledních dvaceti letech v Afghánistánu spolupracoval se zahraničními vojáky i médií, nejdříve jako překladatel.

Podle něj nyní Afghánistánu hrozí takzvaný odliv mozků. Tedy situace, kdy ze země uprchnou ti nejnadanější a nejschopnější lidé a proti Tálibánu nebude stát žádná elita. „Afghánistán byl zemí, kde žili dobří a schopní lidé. Nevyrostli někde na stromech," upozorňuje Sarwary.

Svojí dceru, která se jmenuje Sola, tedy v překladu mír, chtěl vychovat ve své rodné zemi. „Nyní doufá, že až vyroste, jednoho dne pochopí jeho rozhodnutí z Afghánistánu uprchnout," píše BBC.