Spravedlnost po dvaasedmdesáti letech. Charles Greenlee, Walter Irvin, Samuel Shepherd a Ernest Thomas byli obviněni a odsouzeni za únos a znásilnění mladé dívky, které se mělo odehrát na Floridě v USA v roce 1949. Milost jim byla udělena již v roce 2019. Ani jeden z nich se však zproštění viny nedožil. V pondělí je pak Florida oficiálně definitivně očistila.
Proces v době segregace
Případu čtyř mladíků, ze kterých byl jeden nezletilý, se přezdívalo Groveland Four, tedy čtyřka z Grovelandu, a to podle místa, kde se incident odehrál. V Grovelandu, který se nachází asi 30 mil západně od Orlanda, měli sexuálně napadnout Normu Padgettovou. Té se mělo 19. července 1949 porouchat auto. Následně se u ní měli zastavit čtyři muži a znásilnit ji.
Podle amerického serveru CNN byl tento případ považován za jeden z největších justičních omylů na Floridě doby tzv. zákonů Jima Crowa v období segregace v USA. Ohledně výpovědi Padgettové již tehdy panovaly pochybnosti. V té době však soudce muže odsoudil i bez důkazů o trestném činu.
Co jsou tzv. Zákony Jima Crowa?
- Jde o neoficiální souhrnné označení pro různá nařízení o rasové segregaci v USA;
- segregace fungovala v USA v letech 1876 a 1965;
- název byl poprvé použit v roce 1892 v novinách New York Times;
- byl inspirován populární písní Jump Jim Crow, která zesměšňovala mluvu černošských otroků.
Tři z mužů byli podle CNN mučeni a policie tak ze dvou vymámila přiznání. Thomasovi se podařilo z vazby utéci. Dopadl ho však tisícihlavý dav a zabil ho. Thomas měl v sobě stovky střel.
Greenlee byl odsouzen k doživotí. Shepherd a Irvin měli být popraveni. Samuela Shepherda později zastřelil šerif. Stalo se tak na cestě k novému soudnímu řízení, postřelen byl i Irvin. Ten však přežil, protože hrál mrtvého. Šerif tvrdil, že šlo o sebeobranu.
Irvin v roce 1954 jen těsně unikl popravě a jeho rozsudek byl změněn na doživotí. Zemřel v roce 1969 - rok poté, co byl podmínečně propuštěn. Greenlee byl rovněž podmínečně propuštěn, a to v roce 1962. Zemřel v roce 2012. Na svobodu se tak dostali jen dva ze čtyř mladíků.
Soudce na Floridě teď však zavrhl obvinění Ernesta Thomase a Samuela Shepherda. Ponechal rovněž stranou usvědčení a rozsudky Charlese Greenleeho a Waltera Irvina.
"Nepolevujte!"
Jejich rodiny byly podle britského serveru BBC pohnuté tím, že by tento případ mohl podnítit nová šetření podobných případů.
„Jsme požehnáni. Doufám, že je to jen začátek, protože mnoho lidí tuto příležitost nedostalo. Možná ale dostanou,“ uvedl Aaron Newson, synovec Thomase, který se podle BBC při těchto slovech rozplakal. „Tato země by se měla dát dohromady.“
Charlesovi Greenleemu bylo v době incidentu 16 let a byl současně nejmladším z podezřelých. Jeho dcera Carol Greenleeová se po vyslechnutí nového rozhodnutí rozplakala a padla do náruče osoby stojící vedle ní, informuje BBC. „Když víte, že je něco správně, stůjte si za tím,“ řekla později. „Nepolevujte!“
„Necítila bych zášť, nýbrž lásku a objala bych všechny, kteří v té době nevěděli, že byl můj otec milující, starostlivý a soucitný muž, který nikoho neznásilnil,“ uvedla podle CNN na tiskové konferenci po soudním slyšení. „Stojím tu dnes, abych vám poděkovala.“
Místní právní zástupce, republikán Bill Gladson, před měsícem inicioval snahu tyto čtyři muže očistit. „Sledovali jsme důkazy, kam nás zavedou. A dovedly nás k tomuto okamžiku,“ řekl po stání, které se konalo ve stejné budově, jako původní procesy před sedmi dekádami.
Již v roce 2017 vydala státní floridská vláda „srdečnou omluvu“ rodinám čtyřech mužů a doporučila jejich posmrtnou milost.
Příběh těchto mužů se stal tématem knihy Devil in the Grove, která získala v roce 2013 Pulitzerovu cenu.