Třiačtyřicetiletá chiruržka uvedla, že její konání bylo „lidskou chybou“. Soudce ji však uznal vinou a musí zaplatit pokutu ve výši 2 700 eur (necelých 70 tisíc korun). Podle mluvčího tribunálu v Linci byla však polovina její pokuty pozastavena, informuje britský server The Guardian.

Chyba nastala, když lékařka pacientovi určila k amputaci špatnou nohu a označila ji. K operaci došlo v květnu ve městě Cáhlov v centrálním Rakousku. Chiruržka si svou chybu uvědomila o dva dny později. Amputovala mu pravou nohu místo levé, píše britský server BBC. 

Střelba na škole v Michiganu.
Krvavé stopy, slzy a nůžky na obranu. Žáci popsali drama na škole v Michiganu

Pacientovi bylo následně sděleno, že bude muset podstoupit amputaci i druhé nohy. V té době nemocnice uvedla, že se tak stalo „vlivem sledu nešťastných okolností“. Její ředitel se následně veřejně omluvil na tiskové konferenci.

Vdova po oběti nedbalosti dostane kompenzaci ve výši pět tisíc eur (približně 125 tisíc korun). Sám pacient se soudu nedožil.

Lékařka uvedla, že chyba vznikla v kontrolním řetězci. Od té doby pracuje na jiné klinice. Proti rozsudku se může odvolat. Na otázku, proč označila pravou nohu místo levé, odpověděla, že „prostě neví“.

Britská královská rodina na snímku z roku 2015.
Co ukrývá jeden z nejtajnějších trezorů na světě? Jeho strážce konečně promluvil

Vedení kliniky uvedlo v prohlášení, že „příčiny a okolnosti této medicínské chyby byly detailně vyšetřeny,“ interní postupy byly projednány s týmem a bylo poskytnuto školení.

Podobné incidenty jsou velmi vzácné. Obdobná chyba se stala například v roce 1995 ve Spojených státech. Tehdy si již v průběhu operace lékař uvědomil, že amputuje diabetickému pacientovi špatnou nohu. Musel však amputaci dokončit, protože již prořízl svaly, šlachy i vazy.